За інформацією: Суспільне Чернівці.
Одна з громад у Чернівецькій області, фото ілюстративне. Джерело: Суспільне Чернівці
У Чернівецькій області є 52 громади. Не всі з них є спроможними, тобто такими, що мають гроші не лише оплатити зарплати та комуналку у своїх бюджетних закладах, а й вкласти у розвиток громади. Суспільне Чернівці запитало директорку обласного департаменту фінансів Анжелу Дякову про те, скільки громад області спроможні, від чого це залежить та чи можуть громади заробляти більше.
Чому одні громади на Буковині можуть ремонтувати дороги, а інші — ні?
Будь-яка громада, згідно з бюджетним кодексом, спершу має оплатити заробітну плату та енергоносії у своїх бюджетних установах, каже Дякова. Все решту — після цього.
"Якщо 95% займають саме ці видатки, то за 5% дорогу не можеш зробити", — каже Дякова.
Дорога у селі Михайлівка, яку почали ремонтували, коли через ями перестав їхати громадський транспорт. На частині дороги у Михайлівці розпочали ремонт. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці
За її словами, кожна громада області має потенціал — у когось він менший, у когось наближається до розкриття, наприклад, розвинутий уже на 90%, а в когось на 50%.
"І саме робота громад і їх керівників — це титанічна праця. Була така ейфорія, коли лише створили громади, бо держава підтримувала громади, перші два роки вони отримували субвенцію на розвиток. Вони могли робити дороги, придбати транспорт для комунального підприємства. А коли створили всі громади по Україні, підтримку припинили й дали важелі впливу в органи місцевого самоврядування. Працюйте — інвентаризуйте землю, легалізуйте бізнес і так далі", — каже Дякова.
Які громади спроможні
У Чернівецькій області є 52 територіальні громади. Вони різні по бюджетах, населенню, території. Загальний обсяг бюджетів громад — 12,5 мільярдів гривень.
"Це досить значний фінансовий ресурс. Але він сконцентрований більше у тих громадах, які ми називаємо спроможними. І, звичайно, менший ресурс в громадах, які є малочисельними, в які ввійшли декілька сіл", — каже Дякова.
Одна з віддалених гірських громад, де медики ходять пішки до пацієнтів через неможливість проїхати авто. Суспільне Буковина
Коли аналізують фінансову спроможність, враховують 11 показників. Вони визначають, наскільки громада могла б розвиватися. Зокрема:
- доходи на одного мешканця,
- видатки на одного мешканця,
- питома вага заробітної плати в загальній кількості видатків,
- можливість здійснювати капітальні видатки,
- можливість здійснювати розвиток,
- відсоток, який спрямовується на захищені статті видатків: оплата праці, енергоносії, комунальні послуги, харчування в садках і школах. Якщо 85-90% йде на фінансування цих витрат, громада не має можливості розвиватися.
За результатами 2023 року в області спроможні п'ять громад. Це ті громади, які свої витрати на 60-85% покривають своїми доходами. За словами Дякової, це висока спроможність, бо таких громад в Україні небагато.
- Чернівецька,
- Новодністровська,
- Магальська,
- Хотинська,
- Глибоцька.
Деякі громади у 2022 та 2023 році розвивались через те, що на їх території військові частини. Тому зараховувалось "військове" ПДФО.
"Це не була заслуга громади в тому, що вони створили робочі місця. Це так сталось. Заслуг голови громади могла бути в тому, якщо дали якісь приміщення", — каже Дякова.