Чи можна їсти пророщену картоплю: лікарі попередили про неприємні наслідки

Картопля, що проросла або має зелені плями, містить вищий рівень натурального токсину.

Вживання пророслої картоплі може нашкодити здоров’ю / Ілюстрація REUTERS

Картопля може бути корисною та смачною частиною різноманітного раціону. Вона містить безліч корисних для здоров’я речовин і багата на клітковину, вітаміни та мінерали. Однак необхідно стежити за зовнішнім виглядом картоплі, яку ви зберігаєте, оскільки картопля, яка проросла або має зелені плями, містить вищий рівень натурального токсину, що може спричинити у вас нудоту після вживання, пише EatingWell.

Сертифікована дієтологиня Лорен Гарріс-Пінкус пояснює: “Картопля містить два види глікоалкалоїдів, обидва з яких є натуральними токсинами, званими соланіном і чаконіном, і хоча вся картопля містить ці глікоалкалоїди, їхня концентрація найбільша у вічках, зеленій шкірці та паростках”.

Зелений відтінок у картоплі зумовлений хлорофілом, який не є токсичним, але його зелений колір є гарною ознакою того, що концентрація глікоалкалоїдів надлишкова і що вам слід викинути картоплю.

За словами Ендрю Столбаха, доктора медицини, токсиколога і лікаря невідкладної допомоги, глікоалкалоїди в пророслій картоплі можуть спричиняти деякі досить неприємні симптоми.

“Глікоалкалоїди спричиняють шлунково-кишкові розлади – спазми, діарею, нудоту і блювоту”, – каже Столбах. – “Теоретично вони призводять до зниження кров’яного тиску, лихоманки, неврологічних симптомів і навіть смерті, але це трапляється надзвичайно рідко. Більшість людей просто відчують легкий шлунково-кишковий розлад”.

Водночас, згідно з дослідженням 2024 року, опублікованим у Journal of Experimental and Basic Medical Sciences, було кілька рідкісних випадків смерті після вживання картоплі. Симптоми зазвичай проявляються протягом кількох годин, але в деяких випадках це може зайняти до дня. Як правило, отруєння такою токсичною картоплею можна лікувати вдома.

Як знизити токсичність

Найкраще викинути пророслу картоплю із зеленими плямами. Однак ви можете спробувати видалити плями та паростки і продовжувати готувати, хоча дієтологи зазначають, що це не рекомендується.

“Ці натуральні хімікати не видаляються при смаженні, запіканні, приготуванні в мікрохвильовці або кип’ятінні”, – каже Столбах. “Обрізка паростків і зеленої шкірки зменшить, але не виключить вплив”.

Краще зберігайте картоплю в прохолодному, темному і добре провітрюваному місці, наприклад, у коморі або шафі. Уникайте високих температур і стежте за тим, щоб на неї не потрапляло пряме сонячне проміння, оскільки надмірний вплив світла призводить до утворення соланіну, який забарвлює шкірку в зелений колір.

Раніше професійний садівник розповіла, чи можна садити картоплю, придбану в супермаркеті.

Джерело

Новини України