Блінкен у Лаосі зустрівся з главою МЗС Китаю: про що говорили

Державний секретар США Ентоні Блінкен та глава МЗС Китаю Ван Ї в кулуарах зустрічі міністрів закордонних справ Асоціації держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) у В’єнтьяні, Лаос, 27 липня 2024 року. AP/Achmad Ibrahim

Держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з міністром закордонних справ Китаю Ваном Ї 27 липня в межах свого турне Азією та на полях міністерських зустрічей АСЕАНАсоціація держав Південно-Східної Азії, заснована 8 серпня 1967 року в Таїланді. На сьогодні об'єднує 10 країн: Індонезія, Малайзія, Філіппіни, Сінгапур, Таїланд, Бруней-Даруссалам, В'єтнам, Лаос, М'янма та Камбоджа. Сторони домовилися підтримувати зв'язок, хоча Блінкен висловив пару занепокоєнь.

Про це пишуть американське медіа CNN та китайське державне видання Global Times.

Блінкен висловив стурбованість "дестабілізаційними діями" Пекіна в Південнокитайському морі.

"Держсекретар чітко дав зрозуміти, що Сполучені Штати зі своїми союзниками і партнерами просуватимуть наше бачення вільного і відкритого Індо-Тихоокеанського регіону", — ідеться в заяві речника Державного департаменту США Метью Міллера.

Під час зустрічі Блінкен також порушував тему, що Китай підтримує російську оборонно-промислову базу. Держсекретар попередив Вана Ї, що США вживатимуть "відповідних заходів", якщо Китай не припинить свою підтримку російської ОПК.

Своєю чергою Ван Ї сказав, що сприйняття Штатами Китаю — помилкове: "Китай не прагне до гегемонії чи політики сили, і він має найкращі результати серед великих держав у питаннях миру та безпеки".

Він звернув увагу, що США не припинили, а де-не-де навіть розширили санкції проти Китаю, хоча за останні 3 місяці обидві сторони підтримували зв’язок через дипломатичні, фінансові, правоохоронні канали, спілкувалися й команди з питань зміни клімату, а також військові.

Стосовно тайванського питання, Ван Ї наполягає, що Тайвань є частиною Китаю і ніколи не був і не буде окремою країною. "Незалежність Тайваню" і мир у Тайванській протоці несумісні, за словами міністра.

Щодо України глава китайського МЗС сказав, що позиція Китаю щодо "є відкритою та чесною", і додав, що КНР продовжить сприяти мирним переговорам.

"США повинні мати мужність взяти на себе відповідальність і не перекладати провину за свою відповідальність і невдачі в українській кризі на Китай", — вважає Ї.

Кулеба в Китаї

Візит Дмитра Кулеби до Китаю анонсували в МЗС України. Поїздка пройшла 23-25 липня. До КНР міністра закордонних справ України запросив глава МЗС Китаю Ван Ї.

Згодом Кулеба анонсував "детальні й розлогі" переговори зі своїм китайським колегою щодо шляхів справедливого миру для України.

За даними Reuters, переговори між Дмитром Кулебою та Ван Ї тривали понад 3 години. Головною темою обговорень став пошук шляхів припинення російської агресії, а також — можливої ролі Китаю у досягненні сталого і справедливого миру.

"Переконаний, що справедливий мир в Україні відповідає стратегічним інтересам Китаю, а роль Китаю як глобальної сили миру є важливою. Потрібно завершити війну проти України, відновити мир і прискорити відновлення нашої держави", — заявив Кулеба.

Раніше в МЗС Китаю заявляли, що країна виступає за якнайшвидше припинення вогню та досягнення "політичного врегулювання" у війні між Україною і Росією.

Позиція КНР щодо війни в Україні

У травні лідер Китаю Сі Цзіньпін під час пресконференції з очільником Кремля Володимиром Путіним заявив, що Пекін і Москва виступають за "політичне врегулювання" війни в Україні.

Китай відмовився взяти участь у саміті миру, бо туди не запросили Росію.

Зеленський заявив, що Китай переконував деякі держави не брати участь у саміті миру, який пройде у Швейцарії 15-16 червня. Пекін заперечив звинувачення в тому, що КНР чинить тиск на інших, щоб вони не відвідували Глобальний саміт миру.

Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Китай не може шукати шляхи для припинення війни в Україні та покращення відносин з Європою і водночас постачати Росії товари, які є "найбільшим викликом європейській безпеці з часів закінчення холодної війни".

Джерело

Новини України