Чим відгукнулось для України зняття з озброєння ОТРК

Арсенал в Калинівці, де колись розрізали на брухт останні українські важкі оперативно-тактичні ракети, схоже, вибухнув в 2017 році по простій причині – від сорому за жахливі прорахунки колишніх головних військових командирів. Відомий журналіст Андрій Старостін у публікації Апострофу розповідає, чим було викликане рішення знищити ОТРК і до чого це в результаті призвело.

Через два місяці Україна буде відмічати неоднозначний ювілей – десять років як Міноборони на чолі з Анатолієм Гриценком та згодом очолюваний ним профільний комітет ВР нанесли черговий удар по обороноздатності держави. Вони прийняли рішення зняти з озброєння єдиний на той час вид важкої ракетної зброї – оперативно-тактичні ракетні комплекси (ОТРК) “Ельбрус” російської розробки та виробництва Казахстану. Ліквідація проходила на військовому арсеналі Калинівка Вінницької області та завершилася на початку осені 2010 року.

Те, що Казахстан конкурував з РФ за технології ОТРК “Ельбрус”, міністром оборони Гриценком не сильно афішувалось. Тому більшість публіки тоді вважало ці ОТРК суто російськими. Реальний виробник ракетних комплексів став відомий неспеціалізованій пресі лише в 2010-11 роках. Інформація про нього прийшла зненацька, завдяки скандальному візиту в Казахстан громадянина РФ Дмитра Саламатіна, який якимось дивом, всупереч здоровому глузду займав в Україні найвищі посади в сфері управління Збройними Силами та експорту зброї.

Наявність в України казахських ОТРК ( більш відомих світу як ракети Scud) повністю відповідала нормам міжнародного Режиму нерозповсюдження ракетних технологій, РКРТ. Бо це були не важкі балістичні та крилаті ракети з виключно ядерними боєголовками, а універсальні носії звичайних та спеціальних боєприпасів – ракети мали неядерні боєголовки вагою 0,9 т. В України жодної можливості оснащення цих ракет ядерними зарядами не було. Не існувало й небезпеки неконвенційного продажу цих ракет або їх складових до третіх країн в обхід РКРТ. Серійне виробництво та випробування Scud виробник – павлодарська компанія “Казахстан Інжиніринг”, припинив на той час вже досить давно, виробництво ОТРК “Точка У” завод згорнув трохи пізніше. І з тих пір підприємство зосередилось переважно на проектному редизайні раніше вироблених ОТРК та на випуску іншої зброї. Тому жодної необхідності Україні знищувати наявні ракети Scud не було.

Коли майбутній російський міністр української оборони Саламатін ще в статусі голови “Укроборонпрому” відвідував Астану, ракетний завод в Павлодарі його цікавив більш за все. Судячи з усього, він з’ясовував для Москви болюче питання: чи зможуть Казахстан та Україна сумісно виступати проти РФ на світовому ринку легких ракетних озброєнь і хто в цьому їх може підтримати. Що стосується важких тактичних ракет, то тут українському міністру-росіянину обговорювати уже не було чого. Їх долю для України було вирішено ще задовго до того як Саламатін 2009 року стрімко нагрянув з Москви в Київ. Його випередили інші, місцеві й тому більш моторні.

Переважна більшість інших держав-експлуатантів ракет Scud, на відміну від України, давно та успішно провели їх модернізацію та мають їх за основний елемент стримування. Модернізація у одних держав, таких як В’єтнам чи Єгипет, не викликала занепокоєння країн-підписантів РКРТ. Оновлення цих ракет у інших, таких як Вірменія, Сирія, Йемен чи КНДР, викликає постійні протести та санкції з боку міжнародного співтовариства. Справа в тому, що активність трьох останніх країн несе ризик розповзання по світу важких ракет з оснащенням зброєю масового знищення – ядерною та, частіше, хімічною.

