Данія посилює оборону Гренландії після заяви Трампа

Будинки підсвічуються після заходу сонця в Тасіілаку, Гренландія, 2019 рік. AP/Феліпе Дана

Уряд Данії оголосив про збільшення витрат на оборону Гренландії після того, як обраний президент США Дональд Трамп дав зрозуміти, що хоче, аби Гренландія була під контролем США.

Про це повідомляє BBC.

За словами міністра оборони Данії Троельса Лунд Поульсена, новий оборонний пакет становитиме щонайменше 1,5 мільярда доларів (приблизно 12–15 мільярдів данських крон — ред.).

Кошти спрямують на посилення обороноздатності Гренландії, яка є стратегічно важливою територією через своє розташування на найкоротшому маршруті між Північною Америкою та Європою, а також через значні запаси корисних копалин.

За словами Поульсена, пакет включає закупівлю:

  • двох нових інспекційних кораблів;
  • двох безпілотників великої дальності;
  • двох додаткових упряжок для собак.

Також планується збільшення персоналу Арктичного командування в столиці Гренландії Нуук і модернізація одного з трьох основних аеропортів для обслуговування надзвукових винищувачів F-35.

"Ми недостатньо інвестували в Арктику протягом багатьох років. Тепер плануємо зміцнити свою присутність", — зазначив міністр оборони.

Він назвав момент заяви про посилення оборони "іронією долі", оскільки саме в цей час Трамп заявив, що контроль над Гренландією є "абсолютною необхідністю" для США.

Свої плани щодо Гренландії Трамп озвучив у неділю, 22 грудня, коли оголосив про призначення співзасновника PayPal Кена Хауері своїм кандидатом на посаду посла США в Данії.

“З метою національної безпеки і свободи в усьому світі Сполучені Штати Америки вважають, що володіння і контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю”, — заявив Трамп у своєму дописі на сайті Truth Social про Хауері.

На це прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде відповів: "Ми не продаємося".

Під час своєї першої адміністрації Трамп вже заявляв, що розглядає можливість купівлі Гренландії. Тоді він скасував державний візит до Данії після того, як данські чиновники заявили, що автономна територія, яка є частиною їхнього королівства, не продається.

США неодноразово, починаючи з 1867 року, розглядали або намагалися купити Гренландію — найбільший у світі острів, який не є континентом. Гренландія є частиною континенту Північної Америки, але вона має тісні геополітичні зв'язки з Європою і отримує фінансування від ЄС, оскільки класифікується як заморська територія, пов'язана з блоком через Данію.

Джерело

Новини України