Арку “дружби народів” в Києві можна демонтувати

Колишній обʼєкт культурної спадщини визнано таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Арку “дружби народів” можна зносити / фото УНІАН, Максим Поліщук

Колишня Арка дружби народів у Києві більше не є памʼяткою, відтак може бути демонтована.

Про це написав в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв у соцмережі. “Міністерство культури та інформаційної політики України своїм наказом визнало колишній обʼєкт культурної спадщини, Монумент на ознаменування возз’єднання України з росією, таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Цим рішенням монумент втратив статус пам’ятки історії і може бути демонтований”, – зазначив міністр. 

Він додав, що у суспільній свідомості киян монумент ототожнюється з радянським режимом і не випадково мешканці столиці називають його “ярмом”. 

Читайте також:

У Києві знесли найстаріший бюст поета Олександра Пушкіна

“Демонтуй мене повністю”: у Києві тонко “натякнули” на знесення пам’ятника Пушкіну

На Сумщині демонтували перші монументи, що пропагували російську ідеологію (фото, відео)

“Позбавляючись монументального “ярма”, ми звільняємось від залишків радянської диктатури та російського імперського впливу”, – підкреслив Карандєєв.

Декомунізація в Україні

У травні 2022 року Арку “дружби народів” в Києві було декомунізовано. Відповідне рішення проголосувала Київська міська рада, перейменувавши об’єкт у Арку Свободи українського народу.

Перед тим, у квітні того ж року, було здійснено роботи з демонтажу пам’ятника на знак “возз’єднання України з Росією”, що знаходився під Аркою тоді ще “дружби народів”. 

Наприкінці березня поточного року в Інституті національної пам’яті заявили, що Арку свободи українського народу (Арку “дружби народів”) недостатньо перейменувати, її потрібно демонтувати. 

Експерти Інституту нацпам’яті зазначили, що міф про “возз’єднання” України з Росією, якому було присвячено монумент, не відповідає історичним реаліям, натомість його використовували в радянські часи поряд із ідеологемою про Київську Русь як “колиску братніх народів”. Таким чином радянська пропаганда намагалася насамперед знівелювати пам’ять про українські державницькі традиції (часів Національно-визвольної війни 1648-1657 років та Української революції 1917‒1921 років), пояснюють експерти.

Джерело

Новини України