Україна має багатий досвід виробництва ракетного палива, а Казахстан ще зберіг статус головного виробника оперативно-тактичних ракет на територіях колишнього СРСР. Обидві держави є взірцевими суб’єктами ядерного роззброєння. Тому у випадку, коли б важкі тактичні ракети знищені Україною не були та залишалися на озброєнні української армії, ці дві держави могли б зробити корисну справу – відтіснити РФ та взяти на себе безпечну модернізацію та контроль над міжнародною торгівлею даним видом військової техніки. Українські “ПХЗ” та “Азовмаш” разом із “Казахстан Інжиніринг” мали змогу ще у 2000-і роки припинити нелегальне розповзання цього виду зброї по світовому ринку. Адже РФ попри зовнішній тиск та санкції, продовжує бути спонсором цього розповзання. Ця держава в часи СРСР виробляла базові моделі ракет до ОТРК Scud на “Воткінському механічному заводі” в Удмуртії (завод зараз входить до корпорації “ТРВ”). Не дивлячись на те, що більшість площадок збирання ракет РФ перенесла або “випадково” дозволила вкрасти за кордон, в Іран або КНДР, удмуртський завод перевантажений замовленнями та отримує величезне фінансування.

Причина відсутності кризи російського виробництва ракет для ОТРК проста. Після формального припинення виробництва ракет до комплексів Scud, РФ не покинула оперативно-тактичну нішу ракетобудування, а просто перелаштувалася. Зараз вона займається бізнесом на елементах та комплектуючих до більш технологічно просунутих моделей ракет які були модернізовані іншими державами. Москва заробляє великі кошти на послугах з підготовки іноземних ракетних фахівців з заправки, метеорозвідки та інших військових дисциплін. Без них ефективне застосування ракет класу Scud абсолютно неможливе.

Зараз з упевненістю можна сказати, що рішення партнерських по відношенню до США України та Казахстану піти із світового ринку експлуатації та виробництва цих ракет призвело до катастрофічних наслідків – замість таких перевірених РКРТ та дружніх США країн, як Україна та Казахстан, лідером цього сегменту світового ракетного ринку стала КНДР. І хоч Москва звикла постійно кивати у цьому питанні на Пекін, але лише за підтримки саме російських науковців-хіміків та військових ВУЗів Північна Корея змогла провести глибоку модернізацію ракет. Апгрейд дозволив збільшити дальність ракет Scud D, більш відомих як «Hwasong» до 700 км що більш ніж вдвічі більше дальності базової моделі Scud B. Північно-корейське оновлення ракет було проведено на замовлення Сирії та Ірану. Якби спочатку Україна, а слід за нею й головний виробник базової моделі ОТРК Казахстан, не пішли б цього сегменту світового ракетного ринку – подібного катастрофічного стану можна було б запобігти. Катастрофізм полягає в тому, що 2018 року в чергу на придбання цих ракет стала армія терористичного угруповання “Хезболла”, яка базується в Лівані та воює на боці Башара Асада в Сирії. Більшість прогнозів спеціалізованої преси схиляються до думки, що покупцем із Лівану неминуче потягнуться й інші.

І тепер українську помилку 2007-10 років виправити важко. Адже Україна вийшла з сегменту експлуатантів тяжких ОТРК і залишила собі лише тактичні ракети “Точка” того ж казахстанського виробництва. Вони мають дальність 120 км та боєголовку яка в три рази легше ніж у Scud B. Під час загострень військових дій у 2015 та 2016 роках навіть ці легкі “Точки” зіграли дуже суттєву роль в зупиненні російської агресії. Було б ще краще якби в української армії залишалися більш важкі та дозволені міжнародними угодами ракети. Тоді цілком ймовірно, що нинішній контур окупованих українських територій був би набагато менший.

А поки Україна будує новий ракетний полігон та приймає зусилля по випробуванню новітнього ОТРК “Гром” власного виробництва – на світовому ринку продовжується бурхливе життя старих та досить надійних “керосинок”, як часто називає преса ракети Scud. Наразі лише залишається гадати де ще в світі можуть з’явитися північнокорейські “піратські копії” казахстанських оперативно-тактичних ракет – після Лівану, вони цілком зможуть з’являтися у Венесуели, у повстанців М’янми, чи у держав Центральної та Східної Африки. Причина популярності цих ракет – відносна дешевизна та у простота експлуатації. А головне, що балістичні некеровані боєголовки та переважно аналогові системи управління цього ОТРК дуже слабко вражаються звичними системами радіоелектронної протидії. І, як результат, на початку цього року випущені з Йемену ракети північно-корейської модифікації Scud змогли вразити аеропорт столиці Саудівської Аравії, зробивши це попри прикриття систем ПРО Patriot.

