Міністр фінансів України Сергій Марченко під час засідання Ради, Київ, 29 травня 2023 року. Нестеренко Андрій/УНІАН
Якби Україна не домовилась з приватними тримачами суверенного боргу про реструктуризацію, то вже до кінця 2024 року мала б виплатити за єврооблігаціями 1,6 млрд доларів.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна заявив міністр фінансів Сергій Марченко.
За його словами, реструктуризація ще не фіналізована, але Україна вже має принципову домовленість щодо реструктуризації з так званим клубом кредиторів.
"Потрібно отримати офіційну згоду двох третин кредиторів. І лише потім, після юридичного оформлення угоди, можна стверджувати, що реструктуризація завершена. Наразі працюють юристи, процес ще не завершився. Є принципова згода з ключовими власниками наших єврооблігацій. І це дуже позитивна новина для України", — сказав міністр.
За словами Марченка, якби Україні не вдалося досягти угоди про реструктуризацію боргу, то необхідність виплати за одним з пакетів єврооблігацій виникла б уже в серпні 2024 року.
"Якби ми не досягли згоди, то в цьому році мали б виплатити 1,6 млрд дол. Чи можливо було б це зробити? Думаю, неможливо. По-перше, ми не маємо зараз можливості самостійно запозичити і віддати борг. А партнери з G7, які нас підтримують, зокрема даючи кошти в бюджет, не сприйняли б цю історію, коли б ми їхніми коштами задовольнили потреби комерційних кредиторів", — сказав він.
Міністр зазначив, що перемовини з кредиторами були не простими, були суттєві розбіжності в оцінці ситуації.
"Наразі ми можемо говорити про списання 37% від того боргу, який був на початок війни разом з накопиченими відсотками за період відстрочки платежів. Ми можемо говорити про економію понад 11 млрд доларів на найближчі три роки. До 2033 року у нас буде заощаджено близько 23 млрд доларів", — зазначив Марченко.
Що відомо про реструктуризацію держборгу
Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявляв, що за підсумками 2023 року державний борг України перевищив 5,5 трлн гривень, збільшившись з початку повномасштабного вторгнення Росії удвічі.
17 червня Міністерство фінансів оголошувало, що Україна не змогла досягти згоди з групою власників облігацій щодо реструктуризації міжнародного боргу на суму близько 20 мільярдів доларів США під час офіційних переговорів. Міністр Сергій Марченко запропонував кредиторам угоду, яка б знизила 60% від поточної вартості боргів, ті заперечили. Кредитори вважають 22% знижки більш прийнятними. Але перемовини триватимуть, пообіцяли в міністерстві.
1 липня видання The Economist опублікувало статтю, у якій йшлося, що іноземні власники облігацій поки не погодили для України призупинення виплат за державним боргом. Йшлося про те, що, "якщо цього не станеться, до 1 серпня Київ може оголосити дефолт".
22 липня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і міністр фінансів Сергій Марченко повідомили, що Україна досягла принципових домовленостей з Комітетом власників єврооблігацій щодо комплексної реструктуризації зовнішнього державного комерційного боргу.