Палестинці йдуть повз уламки зруйнованих будинків, на тлі перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС, у Хан-Юнісі на півдні Смуги Газа , 6 березня 2025 р. REUTERS/Hussam Al-Masri
За даними джерел, США та Ізраїль зв'язалися з урядовцями трьох східноафриканських країн, щоб обговорити використання їхніх територій як потенційних пунктів призначення для переміщення палестинців, виселених із Сектору Гази згідно із запропонованим президентом Дональдом Трампом післявоєнним планом.
Про це повідомили на умовах анонімності американські та ізраїльські чиновники в інтерв'ю Associated Press.
АР дізналося про контакти з Суданом, Сомалі та самопроголошеною Республікою Сомаліленд, що є північною частиною Сомалі.
Представники Судану заявили, що відхилили пропозиції США, а представники Сомалі та Сомаліленду повідомили Associated Press, що їм нічого не відомо про жодні контакти.
Згідно з планом Трампа, понад 2 мільйони мешканців Гази мають бути назавжди переселені в інше місце. Він запропонував, щоб США взяли у власність цю територію, здійснювали нагляд за тривалим процесом очищення і розвивали її як об'єкт нерухомості.
“Ідея масового переселення палестинців колись вважалася фантазією ультранаціоналістичних маргіналів Ізраїлю. Але після того, як Трамп представив цю ідею на зустрічі в Білому домі минулого місяця, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу привітав її як “сміливе бачення”, — пише АР.
Зазначається, що палестинці в Газі відкинули цю пропозицію і відкидають заяви Ізраїлю про те, що виїзд буде добровільним. Арабські країни запропонували альтернативний план реконструкції, який залишив би палестинців на місці. Правозахисні групи заявили, що примус або тиск на палестинців може бути потенційним воєнним злочином.
Тим не менш, Білий дім заявляє, що Трамп “залишається при своєму баченні”.
Говорячи на умовах анонімності про секретну дипломатичну ініціативу, американські та ізраїльські чиновники підтвердили контакти з Сомалі та Сомалілендом, а американці — і з Суданом. Вони сказали, що неясно, наскільки просунулися ці зусилля і на якому рівні відбувалися дискусії.
Окремі контакти США та Ізраїлю з трьома потенційними партнерами розпочалися минулого місяця, через кілька днів після того, як Трамп разом з Нетаньягу представив план щодо Гази. Про це розповіли американські офіційні особя, які заявили, що Ізраїль бере на себе ініціативу в обговоренні цього питання.
Білий дім відмовився від коментарів. Офіси Нетаньягу і Рона Дермера, міністра кабінету міністрів Ізраїлю і довіреної особи Нетаньягу, який очолює післявоєнне планування Ізраїлю, також не надали жодних коментарів.
Але міністр фінансів Ізраїлю Бецалель Смотрич, давній прихильник того, що він називає “добровільною” еміграцією палестинців, заявив на цьому тижні, що Ізраїль працює над визначенням країн, які могли б прийняти палестинців. Він також сказав, що Ізраїль готує “дуже великий еміграційний департамент” в рамках міністерства оборони.
Судан
Північноафриканська країна була серед чотирьох країн-учасниць Угоди Авраама, які погодилися нормалізувати дипломатичні відносини з Ізраїлем у 2020 році.
У рамках угоди США виключили Судан зі свого списку держав, які підтримують тероризм, що дало країні доступ до міжнародних позик і глобальну легітимність. Але відносини з Ізраїлем так і не почали розвиватися, оскільки Судан занурився в громадянську війну між урядовими силами та воєнізованою групою RSF.
Як пише АР, США та Ізраїлю буде важко переконати палестинців залишити Газу, особливо в таку неспокійну країну. Але вони могли б запропонувати уряду Хартума стимули, включаючи списання боргів, зброю, технології та дипломатичну підтримку.
Двоє суданських чиновників на умовах анонімності підтвердили, що адміністрація Трампа звернулася до очолюваного військом уряду щодо прийняття палестинців.
Один із них сказав, що контакти почалися ще до інавгурації Трампа з пропозиціями військової допомоги проти RSF, допомоги у післявоєнній відбудові та інших стимулів.
Обидва чиновники заявили, що суданський уряд відхилив цю ідею.
Головнокомандувач військових генерал Абдель-Фаттах Бурхан заявив на саміті арабських лідерів минулого тижня в Каїрі, що його країна “категорично відкидає” будь-який план, спрямований на переміщення “братніх палестинців з їхньої землі під будь-яким обґрунтуванням чи назвою”.