Чи мало знати керівництво вітчизняного Міноборони України та профільний парламентський комітет десять років тому про те, до яких наслідків у світі призведе рішення ліквідувати в Україні цю зброю? Однозначно мало. Звужуючи світовий клуб держав-експлуатантів важких ОТРК за рахунок власної держави, українські політики того часу свідомо зробили фатальну помилку. І тепер з легкої руки РФ кількість “диких” власників важких тактичних ракет у світі невпинно росте, а число цивілізованих користувачів цієї зброї падає майже до нуля. Падає попри те, що Україна разом з досить дружнім Казахстаном могли б круто поміняти такий стан речей на краще. Помилка, яка була варта Україні декількох дивізіонів Scud B та відповідно до цього, принесла додаткові жертви при обороні ОРДЛО від російської агресії, була дуже слабо аргументована тодішнім міністром оборони, а потім головою парламентського комітету Анатолієм Гриценком.

Мотивів схвалення розпилу на брухт цілком придатних для модернізації та цілком конвенціональних ракет тоді пресі називалося мало. Всього два. Перший з мотивів в самому початку консервації ракет, ще у 2005-07 роки, спирався на стару “фількіну грамоту” 2003 року – другорядний україно-американський меморандум попередньої влади. Цей папірець по суті стверджував що важкі тактичні ракети Україні вже ніколи не будуть потрібні. Але меморандум плутав грішне з праведним. Він прирівнював давно ліквідовані в 1997-2003 роки українські міжконтинентальні та крилаті ракети із суто оборонними засобами стримування. Попри цей абсурд, відповідальні відомства та профільний комітет ВР не озвучували жодних протестів.

На фоні сумнівного меморандуму другий мотив знищення ракет виглядав зовсім смішно – Міноборони та парламент ліквідувати ракети тому, що уряд надав непідкріплену нічим обіцянку виділити кошти щоб замінити ОТРК “Ельбрус” на більш новий ОТРК. Ним був “Сапсан”, віддалений прототип нинішнього ОТРК “Гром”. Але, ці ракети тоді були тільки у ескізній розробці, та навіть не в проекті. Гриценку це було добре відомо. Не дивлячись на це, ні Міноборони 2005-2007 років, ні комітет ВР не вимагали жодних гарантій, а запопадливо взялись нищити ракети. В результаті цієї активної діяльності очолюваного Гриценком Міноборони та згодом профільного комітету ВР, по напрямку важкої ракетної техніки армія України виявилася повністю роззброєна. Таким чином з 2007 року наша держава вже була ретельно підготовлена до неможливості дієвого спротиву російській військової агресії. Причому, підготовлена була не шпигунами чи диверсантами, а відповідальним урядовцем та головою профільного комітету, який на словах ніколи не притримувався проросійських цінностей.

Post Author: admin

41 thoughts on “Чим відгукнулось для України зняття з озброєння ОТРК

  Jealype

  (18.02.2019 - 15:39)

  Costco Pharmacy Cialis Prices cialis vs viagra Is Keflex Stronger Than Clindamycin

  Jealype

  (10.03.2019 - 08:01)

  Does Propecia Need A Prescription Zithromax Oral Suspension Zithromax Liquid Dosage viagra Amoxicillin Vs Augmentin Viagra For Sale In Canada Viagra Creme Pour Femme

  Jealype

  (27.03.2019 - 04:38)

  Estrace Pills Fast Shipping Faux Viagra Quebec cialis without prescription Cialis Soft Generique

  Jealype

  (25.04.2019 - 07:36)

  Amoxicillin Dizziness buy cialis online Breast Cancer Cephalexin

  StevFAMB

  (13.05.2019 - 06:58)

  Cialis Precio En Espana Cheap Prevacid Solutabs cialis 20mg for sale Clomid Magasin L Homme

  anchor

  (13.05.2019 - 15:42)

  I simply want to tell you that I’m very new to blogging and site-building and honestly savored you’re website. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You actually have exceptional well written articles. Thanks for sharing with us your blog.

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

  W88 Thai

  (15.05.2019 - 06:15)

  I have recently started a website, the info you offer on this website has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

  Hey, you used to write excellent, but the last several posts have been kinda boring… I miss your super writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

  excellent points altogether, you just won a new reader. What would you recommend about your submit that you made some days in the past? Any sure?

