21 листопада у Черкасах показали стрічку "20 днів у Маріуполі". Документальний фільм створили за матеріалами команди журналістів Associated Press, які були в окупованому росіянами місті.
Презентував фільм волонтер Євген Тузов, який допомагав організувати в блокадному Маріуполі сховища, де рятувалися близько шести тисяч людей.
Мстислав Чернов разом з колегами з видання Associated Press прибули до Маріуполя вночі 24 лютого, за кілька годин до початку повномасштабної війни. Вибратися з міста їм вдалося через 20 днів. Весь цей час були перебої зі зв'язком, а згодом він зовсім зник. Також у місті не було світла, газу та води. Автори фільму показують, як у таких умовах люди жили у підвалах, діставали їжу, народжували та чекали на евакуацію, якої так і не було.
Суспільне Черкаси
Маріуполь — єдине місто в Україні, котре було в облозі з перших днів повномасштабної війни, розповів Євген. З його слів, ніяких "зелених коридорів" дійсно не було, і маріупольці не могли виїхати з міста.
"У фільмі показано те, що ми відчули, коли були у рідному місті. Саме Маріуполь дав час всій Україні, щоб зібрати сили, затримав колосальні сили супротивника", — зазначив він.
Офіційні дані про 25 тисяч загиблих у Маріуполь — це поверхневі дані, додав Євген:
"Насправді їх набагато більше. Наразі також лунають такі цифри як 115 тисяч, але і це не остаточні дані".
Суспільне Черкаси
Також волонтер пригадав як доводилося виживати у блокадному місті:
"Одного разу до мене прибіг чоловік. У нього був гарний, добротний будинок. Був приліт і всю його сім'ю завалило в підвалі. Ми два дні туди ходили і намагалися власноруч розібрати завали. З технікою тоді було дуже важко. На моїх очах дві банки "Нутрілона" обміняли на ВАЗ. Дід так рятував життя онука. А скільки було матерів, яким не було чим годувати немовлят і вони щодня дивилися, як вони помирають, а потім закопували їх біля багатоповерхівок. Понад півмільйонне місто було як велике кладовище".
На думку Євгена, Маріуполь — це нагадування про те, що могло статися з кожним містом України.
Суспільне Черкаси
"Тоді я не думав про себе. Відчував відповідальність за багатьох людей, постійно потрібно було кудись бігти, йти. А вже коли виїхав і зрозумів, що сталося, відчуття були інші", — розповів він.
Черкащанка Наталія прийшла переглянути фільм:
"Звісно, ми читали в новинах, що там відбувається, бачили ті ж кадри з пологового будинку. Але коли все бачиш на екрані, ніби «проживаєш» це разом із героями. Дуже шкода людей, дітей".
Суспільне Черкаси
Що відомо про фільм "20 днів у Маріуполі"
- "20 днів у Маріуполі" — це режисерський дебют воєнного кореспондента, фотографа, відеографа та письменника Мстислава Чернова.
- До створення картини долучилися фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію.
- Світова прем'єра стрічки відбулася на фестивалі незалежного кіно у США "Санденс", де фільм отримав приз глядацьких симпатій.
- А у вересні 2023 року оскарівський комітет вирішив, що саме ця стрічка представлятиме Україну серед претендентів на номінацію на премію "Оскар" у категорії "Найкращий міжнародний повнометражний фільм".
- Також робота номінована на приз глядацьких симпатій в американському конкурсі документальних фільмів Cinema Eye Awards та на Шевченківську премію-2024.
"20 днів у Маріуполі" отримали:
- Приз глядацьких симпатій на Міжнародному фестивалі документального кіно IDFA 2023 в Амстердамі;
- спеціальну нагороду Тіма Гетерінгтона на фестивалі документального кіно Sheffield DocFest 2023 у Великій Британії;
- нагороду Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (США);
- нагороду DocAviv (Ізраїль);
- нагороду DocEdge (Нова Зеландія);
- премію Cinema for Peace (Німеччина);
- премію Royal Television Society (Велика Британія);
- перемогу в національному повнометражному конкурсі "DOCU/Україна" 20-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.
- Кінокритики та глядачі також сприйняли стрічку позитивно: на сайті Rotten Tomatoes фільм отримав рейтинг 100 % та відзнаку "Сертифікована свіжість", яка присуджується фільмам із найкращими рецензіями. Рейтинг на платформі IMDb — 8,5, на Metacritic — 83 бали з позначкою must-see.