Іван Ліщина: У нас ростуть зубасті піраньї, які будуть рвати Росію в ЄСПЛ

За останніми даними Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), більше половини скарг проти України пов’язані з подіями в Криму та на Донбасі. Серед заявників парадоксальним чином разом опинилися проросійські сепаратисти та українські добровольці.

Чому бійці добробатів скаржаться на Україну в ЄСПЛ? Як судові позови стають елементом гібридної війни? Чи є перспектива у справах “Україна проти РФ”, та які докази присутності російських військ на Донбасі вже зібрала Україна?

Заступник міністра юстиції, уповноважений з питань ЄСПЛ Іван Ліщина розповів “Українській правді” про стан українських справ у Страсбурзі.

Українські добровольці проти України

– 4226 справ у ЄСПЛ стосуються подій у Криму та на Донбасі. З них лише 257 подано проти РФ. 908 – одночасно проти України та РФ, а проти України – майже 3000. Судячи з такої статистики, виходить якийсь когнітивний дисонанс: хто на кого напав?

– Мені важко зараз відповісти на запитання, що це за справи. Потрібно розуміти, як відбувається процедура: заявник звертається в ЄСПЛ із заявою, її реєструють. До того, як вона проходить комунікацію, ми про неї нічого не знаємо.

“Комунікація” – це коли суд прийняв усі документи, вивчив, чи достатньо їх для попереднього розгляду, а потім відправив уряду країни листа з копією заяви від заявника.

Тільки з цього моменту ми дізнаємося, що взагалі є якась справа.

До речі, з того, що надходить у ЄСПЛ, 90% суд фільтрує, визнає неприйнятним, далі воно не йде. Тобто зараз усе, що ми знаємо, це цифра – 4226 заяв. Більш глибоку інформацію дізнаємося, коли їх нам відправлять. Якщо відправлять.

– Про які конкретно справи можна говорити зараз, на четвертому році війни?

– Їх кілька десятків. Ми маємо 55 справ проти України та Росії, що пов’язані з подіями на Донбасі у 2014-2015 роках. Переважно це скарги українських добровольців, які потрапили в полон під час Іловайської трагедії. Над ними знущалися, їх катували, здебільшого, колаборанти, але були й російські військові, представники ФСБ, ГРУ…

– Виглядає якось дивно, що українські добровольці скаржаться в цьому випадку на Україну.

– В адвокатів є така тактика – подавати, у тому числі, проти України, яка, відповідно до практики ЄСПЛ, має позитивні обов’язки з захисту своїх громадян.

Звісно, ці добровольці не кажуть, що Україна їх катувала чи тримала під вартою. Вони вважають, що влада не провела ефективне розслідування катувань, не зробила все, що від неї належало, щоб якомога швидше звільнити з полону.

Але це – їхня позиція. Ми у відповідь пояснюємо, що насправді відбувалося: країна робила все, що могла, задля звільнення.

Ще в нас нещодавно зайшли кілька скарг осіб, яких катували у Слов’янську в 2014 році, коли там був Стрєлков (колишній лідер бойовиків на Донбасі, екс-кадровий ГРУшник РФ Ігор Гіркін – УП).

Є одна справа, що стосувалася вбивства бойовиками людини в Краматорську, коли місто не контролювала наша влада. Ця заява також проти України та Росії щодо ефективного розслідування.

Ми також надіслали уточнюючий запит до ЄСПЛ щодо кількості справ, поданих проти України, проти Росії та тих, де відповідачем є обидві держави одночасно. Наразі ЄСПЛ на цей запит не нам ще не відповів.

– Чи багато скарг проти України надходить саме з окупованої частини Донбасу?

– Є сім від осіб, які проживають у Донецьку. Вони стосуються невиплати пенсій у 2014 році. Є ще вісім випадків, коли так звані “ополченці” подали позов проти нашої держави щодо їхнього затримання під час бойових дій.

Були деякі затримки з передачею їх до суду, питання законності затримання й таке інше. Усі ці особи вже перебувають за межами України. Їх розміняли на українських заручників, після чого “ополченці” звернулися в ЄСПЛ.

– Деякі експерти вважають, що позови проти України – це елемент гібридної війни. Наскільки це відповідає дійсності?

– Якщо повертатися до цифри 4226, яку озвучив президент ЄСПЛ, то, повторюю, наразі не можна говорити конкретно про ці скарги. Ми не знаємо, чи є серед заявників громадяни України та скільки їх. Чи то громадяни Росії, чи то юридичні, чи то фізичні особи.

Але, дійсно, у мене є інформація від українських спецслужб, що російські спецслужби готують такі масові подання. Вони вимагають, наприклад, від громадян, які виїжджають до РФ на постійне проживання, писати заяви до ЄСПЛ проти України з різних причин.

Тобто таку роботу ведуть. На наш погляд, вона є очевидним порушенням Європейської конвенції . З боку РФ, це, фактично, глобальне зловживання правом.

Є також чотири справи проти України. Їх подали родичі осіб, які загинули під час падіння літака рейсу МН17 у липні 2014 року. Заявники проживають у Німеччині. З ними працює німецький адвокат, у якого є зв’язки з російськими компаніями.

Заяву сформулювали так, що провина України нібито полягає в тому, що вона дозволила цивільним літакам пролітати над своєю територією. На сьогодні рішення немає, будемо дивитися, що скажуть у ЄСПЛ.

Ефективний контроль замість окупації

– Чи є якийсь вдалий для України приклад завершення слухань у ЄСПЛ у зв’язку з подіями на Донбасі?

– Є одна дуже важлива для нас справа, яку ми виграли, – “Хлєбік проти України”.Заявник перебував за ґратами, з початком бойових дій він опинився на контрольованій території, при цьому всі матеріали його справи були на окупованій.

Долею Хлєбіка мав займатися Апеляційний суд. Але його спочатку взагалі не було, до того ж, не було доступу до матеріалів. Хлєбіка звільнили з застосуванням “закону Савченко”. Тобто так вийшло, що він відсидів весь той строк, на який його засудили в першій інстанції, без розгляду апеляції.

На це він скаржився у ЄСПЛ. Але суд, фактично, встановив, що частину Луганської області, на якій залишилися матеріали справи заявника, Україна не контролює, і що Україна зробила все можливе для того, щоб поновити матеріали справи для цілей апеляційного розгляду.

– У Європейському суді зараз п’ять міждержавних справ “Україна-Росія”, пов’язаних з агресію РФ. Чи були подібні прецеденти?

– Узагалі ЄСПЛ – він про справи громадян проти держав. Суд захищає окремих осіб від свавілля держави. Але є така процедура, як міждержавна скарга у зв’язку з порушенням прав людини. Таких за всю історію суду було небагато – 23: п’ять із них наші, проти Росії.

Раніше була, скажімо, справа “Кіпр проти Туреччини” щодо захоплення Північного Кіпру. Для нас це – один із важливих маяків, на який ми орієнтуємося.

Були дві справи Грузії проти РФ. По одній уже є рішення щодо масового висилання грузинів з території Росії під час війни 2008 року. Друга скарга стосується порушення прав людини на території, яку Росія захопила протягом цієї війни. Її мають розглядати цієї весни.

Якщо повертатися до судового розгляду “Кіпр проти Туреччини”, він дуже довго тривав. Рішення ухвалили в 2001-му, а рішення щодо компенсацій на користь Кіпру – у 2015 році. Зараз ведуть переговори щодо порядку сплати.

– Навряд чи це можна назвати райдужним прикладом для України. Чи є взагалі сенс витрачати стільки сил та часу на боротьбу з РФ саме в ЄСПЛ?

– Слухайте, наше головне завдання – встановити факти порушення прав наших громадян. Якщо можливо, максимально отримати компенсацію. Це зрозуміло.

Є дуже важлива політична мета – встановити відповідальність РФ за те, що відбувається в ОРДЛО і Криму. Якщо суд це визнає, то це буде, фактично, визнання окупації з боку РФ.

Це вже буде рішення міжнародного суду, не публікації у ЗМІ чи твердження з боку політиків. Це не буде український закон, який розповсюджується тільки на територію України. Це буде встановлений міжнародним судом факт, який уже не треба доводити.

А яким чином його використовувати – хай визначають дипломати й політики.

До речі, слова “окупація” Європейський суд не використовує, це термін з міжнародного публічного права. Замість нього в ЄСПЛ є своє поняття – “ефективний повний контроль”.

Для них цікаво встановити факт такого контролю над територією, визначити відповідальність цієї держави за порушення прав людини на цій території.

План А, план В, план С

– Які основні порушення зі сторони Росії зафіксувала Україна під час подій у Криму та на Донбасі?

– У нас дві великі справи по Криму та три по Донбасу. У чомусь більшість із них схожі. Ми скаржимося на незаконне утримання під вартою, катування, вбивства та зникнення громадян, порушення права власності. Це стосується кримськотатарських та українських активістів, військових.

Тут також незаконне обмеження свободи слова, мирних зібрань. Фактично, кримчанам нав’язували певну позицію та спотворювали їхню думку.

Ми також доводимо, що РФ отримала повний контроль над Кримом у ніч з 26 на 27 лютого, а не після проведення “референдуму” та ухвалення “конституційного закону”, як це стверджує РФ. Це принципова для нас позиція.

У випадку з Кримом нам дещо легше довести факт юрисдикції РФ на півострові навесні 2014-го, тому що навіть Путін визнав, що “зеленими чоловічками” були російські військові.

Щодо Донбасу, то, як стверджує Росія, “ихтамнет”. Фактологічно нам важче довести протилежне, але ми це робимо.

– Є якась певна стратегія?

– З практики Європейського суду, яка досить довго розвивалася, ми вибрали ті критерії, за якими судді визнавали факти ефективного повного контролю.

Наявність військових держави-агресора – дуже важливий фактор.

Але з іншого боку, була одна справа – “Чігаров проти Вірменії”. ЄСПЛ встановив факт контролю Вірменії над Нагірним Карабахом без наявності військових, тобто суд не зміг встановити беззаперечний факт наявності військових, але підтвердив, що політичний, економічний, культурний простір Карабаху Вірменія контролювала.

Так, у нас є “план А”, “план В” і “план С”. Але головна мета – довести наявність російських військ на Донбасі.

– Яким чином?

– Ми зібрали великий об’єм свідчень від людей, які на власні очі бачили російських військових. Зібрали свідків, які надають фото- та відеоматеріали або підтверджують справжність відео з інтернету з російськими військовими, що потрапили в полон.

– Чи може це бути доказом у суді?

– Далі… Український Генштаб нам надав дійсні російські документи, захоплені протягом  війни. Ми зібрали всю можливу інформацію щодо захоплення російської зброї. Є дані від Головної військової прокуратури – записи розмов військових та відповідні експертизи, що доводять їх справжність.

У нас є також кримінальні справи, які розслідувала, наприклад, Нацполіція у Слов’янську. Відразу після відходу Гіркіна дуже велику роботу в місті провели харківські слідчі.

У нас є свідки, які розповідали, як РФ намагалася розхитати ситуацію в Харкові, Одесі, Запоріжжі, як російські емісари роздавали гроші, організовували “Антимайдан”.

За допомогою СБУ та волонтерських організацій ми розкрили всю систему “відпускників” і “волонтерів” , яку організовує ФСБ, щоб надавати кадри для “армійських корпусів” в ОРДЛО.

Потім у нас є інформація, дуже детальна, від Прикордонної служби щодо обстрілів нашої території з боку РФ. Ми також звернулися до відомих інтернет-волонтерів Bellingcat.

Усе це оформлено юридично правильними свідченнями, даними під присягою. Також у нас є інформація від українських груп волонтерів. Крім усього цього, є ще дуже багато доказів.

– На якій стадії перебуває розгляд скарг від України до Росії? Які в нас шанси виграти ці справи?

– Як будь-який юрист, шанси України я оцінюю обережно. Але, мені здається, ми зробили все можливе, щоб довести, що саме РФ контролює ОРДЛО.

Щодо стадії – зараз дещо сповільнився розгляд. Розглядається питання про передання справ від палати семи суддів до палати сімнадцяти суддів. Напевно, вони це мали зробити ще рік тому. Але в них є свої бюрократичні процедури.

Наразі ми очікуємо відповідь РФ на наші останні подання з доказами. Після цього вже технічне питання – чи ми будемо відповідати на те, що росіяни направили, чи будемо вимагати розгляду по суті цих питань уже в відкритому засіданні.

Доказів агресії РФ більше, ніж у Грузії

– З огляду на дії, заяви, поведінку Кремля та геополітичну ситуацію, багато скептиків вважають утопічною ідею довести присутність військ РФ на Донбасі.

– Особисто я не вважаю таку ідею утопічною. Як юрист, який перебуває всередині процесу, можу сказати, що ми зібрали матеріалів набагато більше, оформили їх набагато краще, ніж це зробили, скажімо, грузини по своїх справах.

Для порівняння: грузини надали 18 свідків, ми – вже близько 100. І це тільки по Донбасу. По Криму ще 50. Кількість відео, якість свідчень дає впевненість, що ми переможемо.

Нам не важливо довести присутність конкретного Васі Пупкіна з автоматом на окупованій території. Нам треба загалом довести присутність військ РФ, контроль росіян над колаборантськими військовими формуваннями, місцевою адміністрацією та економічний контроль.

Є такий Назаров (Сергій Назаров, заступник міністра економічного розвитку РФ УП), який насправді є “прем’єр-міністром ОРДЛО”. Він організовує всі економічні процеси, що там відбуваються. Він давав інтерв’ю Вloomberg, у якому фактично визнав, що Росія контролює частину Донбасу.

– Хто збирає докази для ЄСПЛ?

– Юристи секретаріату. Цього року окремо ми створили Управління міждержавних справ, до цього це був відділ. Включаючи мене, нас зараз десь десять чоловік. Плюс нам дуже допомагають представники Міністерства юстиції на місцях. Загалом десь 30 осіб.

Це управління будемо розширювати. У ньому зараз молоді хлопці та дівчата, після університету. У них очі горять, хочуть працювати. Виросли з них такі “зубасті піраньї”. Навіть якщо я в подальшому піду з цієї посади, вони продовжать рвати Російську Федерацію самі. Великі молодці.

– Наскільки тісно ваша робота пов’язана зі спецслужбами?

– Ми принципово відійшли від отримання секретної інформації, бо вона нам не допомагає. Що ти будеш з нею робити, направиш у Страсбург? Розсекретити її дуже важко. Тому ми збираємо інформацію з відкритих джерел.

Спецслужби нам, звісно, допомагають. Дають доступ до баз даних. Але, якщо ви маєте на увазі фізичний захист наших людей, такого немає. Працюємо без охорони.

– Зараз Україна на четвертому місці за кількістю справ у ЄСПЛ. Минулого року вона була першою. Чи не є це вироком правовій державі?

– Біля нас (у рейтингу – УП) розташовані Румунія, Італія. Для них це не є вироком. Зверніть увагу, що дійсно в якийсь момент у нас було 18 тисяч скарг. З них 12 тисяч об’єднали у справу “Бурмич та інші проти України”.

Але це все справи, які стосувалися невиконання судових рішень. Звісно, це порушення прав людини. Але це було досить технічне порушення прав людини, тобто державі не вистачало фінансів, щоб сплатити за тими чи іншими програми.

Протягом 2011-2013 років було розбалансування між парламентом та урядом, коли Верховна Рада ухвалювала закони щодо додаткових соціальних пільг, а уряд не закладав для цього гроші в бюджет.

Тобто масово чорнобильці, діти війни йшли до судів, отримували позитивні для себе рішення, але гроші в Пенсійному фонді від того не з’являлися.

Повторюю, це порушення, але це не катування, я вибачаюсь. ЄСПЛ сказав, що всі ці порушення ми маємо вирішити. Ми над цим працюємо, сподіваюся, за рік-два вирішимо.

З іншого боку, згідно з інформацією, яка була в ЗМІ, з семи тисяч справ сьогодні більше половини стосується, власне, АТО. Виходить, якщо б не було анексії Криму, війни на Донбасі, у нас було би близько трьох тисяч справ.

Це нормальна кількість для європейської країни. На 40 мільйонів населення – плюс-мінус нормальна цифра.

Євген Руденко, УП

Post Author: admin

74 thoughts on “Іван Ліщина: У нас ростуть зубасті піраньї, які будуть рвати Росію в ЄСПЛ

  site web

  (14.05.2019 - 00:01)

  I simply want to mention I’m beginner to weblog and absolutely enjoyed your website. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You absolutely have fantastic writings. Kudos for revealing your website page.

  릴게임

  (15.05.2019 - 06:19)

  fantastic issues altogether, you simply received a emblem new reader. What could you recommend in regards to your publish that you made some days ago? Any sure?

  WW88

  (15.05.2019 - 08:38)

  I like this post, enjoyed this one appreciate it for putting up.

  sishair

  (16.05.2019 - 10:39)

  hi!,I like your writing so so much! share we keep in touch extra about your post on AOL? I require an expert on this house to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to peer you.

  giving mobile app

  (17.05.2019 - 07:55)

  Unquestionably consider that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to bear in mind of. I say to you, I definitely get annoyed whilst other folks think about issues that they just do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing without having side effect , other people could take a signal. Will likely be again to get more. Thank you

  bartenders

  (17.05.2019 - 17:26)

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw great style and design .

  beasttv

  (17.05.2019 - 17:45)

  I’ve been surfing on-line more than 3 hours these days, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It¡¦s beautiful worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will probably be a lot more useful than ever before.

  rich push marketing agency

  (17.05.2019 - 18:38)

  I just like the valuable info you provide on your articles. I will bookmark your weblog and test again right here frequently. I’m moderately sure I’ll be informed many new stuff proper right here! Good luck for the next!

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

  야마토카지노

  (18.05.2019 - 04:45)

  You completed certain good points there. I did a search on the topic and found nearly all folks will agree with your blog.

  activewear

  (18.05.2019 - 05:40)

  certainly like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality on the other hand I’ll surely come again again.

  Underground Elephant Careers

  (18.05.2019 - 16:01)

  I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are very convincing and will certainly work. Still, the posts are very short for novices. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

  curso seo

  (18.05.2019 - 16:43)

  Fantastic site. Plenty of helpful info here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thanks for your effort!

  online poker

  (18.05.2019 - 22:48)

  Thanks for all your valuable efforts on this website. My niece loves going through research and it’s easy to understand why. A lot of people know all relating to the compelling mode you make great information by means of the website and as well as cause participation from other individuals on that theme so my daughter is studying a whole lot. Take pleasure in the rest of the new year. Your performing a really good job.

  besbin company

  (19.05.2019 - 00:34)

  I like the valuable info you supply to your articles. I will bookmark your weblog and test once more right here regularly. I am slightly sure I will be informed many new stuff proper here! Good luck for the next!

  State of Origin 2019 schedule

  (19.05.2019 - 05:06)

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Chat soon!

  situs poker online

  (19.05.2019 - 10:43)

  hi!,I like your writing so a lot! share we communicate extra approximately your post on AOL? I need a specialist on this area to unravel my problem. Maybe that is you! Looking forward to peer you.