  Thank you so much for giving everyone an extremely superb chance to discover important secrets from this site. It’s usually so pleasurable and also jam-packed with fun for me personally and my office friends to search your site at the least thrice weekly to read through the new items you have got. And lastly, I’m just usually amazed concerning the beautiful inspiring ideas you give. Certain 3 areas in this article are particularly the most efficient we’ve ever had.

  venta por catalogo

  (15.05.2019 - 18:14)

  Hello, i feel that i noticed you visited my blog thus i came to “go back the choose”.I’m trying to find issues to enhance my website!I guess its ok to make use of some of your ideas!!

  Spot on with this write-up, I really think this website wants rather more consideration. I’ll most likely be again to learn much more, thanks for that info.

  W88 link

  (15.05.2019 - 23:08)

  Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! «Life is a continual upgrade.» by J. Mark Wallace.

  africa music pop

  (16.05.2019 - 00:47)

  I just couldn’t leave your web site before suggesting that I actually enjoyed the standard information a person supply on your guests? Is going to be back ceaselessly in order to investigate cross-check new posts.

  whoah this blog is magnificent i love reading your posts. Keep up the good work! You know, many people are searching around for this info, you can aid them greatly.

  sishair

  (16.05.2019 - 05:27)

  Thank you, I’ve just been looking for info about this subject for a while and yours is the best I’ve discovered so far. However, what about the bottom line? Are you positive concerning the supply?

  magnificent publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not realize this. You must proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

  DSLR

  (16.05.2019 - 17:13)

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this website, since I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon..

  gambling

  (16.05.2019 - 21:14)

  Great write-up, I am regular visitor of one¡¦s website, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

  Skin

  (17.05.2019 - 00:27)

  Very nice info and straight to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any ideea where to hire some professional writers? Thx 🙂

  Absolutely pent written content, Really enjoyed studying.

  Someone essentially help to make seriously posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this particular publish extraordinary. Wonderful process!

  mobile bartenders

  (17.05.2019 - 13:37)

  Hello.This post was really interesting, particularly since I was investigating for thoughts on this topic last Wednesday.

  Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

  One more thing I would like to express is that as an alternative to trying to accommodate all your online degree programs on days that you complete work (since the majority people are tired when they return), try to get most of your sessions on the saturdays and sundays and only 1 or 2 courses on weekdays, even if it means a little time off your saturdays. This is beneficial because on the weekends, you will be a lot more rested plus concentrated with school work. Thanks for the different points I have discovered from your blog.

  #boxes

  (18.05.2019 - 03:04)

  of course like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will surely come back again.

  Piermont Grand

  (18.05.2019 - 11:37)

  I’ll right away snatch your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please let me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

  seo de verdade

  (18.05.2019 - 14:11)

  Hi, i feel that i saw you visited my web site so i came to “return the prefer”.I am attempting to to find issues to enhance my web site!I assume its ok to use some of your ideas!!

  situs poker online

  (18.05.2019 - 21:29)

  Wow, awesome blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content material!

  dreams

  (18.05.2019 - 23:41)

  I’m still learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I certainly love reading everything that is posted on your website.Keep the tips coming. I loved it!

  situs poker online

  (19.05.2019 - 09:10)

  hello!,I like your writing so much! percentage we communicate extra about your post on AOL? I require a specialist in this house to solve my problem. May be that’s you! Looking ahead to look you.

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

  릴게임

  (19.05.2019 - 14:44)

  Very good blog you have here but I was curious about if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of online community where I can get comments from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

  online poker

  (19.05.2019 - 17:54)

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Many thanks

  you’ve got a fantastic blog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

  Hi, i think that i noticed you visited my site so i got here to “return the want”.I am attempting to to find things to enhance my web site!I suppose its good enough to make use of a few of your ideas!!

  agen poker online

  (20.05.2019 - 01:42)

  It’s really a great and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  Weight loss

  (20.05.2019 - 12:25)

  I gotta bookmark this site it seems extremely helpful invaluable

  m w88

  (20.05.2019 - 13:53)

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers

  Cannabis

  (20.05.2019 - 15:16)

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Many thanks!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *