“Це помилка”: реакції лідерів країн на глобальні мита Трампа

Президент США Дональд Трамп проходить колонадою Рожевого саду, прямує на захід “Зробимо Америку знову заможною”, що проходив у Рожевому саду Білого дому 2 квітня 2025 року у Вашингтоні, округ Колумбія. Getty Images/Chip Somodevilla

Італія, Польща, Ірландія, Швеція та Австралія розкритикували нові глобальні взаємні мита, оголошені президентом США Дональдом Трампом.

Лідери та політики цих держав оприлюднили свої перші заяви у соціальних мережах.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, зокрема, назвала рішення Трампа хибним і таким, що не принесе вигоди жодній зі сторін.

"Запровадження США мит щодо Європейського Союзу — це захід, який я вважаю помилковим і невигідним для жодної зі сторін. Ми зробимо все можливе, щоб досягти угоди зі Сполученими Штатами з метою уникнення торговельної війни, яка неминуче послабить Захід на користь інших глобальних гравців. У будь-якому разі, як завжди, ми діятимемо в інтересах Італії та її економіки, співпрацюючи з іншими європейськими партнерами", — написала Мелоні.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск написав на сторінці в X, що відносини між країнами мають ґрунтуватися на взаємній повазі та рівноправності.

"Дружба означає партнерство. Партнерство означає справжні взаємні тарифи. Потрібні адекватні рішення", — відзначив Туск.

Прем'єр-міністр Ірландії Майкл Мартін сказав у відео, опублікованому на X, що Ірландія працюватиме з Європейським Союзом, щоб вийти на шлях переговорів зі США щодо обмеження шкоди від цих мит.

"Рішення США, ухвалене сьогодні ввечері, щодо запровадження 20% мит на імпорт з усього Європейського Союзу — викликає глибокий сум. Я твердо переконаний, що мита не приносять користі нікому. Мій пріоритет, як і пріоритет уряду, — захист робочих місць в Ірландії та ірландської економіки", — написав прем’єр Ірландії.

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон написав у соцмережі X, що Швеція й надалі виступатиме за вільну торгівлю та міжнародне співробітництво.

"Вільне підприємництво та конкуренція стали основою успіху Заходу. Саме тому американці можуть слухати музику у шведському Spotify, а ми, шведи, — ту ж музику на наших американських iPhone. Саме тому я глибоко шкодую через той шлях, яким обрали йти США, прагнучи обмежити торгівлю через підвищення мит", — сказав він у відеозверненні.

Прем'єр-міністр Австралії Ентоні Албенізі під час спілкування із журналістами в Мельбурні назвав рішення Трампа "не вчинком друга", однак заявив, що його країна не відповідатиме запровадженням взаємних мит.

Він назвав американські мита абсолютно необґрунтованими й наголосив, що Австралія й надалі наполегливо вимагатиме їхнього скасування.

"Тарифи адміністрації не мають логіки, і вони суперечать основі партнерства наших двох держав. Сьогоднішнє рішення посилить невизначеність у світовій економіці та призведе до зростання витрат для американських домогосподарств", – сказав він.

Що відомо про взаємні мита Трампа

Президент Дональд Трамп 2 квітня оголосив, що запроваджує базове мито 10% на весь імпорт до США та підвищені мита для десятків країн, зокрема деяких із найбільших торгових партнерів США.

Імпорт із Китаю буде обкладений митом у 34%, додатково до раніше запроваджених 20%. Мита також стосуються союзників США, зокрема — Європейського Союзу, для якого встановлено 20%.

Підвищені мита набудуть чинності 9 квітня та охоплять приблизно 60 країн. Базове мито в 10% почне діяти з 5 квітня.

Трамп пояснив, що "взаємні" мита — це відповідь на бар’єри, які інші країни встановлюють щодо американських товарів. Канада та Мексика, два найбільші торгові партнери США, вже обкладаються 25% митом на багато товарів і не потрапили під нові збори.

Згідно з інформаційним бюлетенем Білого дому, взаємні мита не поширюються на окремі товари, серед них — мідь, фармацевтика, напівпровідники, деревина, золото, енергоресурси та деякі мінерали, які недоступні в США.

Джерело

Новини України