Колишній міністр оборони Росії Сергій Шойгу (в центрі) та інші російські офіцери стоять біля винищувача МіГ-31 ВПС Росії з аеробалістичною ракетою “Кінжал” на авіабазі “Хмеймім” у Сирії, 15 лютого 2022 року. AP/Russian Defense Ministry
Після того, як повстанці захопили столицю Сирії — Дамаск, стало відомо, що керівник країни, Башар Асад, втік з родиною до Росії та отримав там притулок. Всі роки сирійської війни влада Асада трималася, зокрема, на підтримці росіян. Вони мали декілька важливих баз та хабів в країні, на яких знаходилася авіація, військові, найманці та флот. Тепер український ГУР повідомив, що Росія лишає ці бази. Про які саме з них йдеться та на що вплине вихід з них росіян — розповідає Суспільне.
Військові та найманці РФ
Останні роки російським угрупованням в Сирії командували генерали, що брали участь і у російсько-українській війні. У 2017-му, наприклад, ним керував генерал Сергій Суровікін, який згодом став командувачем армії РФ в Україні (у січні 2023-го його звільнили з посади). До грудня 2024-го цю посаду в Сирії обіймав генерал-лейтенант Сергій Кисєль. В лютому 2022-го він відповідав за наступ росіян на Харків.
Проводити наземні операції сирійському війську допомагала ПВК "Вагнер" та окремі підрозділи армії РФ. Кремль заявляв, загалом в Сирії знаходилося близько семи тисяч російських військових, включно з найманцями приватних військових компаній (ці цифри наводять і деякі аналітики). Від останніх, після бунту керівника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина у червні 2023-го, Міноборони РФ вимагало перепідписати контракти з відомством та доєднатися до основного угруповання.
Загалом, Сирія багато років була чимось на кшталт хабу для російських найманців — вони прилітали в країну не тільки воювати на боці Асада, а й вирушали звідти проводити військові операції в Африку — в Лівію, Судан та ЦАР.