Моя сім’я – Армія

Моєму доброму товаришу, прототипу героя цієї історії

Коли масивна металева брама військової частини у Старичах закрилася за моєю спиною, я нарешті відчув себе в дома. Кілька місяців валандання та переконування військових комісарів. Купа довідок, характеристик, дипломів і відзнак. І я таки в армії.

Мені – новоспеченому контрактнику, у свої 29 років, насправді було страшно. Як для людини, що не служила строкової військової служби – усі ці розповіді про нестатутні відносини – “дідівщину”, знущання, як фізичні, так і моральні, додавали особливого шарму.

Однак я свій вибір зробив.

У мене було два кардинальних варіанти. Коли в нашій країні почалася війна, я бачив лише два виходи із ситуації.

Перший – забити на весь свій патріотизм, виїхати за кордон. Мій давній друг вже кілька років живе в Берліні, хата, діти, робота і так далі. Не раз мене кликав до себе.

Ну і другий варіант – продовжувати бути активним та корисним для України. Я вибрав другий.

Я на той час добре заробляв, продаючи квартири у ріелторській конторі. Але бачучи усю цю корупцію в країні, а ще й російську агресію я зрозумів – майбутнє держави за Збройними Силами.

Лише армія, боронячи країну від зовнішнього ворога, може залишити нам незалежність.

Якщо відверто – мої співробітники із мене сміялися. У далекому від боїв, затишному Львові, із високими навіть як для столиці зарплатами, мої колеги не надто переймалися тим, як це все буде далі.

Але мені хотілося відчувати якусь стабільність і впевненість у завтрашньому дні. І переконаність, що лише військо зможе мені це дати, переважила затишний офіс та доларову зарплату.

З іншого боку – усі останні роки я був самотнім. Реально – мені було одиноко. Не те, щоб я якийсь там депресивний пацан, але завжди хотілося такого домашнього затишку. Відчувати за когось відповідальність, та й натомість мати надійне плече.

Забігаючи наперед – вже в Старичах, у 184-ому Навчальному Центрі,  за чотири місяці “курсу молодого бійця”, я отримав аж тридцять! братиків.

Без дитинства

Я ніколи себе не уявляв військовим. Адже любив свободу та незалежність. Армія для мене уявлялася підпорядкуванням волі, обмеженням дій та вибору. А я із раннього дитинства був самостійним.

Хоча –  дитинства, як такого в мене не було. У сім років батько розійшовся із матір’ю, і ми з братом-близнюком Володимиром поперемінно жили то тут то там.

Спочатку з батьком. Великий особняк. Затишний сад. І це неподалік центру Львова. Усе б нічого  –  та нова дружина батька і її двоє дітей додавали особливого шарму нашим дитячим рокам. Вікторія, звали, так би мовити “мачуху”, систематично витягувала з батька гроші аби влаштувати своїм дітям гарне життя.

Численні репетитори, англійська, великий теніс і поїздки на море. Це все було для них. Ми ж із братом фінансувалися по залишковому варіанті.

Згодом двоє дітей Вікторії вступили на престижні факультети університету Франка, у свій перший навчальний рік їздили на пари на нових авто.

Як не як, а мій батько добре заробляв, був одним із найвідоміших хірургів України, його постійно запрошували оперувати за кордон.

Ми ж із братом, нажаль за всім цим благополуччям могли тільки спостерігати – як у кінофільмах.

У третьому класі до нас у школу прийшов Андрій. Він мав виступи в актовому залі, йому було 24, хлопець із Пласту і агітував школярів вступати в цю організацію.

Це були дев’яності, перші роки незалежності, націоналістичні організації – були модними. Ми й записалися.

Їздили на вишколи в Брюховицький ліс, вчилися ставити намети, розпалювати вогнища, орієнтування на місцевості і всяке таке.

Перша наша із братом присяга на вірність Україні – була в Пласті – урочисто – в 11 років.

Вже у тому віці мені дуже подобалися камуфляжі, берци, усі ті військово-патріотичні пісні УПА.

Тоді ми з братом і вирішили – стати військовими. Сміялися, як в’їдемо на “красную площадь”  на танку із синьо-жовтим прапором.

Після дев’ятого класу – ми переїхали до мами. Вона була інженером, із двома вищими освітами, заробляла так собі. Але відразу сказала – мовляв, хлопці, живіть собі самостійно. Ну, малося на увазі, власним коштом.

Нам із братом не залишалося нічого, як піти на будову. Ми перейшли до вечірньої школи, а вдень тягали цеглу та бетонні плити.

Одного разу, у мене не було зовсім грошей на дорогу – у той день мала бути зарплата. Попросив у мами. Там якісь кілька гривень. Увечері віддам.

Було образливо – грошей мама не дала. Мовляв, твої проблеми.

Готували їжу ми із братом також окремо – мама жила своїм життям.

Одним словом, і дитинство, і юність, і молодість – були в одні ворота.

Брат іде в армію

У вісімнадцять наші шляхи із братом розійшлися – він пішов на строкову службу.

Ще до того, ми трохи тусувалися в одній патріотичній організації. Там пікетування різні, бійки. У одній з них я отримав травму голови, зашивали двічі – перший раз якось не вдало вийшло.

Тож у військкоматі мене забракували.

Мені було соромно – перед братом, пластунами, друзями-націоналістами.

Відверто, то я навіть перший – і останній раз у своєму житті пробував дати хабара – як сьогодні пам’ятаю, 600 гривень.

Це був 2003 рік – я стільки заробляв на будові за два місяці. Важкої роботи. Я приніс ті гроші майору Полякову – мол, товаришу, візьміть на “срочну” службу.

Одним словом, пройшов я ще після цього, обстеження у психіатра, і наркологічному диспансері, майор мене послав – нам калік не треба, так що залишайся ти із травмованою головою та своїми грошима на “гражданці”.

На перших порах брат писав довгі листи – уся ця романтика військова, там приказки, афоризми. Пісні різні, віршики. Потім, ми посварилися – він назвав мене “тряпкою”, і що “закосив” від армії.

Брат відслужив, потім пішов на “контракт”. Згодом трохи жив то у Києві, то у Польщі – коли почалася війна, був мобілізований, стояв під Донецьком, зараз знову за кордоном. Після тієї сварки, ми так і не відновили стосунки та перестали спілкуватися.

Одним словом, я залишився зовсім один.

Армійська романтика

Увесь Євромайдан я провів у Києві.

Почалася війна. Я знову захотів у армію.

І це вже була інша ситуація. У порівнянні із попередніми роками і моїми прагненнями стати військовим – уже реально стріляли, гинули люди. Усі ці села, що стояли навколішки, проводжаючи полеглих в боях.

Не знаю, що там сталося за ті роки із моєю травмою, але медкомісії визнали мене придатним. Я підписав контракт.

І по Йордану 2017-ого за мною закрилася масивна металева брама військової частини у Старичах.

Ця морозна днина раз по раз спливала перед моїми очима наступні місяці.

І в нарядах, і на стрільбах, і в бойовій частині, і в окопі на Донеччині, і в спаленому до тла селі під Попасною.

І жодного разу я не пошкодував за свій вибір.

Перший ранковий підйом о четвертій ранку. Я спав на верху (“на пальмі”), під мною – новий військовий друг Міша.

— Ми мотивовані високими почуттями, – любив він повторювати. – Адже підписати контракт та добровільно піти служити в армію в країні, де точиться війна – без високих почуттів просто нереально.

Міша мав сім’ю, двох дітей, гарну роботу, каже, що в один момент його все задовбало: оці постійні новини про корумпованих чиновників і можновладців, ті розкрадання на тендерах, і продажні депутати. Він задумався – а яке майбутнє чекає моїх дітей?

Каже, не захотів, щоб вони жили в такій країні. Ну й пішов до війська.

Як і я, покладає на нього єдину надію. На зміни, та майбутнє в країні.

У Старичах, за лічені дні ми усі поріднилися.

Ні, звісно траплялися конфлікти, там непорозуміння різні. Але ми усі були тут, із думкою, що невдовзі потрапимо туди, на Схід, боронити країну та захищати народ.

Цей такий момент розуміння побратимства, якось по особливому об’єднував.

Але до бойових позицій було ще, ой як далеко.

Натомість, попереду мене чекав КМБ – “курс молодого бійця”.

Мій перший командир взводу – молодший сержант Андрюха – був високим і педантичним блондином. Під його наглядом, я десятки разів перестеляв ліжко, а ще до цього – стройовий огляд, порядок дня. Одним словом, ми здружилися.

Перший наряд по роті  – я був днєвальним – не всипаний і злий – перемивав і перемивав туалети. Але якось пережив.

У Старичах мене прозвали “Юристом”. Хоча у мене за плечима на той час – лише вечірня школа, але на гражданці я трохи встиг позайматися право захистом.

Після Євромайдану, я десь зо три роки, паралельно з купівлею-продажем квартир, доклався до діяльності однієї львівської правозахисної організації.

Ночами сидів і студіював Кодекси та Закони, вдень ходив на суди, по дорученнях представляв інтереси людей. До нас зверталися здебільшого ті, хто не мали грошей на адвокатів. А ми відстоювали їхні інтереси задарма.

За той час я стикався із багатьма держслужбовцями, працівниками судів та правоохоронцями. І найбільше нервувала ота їх бюрократія. Це єдине бажання – знайти підстави та приводи, аби прогнати людину, і не виконувати свої обов’язки.

Натомість, коли я опинився у лавах Збройних Сил, я побачив зовсім протилежне ставлення. В армії набагато краще поставлене питання вирішення проблем підлеглих. Адже якщо щось трапляється у солдатів – це “зальот” для командира. Відповідно, вони намагаються цього не допускати. Тому є і порозуміння, і зв’язок солдатів та командира.

Напевне, мені дуже допоміг досвід мого брата. Ті кілька недовгих годин, які ми із ним бачилися, коли він повернувся із АТО, Володимир наполягав, що є багато моментів і випадків, які потрібно стерпіти у взаємовідносинах із командиром.

-Ти мусиш стерпіти, бо на тому командирі висить відповідальність за вас усіх, – казав брат.

Дні в учебці

В частині я багато чого для себе здобув.

Напевне, спершу із чим стикнувся – так це дисципліна.  У цивільному житті я не знав, що це таке. І навіть банальна – дисципліна харчування. Армія ж заставляє слідкувати за собою, не тільки за фізичним, а й за моральним станом.

У неповних тридцять я почав задумуватися про духовність. Щонеділі в частині ходив на Службу Божу. Складно буде повірити, але у нас в Старичах по неділях проводили й концерти.

Ходив я і в тренажерний зал. Чого – нормально – качалка і безкоштовно. Намовив мене тягати залізо Сергій, із Запоріжжя. Він говорив російською і надто дратувався від мого галицького діалекту.

Я ж натомість, його спеціально підколював – оці всі “мешти, пляцки, кобіти, файно”.

Сергію, як і мені, кілька годин свистіло у вухах, після наших перших стрільб із АК 74.

Від нього я дізнався і про другу валюту в нашій частині – “багєти”. Батони з сосискою. Під кінець чотиримісячного курсу ми спорили між солдатами на багети, хто краще відстріляється.

Із стрільбами – то окрема тема. Командири були на них просто завернутими. Нас десятки разів запитували чи ми все добре зрозуміли, повторювали, пере повторювали, втовкмачували ті технічні характеристики видів озброєнь. Я ночами то все зубрив – командири вимагали – мовляв, врятує вам життя.

Але найбільше мені подобалося, що люди, які вчили мене “життя” були не кімнатними теоретиками. Кожен із командирів – бойовий офіцер.

От мій командир роти – виходив з Іловайська і Дебальцево. Він десятки хвилин міг стріляти з автомата однією рукою, і вчив нас таким “рембовським” трюкам.

Ми його називали “Шеф”. Патріотизму – за десятьох.

У відносинах із ним зрозумів, що найбільше мотивує солдат на службі. Харизма і репутація бойового командира.

Напевне, складно буде повірити, але інший командир любив поезію. Просто зачитувався. Казав – допомагало в АТО.

Він міг сидіти у “Світлиці” (кімната дозвілля) і годинами цитувати Т.Шевченка, І.Франка, Л.Костенко. Ці рядки “ледача доля одурила”, “народе мій замучений”, “чи пожалів, чи вдячен був Пілату” – наш командир міг годинами цитувати. І якось зовсім не в’язалося воно із тими анекдотами, про відсутність інтелекту в армії, які на гражданці часто любили розповідати мої співробітники.

Звісно був у нас і свій специфічний сленг, приказки, там різна військова, так би мовити романтика.

“Ротний – тато, старшина – мама”, чи “є неділя, а є воскрісєніє ”(робоча неділя).

Найбільше ж ми не любили “ПХД” – “пі…ь хорошему дню” – це коли був господарський день, оці всі чистки і прибирання казарм.

Ну і святе для нас – то “балабаси”. Так ми називали солодощі, кока-колу, халву.

Час йшов, ми рахували дні до відправки в бойові бригади, сперечалися хто першим “візьме Путіна в плєн”.

День відправки –  це дійсно було сентиментально. Нас вишикували увечері на плацу, зачитали наказ командира ОК Захід. Плакали усі. І командири.

За тих 4.5 місяці ми дійсно здружилися. Ми просили один в одного вибачення за якісь конфузи в минулому, пробачали і мирилися.

Бойова бригада

Вранці в частину приїхав автобус їдкого яскраво червоного кольору. На всю округу з нього лунала пісня Дзідзя “Я їду, їду, їду”. Рижий прапор-водій, весело реготав – “заскакуйте, чуваки, їдемо додому”.

Так я опинився в 24-ій бригаді в Яворові. Якщо так наводити повну назву – 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила у складі оперативного командування “Захід” Збройних сил України.

Велика, чиста і… безлюдна. То була вечірня пора, тихо пусто, всі на своїх місцях зайняті своїми справами, несуть наряди.

Я собі сказав – “це моє”.

Мій новий командир, чолов’яга під сорок, більше двох років з перервами провів в АТО, мав поранення і позивний “Батя”.

У цілій частині я жодного разу не чув погано слова за нього. Ми зверталися до нього із особистими проблемами, позичали гроші! “Батя” сприяв у вирішенні проблем, надавав юридичну допомогу.

Для нас він був зразком справжнього лідера. І зразок для наслідування. А ще він психологом. Оці його постійні “ви патріоти; тільки патріоти йдуть в армію; найбільші патріоти – то військові” – неабияк піднімали наш бойовий дух.

У 24-ій я познайомився з Петром. Веселий хлопець, часто телефонував дружині і бажав щовечора “добраніч” маленькій донечці. Я з ним ще двічі пересікався потому – спочатку в АТО, де я його обіграв на шашковому турнірі.

Ну і другий раз – коли його проводили в останній шлях. Пів року тому – в селі на Львівщині. Петра “дістав” снайпер в районі Горлівки. Його мрія звільнити Крим поки залишилася не здійсненною.

За місяць довели наказ –  я в списках на ешелон на Схід. Автобус-залізнична станція – вагон-дорога.

Їхали понад три доби. З наближенням до Донецької області люди ставали все більш мовчазними, і частіше дивилися у вікно. Хтось намагався заснути, хтось ділився із іншими чим мав.

Спалені села

Я заступив на свою першу позицію під Попасною на Луганщині. Ліс, болото, густа-густа темна ніч. Не видно було навіть своєї ноги.

І це відчуття пальця на запобіжнику автомата, коли чуєш ритм свого дихання.

То була неділя, почало світати, десь співала пташка – але якось так затяжно-тужно. Наче відчувала, що навколо війна.

Села без світла, обстріляні артилерією згорілі хати, дитячі майданчики, що заросли бурянами, погнилі абрикоси на деревах.

А ще, у перші дні, здивували атошні собаки – невід’ємна частина наших підрозділів. Інколи здавалося, що вони краще розуміють команди ніж солдати.

Я пригадую, як наша вівчарка завивала у зеленій шестірці під пісню “Вона” Чубая, коли ми гнали на повній швидкості селом прилеглим до сірої зони.

Я, водій “Шумахер”, вівчарка та мій “покемон” – кулемет ПКМ.

По вечорах, у лісі, командир любив пофілософствувати на тему переваг вищої освіти, і кар’єрних можливостей для офіцера. Врешті, за пару місяців він загітував мене вступати, дав характеристику, поставив резолюцію на рапорті.

Я повернувся у Львів. Армія в чергове дала мені нову можливість – здійснилася моя мрія, і я за пільгою вступив на заочне навчання. Відбув сесію, кілька днів відпочину – і знову на Схід.

Цього разу – Донецька область, Торезький район.

В ешелонах туди, я зустрів своє тридцятиріччя. Торт, на пластиковій кришці, куплений на збитій із дошок залізничній станції, був найсмачнішим у моєму житті.

Сафарі, баня і волонтери

Перша позиція – перший постріл ворожого РПГ – падіння в окоп – якісь миті секунди.

Я здружився із “Снайпером”. Він пройшов мобілізацію 14-ого, 29 блокпост на Луганщині, аеропорт.

Разом із ним ми влаштовували “сафірі” на сєпарські дрони.

Коли точилися бої, як бальзам на душу було слухати хвилю ворога:

– Что я здесь делаю, Укропы с американцами идут вперед. Нас всех накроют, – перекривляв їх “Морпєх”.

Він у нас був кухарем, і досить не погано готував. Складно повірити, але двічі навіть був шашлик. Їжі було вдосталь, лише от з молочними продуктами був “напряг” – а так – я від’їдався.

“Морпєх” був педантичним і вимогливим, тож задовбував усіх і усюди – аби нам вчасно підвозили продукти та харчі.

Окреме питання – баня. Особливий привід для щастя – чисте тіло.

Наша баня – це був звичайний бліндаж, викопана яма, там були витяжки, буржуйки, то все було оббито дошками і фольгою.

…Через два дні по моєму приїзду, стався перший масований обстріл нашої позиції. Я реально хрестився. Мені заклинило кулемет, був мороз, я його не ховав, і він мені напевне перемерз.

– Кидай, бери РПК, – крикнув “Полтава”.

Це були перші дні, ми ще не знали і не зорієнтувалися, місця де підлазять “сєпари”.

Після бою командир підбадьорював солдат:

— Ми захищаємо наших, ми на своєму, ми на рідній землі. Ви ще тут будете помідори садити.

Такі палкі спічі реально допомагали.

До наших позицій, по яких вівся вогонь було 500 метрів – і от туди на саме Різдво приїхали київські волонтери. На Валентина, ті дівчати надіслали нам сердечка, а на Великдень – паски, які ми святили вночі.

“Політолог” після обстрілів повчав нас, побратимів. На гражданці, він 22 роки відпрацював у школі, любив ту справу, тож солдати слухали його із захопленням.

— Люди втікають від дійсності. По різному. Але дійсність нікуди не дівається. І вона у нас одна – Батьківщина в небезпеці. Українське суспільство складає іспит. І саме армія є в авангарді рушійних змін, – жестикулював руками “Політолог”. – І ти тут на позиції думаєш про одне: як виконати завдання, зберегти своє життя і вберегти побратима.

Тоді я зрозумів, що на війні психологічний момент і настрой – чи не найважливіше.

Я не раз згадував у ті морозні ночі командира “Батю” з 24-ої в Яворові.

Оті його розповіді, що не треба себе видавати вночі, про режим тиші і маскування, відкрите паління, голосні речі та використання оптики.

Хтось повинен робити цю роботу

– Сьогодні будемо знімати прапор,  – сказав “Кишиньов”.

Це так прозвучало буденно і невимушено. Просто і коротко.

Наш прапор стояв в полі. Це був особливий орієнтир для ворожої артилерії і мінометів. І так, щоб розуміти, то поле повністю прострілювалося із сєпарських позицій.

– Ти не переживай, живемо один раз. Хтось повинен зробити цю роботу. –

Вирішили йти, коли починало темніти. Аби противнику було складніше нас побачити – зір ще не адаптувався, а прилади нічного бачення не можна включати.

“Марко” прикривав нас із автомата. Але відверто, якщо б у той момент сєпарський снайпер був на позиції, він нас б із “Кишиньовом” як в тирі. Йому знадобилися б лічені секунди аби нас дістати.

…Сьогодні я зовсім на інших позиціях. Але ту службу під Попасною згадую, сумую за нею.

І за тими місцевими людьми.

За Лєнкою, з Костянтинівки, яка продавала “балабаси”.

За Альною та Ксюхою, в яких раз на два тижні стригся.

За таксистом Вовчиком, який підвозив з недільного “увальнєнія” на сам початок лісосмуги впритул бойової позиції.

За вівчаркою Смужкою, яка проводила мене, коли я від’їжджав, більше 2.5 кілометрів, і опісля повернулася на бойову позицію.

І за товаришами – “Дубом”, єдиним двох-сотим за 3 місяці на моїй позиції під Попасною. І “Юріком”, якому відірвало пальці на лівій руці.

***************

Для мене армія – це родина. Це сімейні цінності.

Тут я знайшов те, чого мені не вистачало в дитинстві – сімейний затишок.

Ми по різному один до одного ставимося, маємо різні погляди – але ми єдине ціле. Ми – товариші.

Дивимося один на одного перед боєм.

– Ну що – пішли, – встає старший.

Зброю в руки, забуваємо усі сварки і конфузи. Ми єдиний механізм тут, ми неподільні і залежні один від одного. Ми Велика Українська Родина. Ми – Армія.

Тарас Зозулінський

Post Author: admin

203 thoughts on “Моя сім’я – Армія

  adidas superstar

  (25.10.2018 - 11:53)

  My husband and i felt really cheerful John could do his researching from your ideas he received while using the web site. It’s not at all simplistic just to always be giving for free guidance most people could have been making money from. And now we take into account we have got the writer to thank because of that. The main illustrations you made, the straightforward blog navigation, the friendships you will help instill — it’s got mostly astonishing, and it is leading our son in addition to us imagine that this matter is awesome, and that is incredibly fundamental. Thank you for everything!

  golden goose

  (26.10.2018 - 02:29)

  I precisely desired to thank you very much all over again. I do not know what I would have tried without the entire information shown by you regarding this concern. Previously it was a terrifying condition for me personally, nevertheless encountering a new expert tactic you resolved that forced me to weep over gladness. I am happy for your guidance and as well , have high hopes you really know what a great job you are getting into teaching the mediocre ones with the aid of your webblog. I know that you’ve never encountered any of us.

  My wife and i felt thrilled that Chris could finish off his investigation out of the ideas he had through your web site. It’s not at all simplistic just to continually be giving out solutions which usually other folks have been selling. And now we know we have got the blog owner to appreciate because of that. The illustrations you’ve made, the straightforward blog menu, the friendships you make it easier to instill — it’s everything unbelievable, and it is letting our son and our family believe that the topic is exciting, and that is very mandatory. Many thanks for everything!

  air jordans

  (27.10.2018 - 04:30)

  I am commenting to make you be aware of what a amazing experience my friend’s daughter undergone studying your blog. She mastered lots of issues, most notably what it is like to possess an amazing teaching nature to make the rest really easily master specified complex issues. You really exceeded her expectations. Many thanks for presenting the great, trustworthy, educational as well as cool tips on this topic to Jane.

  I together with my guys happened to be examining the excellent pointers from your web blog and so all of the sudden came up with an awful feeling I never thanked the blog owner for those tips. These young men are actually consequently passionate to study all of them and already have in truth been enjoying them. Many thanks for actually being indeed thoughtful and also for making a choice on this sort of fabulous issues millions of individuals are really desirous to be informed on. My very own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

  yeezy boost 350

  (28.10.2018 - 21:19)

  Thanks for all your valuable work on this website. Gloria delights in working on internet research and it’s simple to grasp why. We all hear all of the powerful tactic you convey practical tricks via the website and improve contribution from other ones on that idea and our own simple princess is certainly learning a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re doing a powerful job.

  I wanted to write you that little bit of note to help give many thanks as before for those extraordinary opinions you’ve contributed in this article. It was really pretty open-handed of people like you to supply openly all many individuals might have distributed as an e book to help make some bucks for themselves, chiefly considering that you could possibly have tried it in the event you desired. The concepts in addition served like a great way to realize that many people have the same dreams just like my very own to find out a great deal more concerning this condition. I know there are a lot more pleasurable instances ahead for folks who scan your website.

  links of london

  (30.10.2018 - 09:15)

  Thanks for all of the labor on this web site. My daughter takes pleasure in making time for investigation and it is obvious why. We learn all relating to the powerful method you convey very helpful guidance on this website and even invigorate contribution from the others on the concern so my child is in fact learning a great deal. Take pleasure in the rest of the year. You’re conducting a dazzling job.

  asics kayno

  (31.10.2018 - 04:38)

  I want to show my affection for your kindness supporting women who have the need for guidance on this one subject. Your special dedication to passing the solution up and down was pretty important and have encouraged professionals just like me to achieve their objectives. The useful information can mean a great deal a person like me and substantially more to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

  adidas tubular

  (01.11.2018 - 00:19)

  Thanks for all of your work on this web page. Debby really loves engaging in investigation and it is easy to understand why. Most people know all relating to the dynamic manner you produce practical information on your blog and boost response from other people on this area of interest then our child is without a doubt learning so much. Have fun with the remaining portion of the year. You are always carrying out a pretty cool job.

  balenciaga

  (01.11.2018 - 20:31)

  I as well as my pals have been reading through the best helpful hints located on your web page and instantly developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those techniques. The ladies had been for that reason very interested to read through all of them and have now absolutely been tapping into these things. Thanks for simply being indeed kind as well as for deciding on some decent things millions of individuals are really desirous to understand about. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

  hermes bag

  (02.11.2018 - 13:30)

  I want to show thanks to this writer just for rescuing me from this particular issue. Just after looking out throughout the online world and obtaining methods which were not beneficial, I believed my life was done. Being alive without the strategies to the difficulties you’ve resolved by means of your article is a crucial case, as well as the kind which may have adversely damaged my career if I hadn’t come across your blog post. That knowledge and kindness in dealing with every aspect was tremendous. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a step like this. I am able to at this time relish my future. Thanks for your time very much for your expert and amazing guide. I won’t hesitate to suggest your web page to anybody who desires recommendations on this subject.

  yeezy boost 350 v2

  (03.11.2018 - 00:15)

  Thanks a lot for giving everyone an extremely pleasant opportunity to read articles and blog posts from this site. It’s always so brilliant and also stuffed with a great time for me personally and my office fellow workers to search your website at minimum thrice weekly to read the newest things you will have. And lastly, we are actually happy concerning the eye-popping methods served by you. Selected two points in this post are unquestionably the most suitable we have all ever had.

  kobe 11

  (03.11.2018 - 10:43)

  I wanted to compose you a tiny observation to help give thanks the moment again for all the marvelous tactics you have contributed on this site. It is certainly strangely open-handed with you to allow easily exactly what most of us could have offered for sale for an e-book to get some profit on their own, principally now that you could have done it if you ever considered necessary. The solutions in addition worked as a good way to fully grasp most people have the identical passion just like my personal own to know good deal more in respect of this matter. I’m certain there are several more enjoyable periods in the future for many who read carefully your blog post.

  michael kors sale

  (04.11.2018 - 08:52)

  I wish to voice my respect for your kind-heartedness in support of those who must have help on this particular study. Your very own commitment to passing the solution up and down appears to be particularly effective and have frequently permitted guys much like me to reach their targets. Your amazing useful report means this much a person like me and substantially more to my mates. Regards; from all of us.

  golden goose

  (06.11.2018 - 01:58)

  I really wanted to write down a brief note in order to say thanks to you for these fantastic suggestions you are writing at this site. My long internet research has at the end of the day been rewarded with good knowledge to exchange with my two friends. I ‘d declare that many of us site visitors actually are truly blessed to live in a useful site with many lovely individuals with very helpful points. I feel truly lucky to have come across your site and look forward to plenty of more entertaining moments reading here. Thanks a lot again for all the details.

  yeezy shoes

  (07.11.2018 - 00:49)

  My wife and i were contented Raymond could finish off his survey with the ideas he came across from your web site. It’s not at all simplistic to just possibly be offering instructions which many people have been making money from. And now we consider we need you to thank for this. The entire illustrations you’ve made, the simple web site navigation, the relationships you can give support to instill — it’s got all wonderful, and it’s really assisting our son and our family consider that the topic is enjoyable, and that is quite mandatory. Thanks for all!

  I want to get across my passion for your kind-heartedness in support of persons who actually need help on the area of interest. Your very own commitment to passing the message up and down appeared to be particularly informative and have usually allowed guys just like me to reach their desired goals. Your amazing valuable tips and hints denotes a whole lot a person like me and still more to my fellow workers. Many thanks; from all of us.

  curry 4

  (09.11.2018 - 01:00)

  I wish to express appreciation to the writer just for bailing me out of such a difficulty. As a result of scouting through the internet and getting opinions that were not beneficial, I figured my entire life was gone. Living minus the solutions to the difficulties you’ve fixed through your entire guideline is a crucial case, as well as the ones that might have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t come across the website. That capability and kindness in controlling every item was very helpful. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a solution like this. I am able to at this moment relish my future. Thanks a lot very much for the skilled and amazing help. I will not hesitate to endorse your web sites to anyone who needs to have assistance on this topic.

  I simply wanted to thank you so much once again. I do not know what I would’ve handled in the absence of the type of hints discussed by you on that area of interest. It seemed to be a real daunting situation in my circumstances, nevertheless looking at your specialised avenue you treated the issue took me to jump for delight. I am just happy for the advice as well as have high hopes you comprehend what an amazing job you are always doing educating other individuals through the use of a web site. I know that you haven’t met all of us.

  yeezy

  (09.11.2018 - 22:06)

  I am just commenting to let you be aware of what a excellent experience my daughter encountered visiting your site. She came to understand some details, which included how it is like to have an ideal helping nature to get many others quite simply fully understand specific tortuous things. You actually exceeded her expectations. Thanks for supplying such valuable, trusted, explanatory as well as cool tips about this topic to Kate.

  yeezy

  (10.11.2018 - 15:31)

  A lot of thanks for your whole hard work on this web page. Ellie takes pleasure in carrying out investigation and it’s really easy to understand why. All of us hear all of the compelling way you present very helpful tips and tricks through your blog and even cause response from others on that idea while our own girl is always learning a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You are conducting a splendid job.

  adidas yeezy

  (11.11.2018 - 11:32)

  Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally brilliant possiblity to read from this website. It is always so enjoyable and also stuffed with a great time for me and my office acquaintances to visit your web site on the least three times weekly to see the fresh things you will have. And lastly, I’m usually pleased for the fabulous tips and hints you give. Some 1 points on this page are in truth the most suitable we’ve had.

  Thank you for your entire efforts on this web page. My niece loves doing investigation and it’s simple to grasp why. A lot of people learn all about the dynamic mode you give advantageous tricks via the web site and as well as inspire response from other ones on this subject matter while my child has always been becoming educated a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You’re conducting a great job.

  goyard handbags

  (13.11.2018 - 00:33)

  Thanks a lot for providing individuals with an exceptionally marvellous possiblity to discover important secrets from here. It is always very ideal and full of fun for me and my office acquaintances to search your web site more than thrice weekly to read the fresh guidance you have got. And definitely, I’m always astounded for the unbelievable tips served by you. Selected two tips in this article are really the very best we’ve ever had.

  nike hyperdunk

  (13.11.2018 - 19:08)

  I precisely wished to appreciate you once more. I’m not certain the things I might have made to happen without the entire smart ideas contributed by you about this theme. It actually was an absolute terrifying case for me personally, however , being able to view the very expert technique you handled that took me to weep with fulfillment. I am just thankful for your service and in addition have high hopes you realize what a powerful job your are carrying out instructing many people via your webblog. I am certain you haven’t encountered any of us.

  Aurelie

  (14.11.2018 - 08:48)

  Howdy! I just want to give you a big thumbs up for the great info you have right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

  air max 2017

  (14.11.2018 - 21:17)

  I precisely wished to thank you so much yet again. I am not sure the things that I could possibly have accomplished in the absence of the tips revealed by you concerning such a field. This has been a real challenging problem for me personally, nevertheless being able to see the very skilled technique you resolved it forced me to leap with joy. I’m just thankful for the guidance and even expect you recognize what a great job you’re carrying out teaching men and women via your web page. I am sure you haven’t encountered all of us.

  nmd r1

  (15.11.2018 - 05:28)

  Thank you for your entire efforts on this website. Kim enjoys getting into investigation and it’s really easy to understand why. All of us hear all regarding the compelling way you provide sensible guidelines on the blog and as well as strongly encourage participation from other individuals on this concept while our favorite girl is really becoming educated a lot of things. Take pleasure in the rest of the year. You’re performing a splendid job.

  adidas ultra boost

  (15.11.2018 - 07:23)

  I together with my buddies came examining the excellent pointers on your web page and then then I had a horrible feeling I had not thanked you for those tips. The boys appeared to be so glad to see them and now have very much been using those things. Thanks for genuinely considerably accommodating and then for considering varieties of wonderful things most people are really needing to understand about. Our sincere apologies for not saying thanks to sooner.

  off white

  (15.11.2018 - 19:42)

  I as well as my buddies have been digesting the excellent things from your site and immediately developed an awful suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those secrets. Most of the boys were for this reason very interested to learn all of them and now have pretty much been tapping into those things. Appreciation for turning out to be considerably accommodating as well as for opting for such awesome areas most people are really eager to be informed on. My honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

  adidas pure boost

  (16.11.2018 - 03:12)

  Thanks a lot for providing individuals with remarkably brilliant opportunity to read in detail from here. It’s always so pleasing and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office co-workers to visit your website at least 3 times every week to read the newest items you have. Of course, I’m also usually fascinated with the eye-popping tactics you give. Some 3 areas in this article are unquestionably the finest I have had.

  yeezy boost 350

  (16.11.2018 - 23:42)

  I enjoy you because of all your efforts on this website. Gloria loves doing internet research and it’s simple to grasp why. A number of us hear all regarding the powerful tactic you offer powerful tips and tricks by means of your website and therefore recommend contribution from website visitors on that area while our own princess is undoubtedly becoming educated so much. Enjoy the rest of the year. You have been carrying out a terrific job.

  longchamp handbags

  (17.11.2018 - 08:09)

  I am glad for writing to let you understand of the really good discovery our princess gained studying your site. She came to understand numerous details, with the inclusion of what it’s like to possess a wonderful helping mindset to have many people completely master specified grueling subject matter. You really did more than my desires. I appreciate you for rendering the insightful, healthy, revealing and also fun thoughts on that topic to Jane.

  retro jordans

  (17.11.2018 - 19:53)

  Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily splendid opportunity to read in detail from this web site. It can be very kind and as well , jam-packed with fun for me and my office co-workers to search your web site on the least thrice per week to find out the newest tips you have got. And definitely, we’re usually impressed with the attractive things served by you. Certain 3 areas in this article are ultimately the very best we have all had.

  pg 1

  (18.11.2018 - 14:54)

  I wish to show my gratitude for your generosity for visitors who really need help with this one theme. Your very own dedication to passing the solution all-around had become certainly valuable and have allowed ladies like me to realize their aims. The helpful suggestions entails a great deal a person like me and even further to my mates. Many thanks; from each one of us.

  I together with my friends have been viewing the excellent thoughts from the blog and so instantly developed a horrible suspicion I never thanked the blog owner for them. Most of the young men were certainly thrilled to see them and have now honestly been having fun with them. I appreciate you for simply being indeed thoughtful as well as for getting this kind of extraordinary issues most people are really eager to learn about. My honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

  hermes belt

  (19.11.2018 - 10:32)

  Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily brilliant possiblity to discover important secrets from this website. It’s usually very brilliant plus stuffed with fun for me and my office fellow workers to visit your website at a minimum 3 times weekly to learn the fresh items you have got. And definitely, I’m also at all times fulfilled with your special concepts you serve. Selected 3 areas in this post are absolutely the most beneficial we have all ever had.

  GrettaDuh

  (19.11.2018 - 16:06)

  il online compie 10 anni

  be77 levitra online online test

  air jodan 6

  (19.11.2018 - 22:06)

  I am also writing to make you be aware of of the incredible encounter my cousin’s princess enjoyed reading your site. She mastered lots of pieces, including what it’s like to possess an excellent giving nature to have other folks with no trouble know precisely selected hard to do subject matter. You truly exceeded readers’ desires. Thank you for rendering these effective, trustworthy, informative and also easy tips on this topic to Sandra.

  jordan 4

  (20.11.2018 - 06:30)

  My wife and i got so joyful when Louis managed to round up his researching from the ideas he received while using the web site. It is now and again perplexing just to always be making a gift of ideas that many some people have been selling. We know we need the writer to appreciate because of that. The specific explanations you’ve made, the easy site navigation, the friendships you will aid to foster — it is most remarkable, and it’s really making our son and our family believe that the concept is satisfying, and that’s exceedingly essential. Thanks for all!

  AvdotyaDuh

  (20.11.2018 - 17:16)

  online online direct

  3bc5 cheapest 40mg online 90 count

  I wish to show some appreciation to you for bailing me out of this instance. After surfing through the world-wide-web and seeing proposals which are not helpful, I believed my life was done. Living minus the solutions to the problems you have solved through your main short post is a crucial case, and ones that would have adversely affected my entire career if I hadn’t noticed your web page. That mastery and kindness in handling all the stuff was invaluable. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a solution like this. I can also at this moment look forward to my future. Thanks a lot very much for this professional and sensible guide. I won’t hesitate to refer your blog post to anyone who requires guidelines on this problem.

  adidas ultra boost

  (21.11.2018 - 02:51)

  I wanted to put you that tiny observation to be able to say thanks the moment again considering the superb guidelines you’ve shared in this article. It is simply strangely generous of you to supply openly exactly what a number of people could have marketed for an ebook to help with making some money for themselves, primarily now that you could possibly have done it in case you considered necessary. Those inspiring ideas additionally acted like a great way to be certain that other people online have the identical dream really like my personal own to grasp much more with regard to this problem. I’m sure there are lots of more fun occasions ahead for many who start reading your blog post.

  air max 90

  (21.11.2018 - 12:27)

  I truly wanted to write down a simple message to be able to express gratitude to you for those precious steps you are placing on this website. My rather long internet investigation has finally been rewarded with wonderful information to go over with my colleagues. I would declare that most of us visitors actually are very much blessed to dwell in a notable site with many brilliant people with insightful advice. I feel truly happy to have discovered your website page and look forward to plenty of more cool minutes reading here. Thanks once more for everything.

  NailyaDuh

  (21.11.2018 - 16:25)

  online online aberdeen

  e9c8 online price in delhi

  off white hoodie

  (21.11.2018 - 23:10)

  Thanks so much for giving everyone such a pleasant possiblity to check tips from this site. It is usually so brilliant and stuffed with a great time for me personally and my office colleagues to visit the blog at least three times in one week to see the new tips you have. Of course, we’re actually fascinated concerning the terrific tactics you give. Some 4 facts in this article are in truth the simplest I have had.

  NailyaDuh

  (22.11.2018 - 07:12)

  online supplier from australia

  e9c8 online drugs

  westbrook shoes

  (22.11.2018 - 07:45)

  I would like to point out my respect for your generosity supporting those people who really need help on this one theme. Your personal dedication to getting the solution all-around has been particularly valuable and have all the time allowed guys and women like me to realize their dreams. Your amazing helpful recommendations signifies much to me and far more to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

  RolanaDuh

  (22.11.2018 - 16:35)

  vegas online effects venetian

  fa08 online 50 mg vaginal pessary

  I truly wanted to compose a word to say thanks to you for some of the splendid concepts you are writing at this site. My incredibly long internet search has at the end been recognized with excellent details to write about with my pals. I would believe that many of us site visitors are definitely blessed to be in a decent place with very many awesome people with very helpful methods. I feel pretty privileged to have encountered your site and look forward to really more fun moments reading here. Thanks once more for everything.

  I needed to put you a bit of note to thank you the moment again for these pleasing basics you’ve documented at this time. It was really particularly generous of you to make unreservedly all that a lot of people could have distributed as an electronic book to help make some profit for themselves, certainly now that you could possibly have done it if you considered necessary. These guidelines as well acted like a easy way to comprehend most people have the identical zeal like my own to understand somewhat more when considering this condition. I know there are millions of more fun occasions up front for folks who scan through your blog post.

  RolanaDuh

  (23.11.2018 - 07:24)

  online online kamagra uk

  fa08 cheap online in the usa

  air jordan

  (23.11.2018 - 13:13)

  I simply wanted to thank you very much all over again. I am not sure what I could possibly have worked on without the smart ideas provided by you concerning such a area. It had become a real scary case for me personally, but being able to view the well-written tactic you handled the issue forced me to leap with happiness. Now i’m happy for your advice and sincerely hope you recognize what a powerful job you are always accomplishing training most people through your website. I know that you’ve never met all of us.

  StavrDuh

  (23.11.2018 - 18:11)

  real online vs online

  3568 online online says 100 on it

  iniki

  (24.11.2018 - 00:09)

  A lot of thanks for every one of your hard work on this site. Betty enjoys engaging in internet research and it’s easy to see why. I notice all of the lively ways you produce very helpful tricks on this web site and in addition improve contribution from others on that theme while our princess is always starting to learn a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You are always doing a stunning job.

  StavrDuh

  (24.11.2018 - 09:39)

  online efficacy

  3568 south africa price of online

  I am glad for writing to make you understand of the fine experience my child undergone browsing your web page. She learned so many things, most notably what it is like to have an excellent helping style to make others quite simply understand selected specialized issues. You actually did more than visitors’ expectations. Many thanks for distributing the useful, trusted, educational and also easy tips on the topic to Sandra.

  VeraDuh

  (24.11.2018 - 22:32)

  cialis bestellen germany

  kd 10

  (24.11.2018 - 23:13)

  I want to voice my respect for your generosity supporting folks that need assistance with the issue. Your personal commitment to getting the solution all around had become really useful and has continuously enabled professionals like me to get to their aims. Your interesting hints and tips indicates a whole lot a person like me and still more to my peers. Thanks a lot; from all of us.

  RozalinaDuh

  (25.11.2018 - 05:15)

  link for you about online

  45fd onlines for sale for cheap

  45fd online 100 mg normal dosage

  45fd

  converse outlet

  (25.11.2018 - 09:52)

  I wish to show appreciation to the writer just for bailing me out of this type of challenge. Because of researching throughout the online world and obtaining techniques which are not productive, I thought my entire life was gone. Existing without the presence of answers to the difficulties you have solved by means of your good blog post is a serious case, as well as the ones which could have badly damaged my career if I hadn’t encountered your web page. Your own understanding and kindness in controlling a lot of things was precious. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. I can also at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for the high quality and effective help. I will not hesitate to propose the sites to any person who needs direction on this matter.

  reebok shoes

  (25.11.2018 - 21:21)

  I wish to show appreciation to you just for bailing me out of this particular instance. Because of looking out throughout the the web and meeting basics that were not powerful, I thought my life was gone. Living devoid of the approaches to the issues you have fixed as a result of your good posting is a critical case, as well as the ones that would have in a negative way damaged my entire career if I had not discovered the blog. Your expertise and kindness in controlling all areas was tremendous. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a step like this. I can at this moment look forward to my future. Thanks for your time so much for the specialized and result oriented guide. I won’t think twice to suggest the blog to any person who needs to have care on this problem.

  ArijDuh

  (26.11.2018 - 13:02)

  libre gnrique de online

  a93a online est il dangereu

  michael kors

  (26.11.2018 - 18:18)

  I am just writing to let you be aware of of the notable encounter my wife’s princess encountered reading through your web site. She realized many things, with the inclusion of how it is like to have an awesome teaching heart to get the mediocre ones just grasp several multifaceted things. You undoubtedly did more than her expected results. Thanks for distributing such great, trusted, informative not to mention easy tips on that topic to Janet.

  yeezy 500

  (27.11.2018 - 02:32)

  I definitely wanted to compose a quick note to express gratitude to you for the unique advice you are writing at this website. My considerable internet look up has at the end of the day been rewarded with reputable content to write about with my best friends. I would express that most of us readers actually are rather lucky to dwell in a notable site with very many marvellous professionals with beneficial strategies. I feel really lucky to have seen the web site and look forward to so many more enjoyable times reading here. Thanks again for everything.

  ArijDuh

  (27.11.2018 - 04:03)

  online preise 50 mg

  a93a online per impotenza

  curry 4 shoes

  (27.11.2018 - 11:58)

  I would like to show my appreciation to the writer for bailing me out of this type of problem. As a result of looking out through the search engines and obtaining tips which are not productive, I believed my entire life was well over. Existing without the strategies to the difficulties you’ve solved through your entire short post is a critical case, and the ones which could have adversely affected my career if I hadn’t noticed the website. Your talents and kindness in maneuvering every item was excellent. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a step like this. I can at this point look forward to my future. Thanks a lot so much for this professional and sensible guide. I won’t hesitate to suggest your web blog to anybody who should get direction on this topic.

  yeezy boost 350 v2

  (27.11.2018 - 22:51)

  My spouse and i ended up being really satisfied Edward managed to finish off his investigations through your precious recommendations he gained out of your blog. It is now and again perplexing to simply happen to be freely giving tips and tricks which often people might have been making money from. And now we do know we need the blog owner to appreciate for this. The type of illustrations you made, the easy site menu, the friendships you aid to foster — it’s got mostly sensational, and it’s leading our son in addition to the family consider that this subject matter is pleasurable, and that’s wonderfully important. Many thanks for the whole thing!

  gucci belt

  (28.11.2018 - 19:23)

  I simply wanted to compose a brief remark to be able to say thanks to you for all of the lovely guidelines you are writing on this website. My time-consuming internet research has at the end been recognized with useful facts and techniques to write about with my guests. I ‘d claim that we website visitors are really blessed to exist in a really good community with very many lovely people with interesting ideas. I feel very fortunate to have discovered your website page and look forward to many more amazing moments reading here. Thanks a lot again for everything.

  A lot of thanks for all of the hard work on this website. Gloria takes pleasure in engaging in investigations and it’s easy to see why. Almost all know all relating to the lively method you convey helpful guidance via the web site and in addition cause participation from some other people on this subject matter plus our favorite princess is now discovering a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always doing a good job.

  LeonillaDuh

  (30.11.2018 - 17:20)

  online online apotheke test

  6c7d online online fuerteventura

  Air Jordan Shoes

  (01.12.2018 - 08:09)

  Air Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us.com/
  nike factory outlethttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.com/
  nike factory outlethttp://www.nikefactoryoutletstoreonline.us/
  Nike Outlet satorehttp://www.nikestores.us.com/
  jordan 33http://www.jordan33.us/
  Yeezy Shoeshttp://www.cheapjerseysfromchina.us/
  custom nfl jerseyshttp://www.customnfljerseys.us/
  air jordan 11 concordhttp://www.jordan11concord.us.com/
  Jordan 12 Gym Redhttp://www.jordan12gymred.us/
  Jordan 12 Gym Red 2018http://www.redjordan12.us/
  Yeezyhttp://www.yeezy.com.co/
  Yeezyhttp://www.yeezys.us.com/
  Yeezyhttp://www.yeezysupply.us.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezy-shoes.us.com/
  Yeezy Boost 350http://www.yeezy-boost350.com/
  Yeezy Boosthttp://www.yeezyboost350.us.com/
  Yeezy Boost 350 V2 Blue Tinthttp://www.yeezybluetint.com/
  Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.com/
  Adidas Yeezy 500http://www.yeezy500utilityblack.us/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.vapor-max.org.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomon-shoes.org.uk/
  Salomon Shoeshttp://www.salomons.me.uk/
  Salomon UKhttp://www.salomonspeedcross4.org.uk/
  Off White Jordanhttp://www.offwhitejordan1.com/
  Nike Air VaporMaxhttp://www.nikevapormax.org.uk/
  Nike React Element 87http://www.nikereactelement87.us.com/
  React Element 87http://www.nikereactelement87.us/
  Nike Air Vapormax Plushttp://www.nikeplus.us/
  Nike Outlet Onlinehttp://www.nike—outlet.us/
  Nike Outlethttp://www.nikeoutletstoreonlineshopping.us/
  Nike Outlet Storehttp://www.nikeoutletonlineshopping.us/
  Nike NBA Jerseyshttp://www.nikenbajerseys.us/
  Air Max Nikehttp://www.nikeairmax.us/
  Air Max Nikehttp://www.max2017.us/
  Jordan Shoes 2018http://www.jordan-com.com/
  Jordan 11 Concordhttp://www.jordan11-concord.com/
  Cheap Yeezy Shoeshttp://www.cs7boots1.com/
  Cheap NBA Jerseys From Chinahttp://www.cheapnba-jerseys.us/
  Birkenstock Sandals UKhttp://www.birkenstocksandalsuk.me.uk/
  Basketball Jerseyhttp://www.basketball-jersey.us/
  Balenciagahttp://www.balenciaga.me.uk/
  Balenciagahttp://www.balenciagauk.org.uk/
  Balenciaga UKhttp://www.balenciagatriples.org.uk/
  Balenciagahttp://www.birkenstocks.me.uk/
  Balenciaga Trainershttp://www.balenciagatrainers.org.uk/
  Nike Air Max 270http://www.airmax270.org.uk/
  Yeezyhttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/
  Yeezy Shoeshttp://www.adidasyeezyshoes.org.uk/

  LeonillaDuh

  (01.12.2018 - 08:28)

  online with online

  6c7d liquid online online

  Audrey

  (01.12.2018 - 09:46)

  Hello, I believe your blog could possibly be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic blog!

  kyrie shoes

  (01.12.2018 - 14:18)

  My wife and i ended up being now delighted when Peter managed to conclude his analysis with the precious recommendations he made from your web site. It is now and again perplexing to simply find yourself giving away tactics which often people today could have been selling. We fully grasp we have the blog owner to thank for this. Most of the illustrations you made, the straightforward website navigation, the friendships you will aid to instill — it’s all powerful, and it’s really assisting our son in addition to us reckon that this issue is interesting, and that is exceedingly vital. Many thanks for the whole lot!

  yeezy boost 350

  (01.12.2018 - 20:58)

  I am just commenting to make you understand what a notable encounter my wife’s princess undergone visiting your web page. She figured out too many things, with the inclusion of what it is like to have a great giving style to have other individuals just gain knowledge of specific hard to do subject areas. You truly did more than her expected results. Many thanks for giving those good, safe, educational as well as fun thoughts on that topic to Emily.

  VladislavaDuh

  (03.12.2018 - 13:34)

  name brand online from canada

  f048 onlineo do online suvvia

  nike air max shoes

  (03.12.2018 - 16:05)

  I want to show appreciation to the writer for rescuing me from such a trouble. Just after scouting through the search engines and obtaining opinions that were not helpful, I assumed my entire life was gone. Being alive devoid of the approaches to the issues you’ve resolved by means of your entire article content is a critical case, as well as those that could have negatively damaged my career if I hadn’t encountered your blog. Your actual skills and kindness in dealing with the whole lot was priceless. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a step like this. I am able to at this time look forward to my future. Thank you very much for this professional and amazing help. I will not be reluctant to propose your web sites to anybody who wants and needs tips about this situation.

  VladislavaDuh

  (04.12.2018 - 04:34)

  online u apotekama

  f048 pfizer online 100mg cost

  KondratijDuh

  (04.12.2018 - 17:11)

  best and cheapest online

  4e42 schweiz online geschft

  KondratijDuh

  (04.12.2018 - 17:42)

  que es el online de 5 mg

  4e42 online europa barata

  KondratijDuh

  (05.12.2018 - 08:37)

  us overnight delivery online

  4e42 wow online canada online

  I would like to express some thanks to the writer for rescuing me from such a difficulty. As a result of checking through the the net and meeting concepts that were not pleasant, I was thinking my entire life was well over. Living devoid of the strategies to the problems you have sorted out through your main review is a serious case, as well as ones which could have in a wrong way affected my entire career if I hadn’t come across the website. Your good skills and kindness in taking care of a lot of stuff was tremendous. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a point like this. I can also now look ahead to my future. Thank you very much for this expert and effective help. I won’t hesitate to refer your web page to any individual who should get assistance about this issue.

  AntuanettaDuh

  (05.12.2018 - 18:15)

  best online online canadian

  645a acheter generique online

  AntuanettaDuh

  (05.12.2018 - 19:16)

  online ciali

  645a assistance with cost of online

  VadimDuh

  (06.12.2018 - 10:58)

  online belgique paypal

  8c5f online super active generi

  VadimDuh

  (06.12.2018 - 13:28)

  online generika 24

  8c5f online tablets from india

  VadimDuh

  (07.12.2018 - 01:59)

  online online bogus

  8c5f look there brand online

  VadimDuh

  (07.12.2018 - 04:26)

  mejor online viagr

  8c5f online price

  NordDuh

  (07.12.2018 - 13:58)

  price of online in turkey

  0da9 price of online in turkey

  NordDuh

  (07.12.2018 - 18:24)

  online online from montreal

  0da9 2011 online india in

  NordDuh

  (08.12.2018 - 05:17)

  pharmaceuticals online

  0da9 strength online best

  NordDuh

  (08.12.2018 - 09:34)

  compra online originale

  0da9 does online men do

  yeezys

  (08.12.2018 - 19:50)

  Thanks so much for giving everyone a very superb chance to read articles and blog posts from this blog. It can be very excellent plus full of fun for me personally and my office acquaintances to search the blog nearly thrice per week to read the fresh things you have. Of course, I’m certainly impressed with the beautiful things served by you. Certain 4 areas in this article are completely the most impressive we have ever had.

  yeezy boost 350 v2

  (09.12.2018 - 19:06)

  I needed to write you the little note so as to thank you yet again about the splendid advice you have shared above. It is quite shockingly open-handed with people like you to allow unhampered what many of us might have sold as an e book to earn some bucks for their own end, most importantly since you might have done it if you wanted. These tricks in addition worked like a easy way to comprehend most people have a similar dream similar to mine to know significantly more around this matter. Certainly there are thousands of more pleasurable times in the future for folks who examine your website.

  ZorinaDuh

  (11.12.2018 - 15:02)

  cheap american online

  e4fd online clock ebay

  ZorinaDuh

  (11.12.2018 - 17:47)

  le ru online professionnel

  e4fd new zealand online sales

  My wife and i have been very excited when Raymond managed to do his homework using the ideas he had from your own weblog. It is now and again perplexing just to be releasing guidance which usually men and women have been trying to sell. And we all understand we have the website owner to appreciate for that. The explanations you made, the straightforward blog menu, the relationships you help to create — it is mostly exceptional, and it is facilitating our son in addition to the family understand that idea is interesting, which is certainly extraordinarily pressing. Many thanks for the whole thing!

  ZorinaDuh

  (12.12.2018 - 06:43)

  cheap online pills online

  e4fd online at walgreens

  VeselinaDuh

  (12.12.2018 - 18:30)

  descuento barato online

  3a33 look there online pfizer

  VeselinaDuh

  (12.12.2018 - 21:37)

  order brand online best price

  3a33 costcocom online price

  VeselinaDuh

  (13.12.2018 - 09:12)

  where can i be cheap is

  3a33 brand is where

  SadofDuh

  (13.12.2018 - 10:34)

  is 20 mg filmtabl 8 st

  3292 be is in tembisa

  SadofDuh

  (13.12.2018 - 18:26)

  is in jungen jahren

  3292 comprar is da india

  yeezy

  (13.12.2018 - 18:51)

  I simply wanted to develop a remark to be able to thank you for some of the awesome items you are showing here. My rather long internet lookup has finally been honored with extremely good know-how to share with my guests. I ‘d assert that most of us readers actually are undeniably fortunate to live in a very good place with very many lovely people with valuable suggestions. I feel quite blessed to have come across the webpage and look forward to many more thrilling minutes reading here. Thank you once more for everything.

  SadofDuh

  (14.12.2018 - 01:59)

  is medikament

  3292 5 mg is be online

  SadofDuh

  (14.12.2018 - 09:14)

  click now gay is

  3292 pattaya is 2011 price

  DorianaDuh

  (14.12.2018 - 10:14)

  isproben indiana

  1a96 good choice is 25mg

  DorianaDuh

  (14.12.2018 - 17:43)

  is a shar

  1a96 is price at cvs

  DorianaDuh

  (14.12.2018 - 21:54)

  be is online arizona

  1a96 osterreich is bestellen

  DorianaDuh

  (15.12.2018 - 01:58)

  is patentschutz abgelaufen

  1a96 legal be is online us

  DorianaDuh

  (15.12.2018 - 09:29)

  is bp

  1a96 crushed is in drink

  RannevDuh

  (16.12.2018 - 15:13)

  is names

  longchamp handbags

  (18.12.2018 - 00:12)

  Thanks for all your effort on this web page. My mom takes pleasure in engaging in research and it’s really simple to grasp why. Most of us hear all of the dynamic means you render good guides through your web site and even invigorate contribution from the others on the matter and my child is without a doubt understanding a lot. Have fun with the rest of the new year. You have been performing a stunning job.

  DomnikaDuh

  (18.12.2018 - 17:01)

  the best site american is

  553b costo de is en el peru

  IolantaDuh

  (19.12.2018 - 20:03)

  is y bebida energetica

  e670 is pills or liquid

  longchamp bags

  (20.12.2018 - 06:59)

  Thanks for your own effort on this site. Kate loves making time for research and it’s really easy to understand why. We all notice all relating to the compelling mode you deliver effective strategies on the web blog and in addition invigorate response from website visitors on that content so our favorite princess is always studying a whole lot. Have fun with the remaining portion of the year. You’re the one doing a really great job.

  lebron james shoes

  (21.12.2018 - 13:02)

  Thanks for every one of your effort on this site. Debby enjoys carrying out research and it is easy to understand why. Many of us notice all of the dynamic form you produce informative secrets on your website and as well as cause participation from other ones on that point so our own girl is certainly starting to learn a lot. Have fun with the remaining portion of the year. You are always performing a really good job.

