Черенько вважає, що біженці повертатимуться додому з різних причин.
Деякі українці, які виїхали в перші дні війни, інакше сприймають ризики / фото REUTERS
З України за кордон через війну виїхало багато людей з вразливих категорій: мами з дітьми, пенсіонери старшого віку. Про це розповіла доктор економічних наук Людмила Черенько у інтерв’ю для РБК-Україна.
За її словами, виживати в країнах Європи їм легше, тому повертатимуться вони в Україну не через виплати. Для матерів з дітьми, наприклад, створено кращі умови, а соціальні виплати значно вищі. Тому Черенько вважає, що біженці повертатимуться додому з різних причин.
“По-перше, до наших громадян, які тікали від війни, поки що досить лояльно ставляться. І в приймаючих країнах поки не ставлять досить жорсткі умови працевлаштування або відпрацювання певних годин для отримання безоплатного житла, соціальних виплат. Але це все тимчасово. Це колись закінчиться”, – поянила експертка.
Вона визнала, що європейські країни зацікавлені в наших громадянах і намагатимуться утримати їх навіть після завершення війни. Однак, у довгостроковій перспективі вони не зможуть виправдовувати такі обсяги бюджетних витрат, як зараз.
На її думку, повертатися будуть і ті, хто мав в Україні гарну спеціалізацію, гарну кар’єру, а в ЄС вимушений працювати на низьковаліфікованих роботах.
Вона розповіла, що деякі українці, які виїхали в перші дні війни, інакше сприймають ризики. Тут люди звикли до небезпеки, тоді як за кордоном кожна новина про обстріли викликає шок, і якщо в Україні буде відносно безпечно – частина з них повернеться. Економістка пояснила:
“По-перше, в нашої державі немає таких коштів, щоб ми могли змагатися з Німеччиною. Це смішно. Грошима за людей змагатися ми не можемо. По-друге, це буде несправедливо по відношенню до тих людей, які тут пережили війну: одним давати якісь великі суми, щоб вони приїздили і залишалися, а тим, хто жив тут під обстрілами і створював ВВП – ні, так бути не може”.
Черенько вважає, що натомість спрацювали б програми для бізнесу: як для іноземців, так і для всіх українців, незалежно від соціальних категорій, .
“Але я спостерігаю за своїми знайомими і бачу: хто реально хотів повернутися, той вже повернувся. А повернулося насправді вже багато людей”, – додала вона.
Українські біженці в Європі
На початку 2025 року має стартувати пілотний проєкт щодо повернення українців з-за кордону. Він реалізовуватиметься спільно з Німеччиною. Про це заявив радник Президента України Олександр Камишін.