  Towing Services Council Bluffs IA

  (19.05.2019 - 14:15)

  Thanks for another informative blog. Where else may just I am getting that kind of info written in such a perfect method? I’ve a project that I’m just now running on, and I’ve been on the look out for such info.

  citiies aviv

  (19.05.2019 - 14:38)

  I discovered your blog website on google and test a couple of of your early posts. Proceed to keep up the very good operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to reading more from you later on!…

  릴게임바다이야기

  (19.05.2019 - 17:06)

  whoah this blog is magnificent i really like reading your articles. Keep up the good paintings! You realize, a lot of persons are looking around for this information, you could help them greatly.

  situs poker online

  (19.05.2019 - 19:15)

  Hey there would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a honest price? Thanks a lot, I appreciate it!

  This is really fascinating, You’re an excessively professional blogger. I’ve joined your rss feed and look ahead to searching for extra of your magnificent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

  binary.com working strategy

  (19.05.2019 - 22:36)

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

  poker

  (20.05.2019 - 03:02)

  This actually answered my drawback, thanks!

  urgent dental care

  (20.05.2019 - 03:22)

  Together with everything which seems to be building within this particular area, your opinions tend to be somewhat exciting. On the other hand, I appologize, because I do not give credence to your whole theory, all be it exciting none the less. It would seem to me that your commentary are actually not completely rationalized and in reality you are generally your self not even completely confident of the assertion. In any event I did appreciate examining it.

  slimming

  (20.05.2019 - 13:13)

  My husband and i felt quite delighted that Chris managed to round up his survey through your precious recommendations he obtained using your site. It’s not at all simplistic just to find yourself giving freely tips people may have been trying to sell. And now we fully understand we need the website owner to thank for that. All of the explanations you have made, the easy website navigation, the friendships you can help to engender — it’s all awesome, and it’s really making our son in addition to our family reason why that content is cool, and that is tremendously fundamental. Thank you for the whole lot!

  Marijuana Card Evaluations

  (20.05.2019 - 13:37)

  Thanks for your ideas. One thing we’ve noticed is the fact banks and financial institutions understand the spending habits of consumers and understand that many people max out there their own credit cards around the getaways. They sensibly take advantage of that fact and commence flooding your own inbox along with snail-mail box along with hundreds of no interest APR credit cards offers immediately after the holiday season finishes. Knowing that if you’re like 98% of American open public, you’ll hop at the possible opportunity to consolidate credit card debt and switch balances towards 0 annual percentage rates credit cards.

  m w88

  (20.05.2019 - 16:20)

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

  Luxury Hair Extensions

  (20.05.2019 - 22:34)

  Thanks for expressing your ideas here. The other issue is that whenever a problem appears with a pc motherboard, folks should not have some risk with repairing that themselves for if it is not done correctly it can lead to permanent damage to an entire laptop. It is almost always safe just to approach any dealer of the laptop for the repair of the motherboard. They have got technicians who’ve an knowledge in dealing with pc motherboard complications and can make the right diagnosis and undertake repairs.

  Daily Standup & Update

  (20.05.2019 - 23:12)

  One more thing. I believe that there are lots of travel insurance internet sites of reliable companies that let you enter a trip details and acquire you the quotes. You can also purchase your international travel insurance policy on the internet by using your own credit card. All you have to do would be to enter your own travel details and you can start to see the plans side-by-side. Just find the program that suits your financial allowance and needs and use your bank credit card to buy the idea. Travel insurance online is a good way to start looking for a reputable company regarding international travel cover. Thanks for expressing your ideas.

  lån

  (21.05.2019 - 01:24)

  Thanks for sharing these types of wonderful content. In addition, the perfect travel in addition to medical insurance strategy can often reduce those problems that come with traveling abroad. A medical emergency can rapidly become very costly and that’s certain to quickly place a financial load on the family’s finances. Having in place the perfect travel insurance bundle prior to setting off is definitely worth the time and effort. Thank you

  best real estate agents near me

  (21.05.2019 - 02:23)

  Yet another thing I would like to state is that in lieu of trying to fit all your online degree classes on days that you end work (because most people are worn out when they return), try to obtain most of your lessons on the week-ends and only a few courses on weekdays, even if it means a little time away from your end of the week. This is fantastic because on the week-ends, you will be far more rested and also concentrated with school work. Thx for the different guidelines I have discovered from your web site.

  Starvend

  (21.05.2019 - 05:07)

  Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing for your rss feed and I am hoping you write once more soon!

  bitcoin doubler

  (21.05.2019 - 16:58)

  I have seen plenty of useful issues on your website about pc’s. However, I’ve the impression that notebooks are still not quite powerful more than enough to be a option if you generally do things that require lots of power, for instance video editing. But for world wide web surfing, statement processing, and quite a few other popular computer work they are just great, provided you do not mind the little screen size. Thank you for sharing your notions.

  Some genuinely superb info , Gladiolus I detected this. «Courage is contagious. When a brave man takes a stand, the spines of others are stiffened.» by William Franklin Billy Graham.

  Thanks for all of your labor on this website. My niece takes pleasure in carrying out investigations and it is obvious why. I learn all relating to the compelling mode you present precious guidelines through your website and increase contribution from people on that situation plus my daughter is now becoming educated a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. You are always conducting a terrific job.

  Troy Koubek

  (22.05.2019 - 18:31)

  Whats Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist other users like its aided me. Great job.

  затворы sung do

  (22.05.2019 - 20:20)

  Hello. remarkable job. I did not anticipate this. This is a impressive story. Thanks!

  Best Handyman Near Me McAllen

  (22.05.2019 - 22:33)

  I want to show appreciation to this writer for bailing me out of such a predicament. Because of searching through the search engines and coming across concepts that were not helpful, I was thinking my life was gone. Living devoid of the answers to the problems you’ve resolved by way of your entire site is a serious case, and those which may have badly damaged my entire career if I hadn’t come across your web blog. Your capability and kindness in handling everything was precious. I’m not sure what I would have done if I had not encountered such a point like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks so much for your expert and effective help. I will not think twice to recommend your web site to anyone who needs to have assistance about this area.

  offshore python developers

  (22.05.2019 - 23:49)

  very nice submit, i actually love this website, keep on it

  impact windows

  (23.05.2019 - 05:29)

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Cheers!

  W88

  (23.05.2019 - 06:10)

  Good blog! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

  토토사이트 추천

  (23.05.2019 - 08:48)

  Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

  mobile games about evolution

  (23.05.2019 - 14:18)

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

  yasminejournal.com

  (23.05.2019 - 14:54)

  I simply could not go away your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the usual info an individual provide on your guests? Is going to be again often in order to inspect new posts.

  Crypto4bet.com

  (24.05.2019 - 02:22)

  As a Newbie, I am constantly exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

  우리카지노 사이트

  (24.05.2019 - 04:26)

  What i do not understood is actually how you’re not really much more well-liked than you may be now. You’re very intelligent. You realize therefore significantly relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!

  Marlyn Deveaux

  (24.05.2019 - 14:52)

  I just like the helpful info you provide on your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again right here regularly. I am somewhat sure I’ll learn many new stuff proper right here! Good luck for the next!

  I gotta favorite this web site it seems very helpful handy

  rygestop faser

  (26.05.2019 - 00:49)

  Thanks for sharing your ideas. I would also like to mention that video games have been ever evolving. Today’s technology and improvements have made it easier to create authentic and enjoyable games. All these entertainment games were not that sensible when the actual concept was first of all being attempted. Just like other kinds of know-how, video games as well have had to develop by means of many decades. This is testimony on the fast growth and development of video games.

  Lea County Criminal Lawyer

  (26.05.2019 - 15:02)

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I’m also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

  lifeguard courses near me

  (26.05.2019 - 16:03)

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  I’m also writing to make you know what a amazing encounter my cousin’s princess obtained browsing the blog. She noticed lots of details, including what it is like to possess an incredible helping character to have other people quite simply completely grasp specified complicated things. You undoubtedly surpassed our own expectations. Thanks for giving such effective, trustworthy, revealing not to mention fun thoughts on the topic to Jane.

  เช่าเก้าอี้

  (26.05.2019 - 17:49)

  Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

  comida saludable venta

  (26.05.2019 - 23:26)

  Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

  เช่ารถตู้ Vip

  (27.05.2019 - 02:41)

  Good – I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

  안전놀이터 검증

  (27.05.2019 - 08:13)

  It¡¦s really a cool and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

  먹튀 폴리스

  (27.05.2019 - 16:27)

  of course like your website but you need to check the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to tell the reality then again I’ll certainly come back again.

  W88 ทางเข้า

  (27.05.2019 - 17:17)

  Hi, Neat post. There’s an issue with your site in internet explorer, may check this… IE still is the market chief and a big part of people will omit your magnificent writing because of this problem.

  야마토

  (27.05.2019 - 20:38)

  Wonderful paintings! That is the type of info that are supposed to be shared around the web. Disgrace on the seek engines for not positioning this publish upper! Come on over and visit my web site . Thanks =)

  platinum studios

  (27.05.2019 - 22:35)

  I found your weblog site on google and test just a few of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of forward to studying extra from you in a while!…

  Crime Mob

  (28.05.2019 - 00:54)

  I needed to send you a bit of word to give many thanks yet again on the remarkable secrets you have shown in this article. This is particularly generous with you giving unhampered what exactly most people could possibly have advertised as an electronic book to earn some dough on their own, primarily seeing that you could have done it if you ever wanted. These points as well worked to provide a great way to realize that someone else have the same interest really like my personal own to understand many more in terms of this issue. I know there are several more pleasurable sessions ahead for those who check out your blog.

  먹튀 검증

  (28.05.2019 - 02:48)

  I don’t even know the way I ended up right here, however I assumed this post was once great. I don’t realize who you might be however certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

  토토사이트 추천

  (28.05.2019 - 05:03)

  Hello there, You have done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

  watch game of thrones online

  (28.05.2019 - 07:08)

  Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too excellent. I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is really a great website.

  더킹카지노

  (28.05.2019 - 08:24)

  you’re really a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a fantastic job on this topic!

  토토 사이트

  (28.05.2019 - 15:39)

  Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

  เช่าเก้าอี้

  (29.05.2019 - 02:34)

  Thanks for revealing your ideas in this article. The other thing is that every time a problem arises with a laptop or computer motherboard, persons should not have some risk of repairing the item themselves for if it is not done right it can lead to irreparable damage to the full laptop. It will always be safe just to approach your dealer of the laptop for any repair of motherboard. They will have technicians who have an knowledge in dealing with laptop motherboard issues and can have the right analysis and perform repairs.

  Agencje Pracy Dla Opiekunek

  (29.05.2019 - 10:26)

  Thank you for helping out, fantastic information. «I have witnessed the softening of the hardest of hearts by a simple smile.» by Goldie Hawn.

  New vouchers codes

  (29.05.2019 - 16:43)

  Fantastic blog you have here but I was wanting to know if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of community where I can get advice from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

  agen daftar s128

  (31.05.2019 - 00:36)

  I simply wanted to appreciate you yet again. I’m not certain the things that I would have used without the entire creative ideas contributed by you on my problem. It seemed to be a hard concern in my opinion, however , observing a new professional technique you processed the issue made me to jump with delight. Extremely happier for this guidance as well as wish you realize what a powerful job you are always doing instructing many others through your webpage. Probably you haven’t come across all of us.

  Situs Slot Online

  (31.05.2019 - 02:27)

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to search out any individual with some original thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that is wanted on the internet, somebody with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

  Harlingen TX Junk Removal Service

  (31.05.2019 - 16:54)

  great points altogether, you just received a new reader. What would you suggest in regards to your submit that you simply made some days ago? Any certain?

Добавить комментарий