  VasilkoDuh

  (22.12.2018 - 07:49)

  take is with propecia

  03b0 is with next day shipping

  auto loan

  (22.12.2018 - 23:39)

  RannevDuh

  (24.12.2018 - 09:09)

  the best site viagra oral

  RannevDuh

  (24.12.2018 - 10:03)

  buy real brand viagra

  LeilaDuh

  (24.12.2018 - 10:56)

  is at espaa

  bfcf forum achat is internet

  LeilaDuh

  (24.12.2018 - 13:28)

  where i can get is tablets

  bfcf best site to be is from

  LeilaDuh

  (24.12.2018 - 20:31)

  is man tsa

  bfcf ato is curitiba

  LeilaDuh

  (24.12.2018 - 22:57)

  venta is is

  bfcf 150mg is online

  LeilaDuh

  (25.12.2018 - 02:38)

  is oral jelly 100mg

  bfcf can a healthy male take is

  DasiyaDuh

  (25.12.2018 - 18:20)

  is ohio

  62ed kosten von is 20 mg

  I and my buddies ended up studying the good items on your site and then then got a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those techniques. All of the people are already consequently stimulated to see them and have in effect simply been tapping into those things. Thank you for turning out to be so accommodating and then for obtaining this form of outstanding things millions of individuals are really eager to be informed on. Our honest regret for not saying thanks to earlier.

  yeezys

  (26.12.2018 - 01:52)

  I happen to be writing to let you know what a cool encounter my cousin’s girl found viewing your webblog. She discovered a wide variety of things, including how it is like to possess an ideal helping style to let other people with ease grasp selected specialized issues. You truly did more than our own expectations. Thank you for delivering the interesting, trusted, informative and cool tips about that topic to Evelyn.

  IngeborgDuh

  (26.12.2018 - 19:26)

  is for womens where to be

  1e9d 40 is pills for 99

  DanaDuh

  (27.12.2018 - 16:17)

  were ti be is

  bf25 we use it budget is

  SeverinDuh

  (28.12.2018 - 13:15)

  cheapistablets com

  f5a0 is overnight shipping usa

  SeverinDuh

  (29.12.2018 - 04:03)

  is is price coming down

  f5a0 sildenafil is 100mg

  yeezy shoes

  (29.12.2018 - 04:55)

  I must show my passion for your kind-heartedness in support of men and women that actually need assistance with this one subject matter. Your real dedication to passing the solution up and down was quite insightful and has regularly enabled associates just like me to attain their goals. Your personal interesting facts entails a whole lot a person like me and substantially more to my mates. Regards; from each one of us.

  Typicalcat

  (29.12.2018 - 11:53)

  RannevDuh

  (02.01.2019 - 08:51)

  generic viagra on a plane

  RannevDuh

  (02.01.2019 - 09:15)

  viagra red bull juntos

  VovaDuh

  (02.01.2019 - 09:52)

  is original sal

  2659 is acheter in belgie

  VovaDuh

  (02.01.2019 - 17:02)

  is soft best price

  2659 walgreens price for is

  VovaDuh

  (03.01.2019 - 01:32)

  is se vende con receta

  2659 average price is 20

  VovaDuh

  (03.01.2019 - 08:13)

  is quale dosaggi

  2659 presse und cheap is uk

  FursDuh

  (03.01.2019 - 16:30)

  good place be is

  aacd is salg

  FursDuh

  (03.01.2019 - 23:38)

  is wirkung levitra

  aacd is wirkung levitra

  FursDuh

  (04.01.2019 - 08:22)

  after a attack is

  aacd indio genrico de is

  SvobodaDuh

  (04.01.2019 - 10:20)

  is 20mg indikatio

  9042 sale brand is

  SvobodaDuh

  (04.01.2019 - 18:12)

  is online free trial

  9042 try it is united states

  SvobodaDuh

  (05.01.2019 - 01:59)

  take is with food

  9042 where be is cingapore

  SvobodaDuh

  (05.01.2019 - 09:30)

  is pro

  9042 discount is in canada

  RebekkaDuh

  (05.01.2019 - 17:27)

  be is plus hong kong

  88fc is uk delivery fast

  RebekkaDuh

  (06.01.2019 - 00:42)

  can i be is in bangkok

  88fc is kopen bij drogist

  RebekkaDuh

  (06.01.2019 - 09:04)

  tomar is durar mas

  88fc try it cheapest is price

  KallinikaDuh

  (06.01.2019 - 18:54)

  is tadalafil 5mg lilly

  441d pharmacie is pri

  KallinikaDuh

  (07.01.2019 - 10:45)

  my rx is

  441d farmaco is 5 mg

  KristianaDuh

  (08.01.2019 - 12:03)

  pictures of is pills

  b5db le is sur interne

  KristianaDuh

  (08.01.2019 - 19:15)

  comprar is foro

  b5db is cheapest uk price

  KristianaDuh

  (09.01.2019 - 03:51)

  is for men works

  b5db is is available at in

  GordianDuh

  (09.01.2019 - 15:59)

  is 20mg holland

  be07 is solubile

  GordianDuh

  (09.01.2019 - 22:41)

  just try 100mg is

  be07 just try price is

  GordianDuh

  (10.01.2019 - 06:49)

  canadian is at soft

  be07 is jelly be uk

  ErmilDuh

  (11.01.2019 - 01:57)

  best method of using is

  aa72 is apteka internetowa

  ErmilDuh

  (11.01.2019 - 08:33)

  what is is pills for men

  aa72 mouse is box

  ErmilDuh

  (11.01.2019 - 16:29)

  is 25 mg o 50 mg

  aa72 comprar is espaa

  RannevDuh

  (12.01.2019 - 22:10)

  acheter is le moins cher

  RannevDuh

  (13.01.2019 - 02:11)

  acheter is en suisse

  RannevDuh

  (13.01.2019 - 23:12)

  cod online is cz

  RannevDuh

  (14.01.2019 - 05:26)

  viagra how to use it

  KlementinaDuh

  (14.01.2019 - 11:08)

  migliore prezzo di is

  d5cb we like it price is

  KlementinaDuh

  (14.01.2019 - 11:52)

  is dose should take

  d5cb 20mg vs 10mg is

  KlementinaDuh

  (14.01.2019 - 18:12)

  is 5 mg yan etkileri

  d5cb pille wie is

  KlementinaDuh

  (14.01.2019 - 18:58)

  is 20mg probe

  d5cb is erectile pill online uk

  KlementinaDuh

  (15.01.2019 - 02:26)

  is 30 dya 5 mg

  d5cb is sri lanka

  KlementinaDuh

  (15.01.2019 - 03:08)

  is super active mg price

  d5cb be is manila philippines

  TengizSmirnov95Duh

  (15.01.2019 - 08:32)

  acquistare is ato

  b950 is qualitat

  TengizSmirnov95Duh

  (15.01.2019 - 12:55)

  where to get is in kenya

  b950 farmacias venta is

  TengizSmirnov95Duh

  (15.01.2019 - 15:18)

  we choice being is

  b950 ou acheter du is pharmacie

  TengizSmirnov95Duh

  (15.01.2019 - 19:41)

  be is in uk online

  b950 is plus price

  TengizSmirnov95Duh

  (15.01.2019 - 23:47)

  is aux encheres

  b950 is at

  TengizSmirnov95Duh

  (16.01.2019 - 03:51)

  is online gekauft

  b950 cheap is 100mg mastercard

  TengizSmirnov95Duh

  (16.01.2019 - 05:58)

  super is soft tabs

  b950 usefull link is 10 mg

  PopovNal1996Duh

  (17.01.2019 - 14:08)

  is side

  0d1c is dose sizes

  PopovNal1996Duh

  (17.01.2019 - 15:38)

  venta de is en nigeria

  0d1c canadian is prescriptions

  PopovNal1996Duh

  (17.01.2019 - 21:03)

  is 10 doctissimo

  0d1c being is craigslist

  PopovNal1996Duh

  (18.01.2019 - 05:27)

  is 10 mg atos

  0d1c is with overnight shipping

  PopovNal1996Duh

  (18.01.2019 - 06:45)

  enter site is canada

  0d1c is inghilterra

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *