Чи законне вручення повісток на вулицях: думки адвокатів Дніпра

Ілюстративне фото. Фото: УНІАН

Нещодавні рейди по спортивних залах, ТРЦ, нічних клубах та вручення повісток прокоментував речник Міністерства оборони Ілларіон Павлюк в ефірі "Радіо Свобода" 19 грудня. Він зазначив, що повістки наразі — єдиний канал повідомлення, щоб закликати людей іти на фронт.

Чи законно вручати громадянам повістки на вулиці, кореспонденти Суспільного спитали у адвокатів Дніпра.

Адвокат Андрій Верба зазначає, що згідно з Конституцією України, військовозобов'язані громадяни мають самостійно звернутися до військкоматів.

"Є конституція України, яка каже про те, що зобов’язані громадяни, особи які перебувають на території України дотримуватись вимог законів. Закон у нас введений в дію ще 24 лютого 2022 року, щодо обов’язкової мобілізації, і громадяни, які дотримуються закону, вони зобов’язані були з'явитися самостійно. Без оцих нагадувань, без вручення повісток для уточнення анкетних даних. І так, є багато людей добровольців. Вони  з'явилися і виконали цей обов'язок. Так само конституція у нас говорить про те, що є загальна військова повинність. От і громадянин в такий спосіб, вчиняючи супротив, відмовляючись отримувати повістки, він вже в принципі порушує вимоги конституції як основного закону України і інших законів і підзаконних актів", – каже адвокат.

Адвокат Андрій Верба. Фото: Суспільне Дніпро/Юрій Тинний

Адвокат Максим Мельник вказує, що видача повісток таким чином – незаконна.

"Повістки повинні видаватись вже заповнені, підписані керівником РТЦК. Тобто людина, уповноважена особа ТЦК повинна вже вийти з РТЦК вже з виписаною повісткою наприклад на Іванова Івана Івановича, і йти шукати по вулиці Іванова Івана Івановича. Аналогічно як вручення повістки за місцем проживання. Тобто, коли ви відкриваєте двері і вас запитують: "Чи ви Іванов Іван Іванович". Ви підтверджуєте "так", і дають вам повістку, хоча, фактично, у вас документи не перевіряють. Тому, фактично, і на вулиці для видачі повістки нема такого, що ви обов'язково повинні пред'явити документ. І вам цю повистку вручили", – уточнив він.

Адвокат Максим Мельник. Фото: Суспільне Дніпро

Суспільне надіслало інформаційний запит до Міноборони із запитаннями: яким чином зараз проводять мобілізацію в Дніпрі та області, хто та як контролює цей процес та чи будуть введені електронні повістки. Відповідь оприлюднимо.

Воєнний стан і мобілізація в Україні

24 лютого 2022 року президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувалаза запровадження воєнного стану. Того ж дня представник ДПСУ Андрій Демченко у коментарі Суспільному підтвердив, що у зв'язку з агресією РФ та запровадженням воєнного стану на території України починає діяти обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років.

Воєнний стан за час повномасштабного вторгнення продовжували 7 разів:

  • з 25 травня до 23 серпня 2022 року;
  • з 23 серпня до 21 листопада 2022 року;
  • з 21 листопада 2022 року до 19 лютого 2023 року;
  • з 19 лютого до 20 травня 2023 року;
  • з 20 травня до 18 серпня 2023 року;
  • з 18 серпня до 15 листопада 2023 року;
  • з 15 листопада 2023 року до 14 лютого 2024 року.

Джерело

Новини України