Цьогоріч на Черкащині заготовили 45,6 тонн соснових шишок

Сосна є однією з найбільш поширених порід у лісових масивах Центральної України. А на Черкащині є головною лісоутворюючою породою разом з дубом звичайним. Для того, щоб забезпечити відновлення лісового ресурсу, лісівники щорічно заготовляють насіння.

Цьогоріч філії Черкаської області заготовили 45,6 тонн шишок сосни звичайної. Ще по 500 кг шишок заготовили філії Вінниччини та Кіровоградщини. З такої кількості шишок лісівники планують отримати близько 460 кг насіння сосни, придатного для висіву в лісові розсадники.

Скільки етапів необхідно пройти шишці до того, як насіння висіють у розсадники, розповідаємо на прикладі шишкосушарного комплексу філії “Чигиринське лісове господарство” ДП “Ліси України”.

Насіння сосни лісівники зазвичай заготовляють у період з листопада до лютого, в залежності від погодних умов. Зібране насіння зберігають у насіннєсховищі.

Комплекс для обробки шишки Чигиринської філії знаходиться у Чорнявському лісництві, тож всі лісництва привозять зібране насіння сюди. Одна шишкосушарка за сезон обробляє насіння для всіх лісництв філії. Цьогоріч у філії оброблять 14,2 тонн шишок.

1. Сушать насіння сосни у сушильній шафі протягом доби при температурі від 40 до 60 градусів. За один раз в сушильну шафу поміщається 84 кг шишок.

2. Сухі, розкриті шишки поміщають в барабан для відбору насіння з крилаткою з шишок. В барабані насіння витрушується з шишки і збирається у спеціальне відділення внизу. Цей процес займає близько 5 хвилин.

3. Після барабану витрушене насіння поміщають в обезкрилювач. Тут за допомогою стисненого повітря і води отримують чисте насіння. Щоб ретельно відділити насіння від зайвого сміття та залишків крилатки використовують пневматичний сепаратор.

4. Далі насіння поміщають у вакуумний очищувач і заливають водою, щоб пусті насінини набрались вологи і опустились на дно, тим самим відділились від придатних насінин.

Після вакуумного очищувача насіння просушують і поміщають у холодильну камеру. Тут у закупорених банках і пакетах при температурі від 4 до 6 градусів насіння може зберігатись протягом кількох років і не втрачати своєї схожості.

У холодильну камеру поміщається до 200 кг насіння сосни. Такі обсяги дозволяють зберігати запаси посівного матеріалу на кілька років вперед. Тож на випадок неврожаю насіння у філії завжди є стратегічний запас.

Про це повідомляє Центральний лісовий офіс.

Джерело

Новини України