Депутати Франківської міськради виступили проти об’єднання університетів

За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.

Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Депутати Івано-Франківської міської ради звернулися до Верховної ради України та Міністерства освіти та науки про недоцільність об'єднання Прикарпатського національного університету, Івано-Франківського медичного та університету нафти і газу.

Текст звернення зачитав міський голова Руслан Марцінків на сесії 21 лютого 2024 року, повідомила з місця події кореспондентка Суспільного.

"Нещодавно на засіданні Спілки ректорів закладів вищої освіти України заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький заявив, що у містах, де мешкають від 100 до 300 тисяч людей, має функціонувати не більше двох університетів. Серед прикладів назвали й Івано-Франківськ", — каже Марцінків

У зверненні йдеться про те, що ініціатива Міністерства освіти і науки України об'єднати університети з різним спрямуванням — нелогічна, адже кожен виш має свою унікальність, наукові здобутки та профільність.

"Не можна прив'язувати кількість жителів у населеному пункті до кількості університетів, бо більшість наших студентів — з інших міст, областей та навіть країн. Основне в освіті — це її якість. Місцеві жителі звертаються до МОН із закликом не займатися свідомим нищенням освітнього процесу", — говорить міський голова.

За словами Руслана Марцінківа, об'єднання також не допоможе зменшити державні витрати на утримання вищих навчальних закладів.

"Суттєво скоротити викладацький склад не вийде, оскільки спеціальності університетів майже не перетинаються, а кількість викладачів регламентована стосовно кількості студентів", — каже Марцінків.

Депутати про об'єднання університетів

Депутати Івано-Франківської міської ради закликають ВРУ та Міністерство освіти та науки підходити виважено до рішення у сфері освіти та дозволити Прикарпатському національному університету імені Василя Стефаника, Івано-Франківському національному медичному та університету нафти і газу існувати як окремі навчальні заклади.

Після зачитання звернення у залі виникла дискусія, до якої приєднався депутат від партії "Європейська солідарність" Олексій Петечел.

"Не знаю, що ще мало б статися з державними університетами, щоб місто так активно і яскраво почало звертати увагу на них. Руслане Романовичу, університети — це не лише бюджетоутворювальні суб'єкти господарювання. Вони також важливі для міста як його обличчя", — каже Петечел.

Депутат також закликав Марцінківа уникати популізму та перейти до більш конкретних рішень щодо підтримки університетів. Як приклади, він навів профорієнтаційну роботу, залучення студентів до різних конкурсів та допомогу під час вступної кампанії.

"Якщо університети продемонструють здатність залучати студентів, то, можливо, питання про об'єднання відпаде саме по собі. За ці чотири місяці до вступної кампанії ми маємо поспілкуватися з ректорами й створити співпрацю з університетами, щоб допомогти зробити їхні вступні кампанії успішними, зокрема залучивши для цього якусь частину з місцевого бюджету", — говорить Олексій Петечел.

До дискусії також приєдналася депутатка від "Європейської солідарності" Мар'яна Вершиніна. Вона звернула увагу Руслана Марцінківа на те, що в Прикарпатському виші та університеті нафти і газу є кілька факультетів, які перетинаються.

"Є такі спеціальності, які є як у Прикарпатському, так і в університеті нафти і газу. Це — приблизно три тисячі студентів. Так само у зверненні йдеться про те, що у наших університетах є велика кількість студентів-іноземців. Але ми бачимо, що в країні зараз ситуація, яка абсолютно не сприяє цьому, а радше навпаки", — каже Вершиніна.

Депутатка також закликала Марцінківа підтримувати університети й запропонувала скликати позачергову сесію міськради.

До неї апелював депутат "Свободи" Роман Марцінків.

"Держава керує правильністю обрання спеціальностей та наповненістю вишів. А ще вона мала б заохочувати студентів вступати до державних університетів, щоб не відбувалося витоку кадрів. У нашій країні третина вишів через війну або не працюють, або релоковані, тож вони не дають такої кількості спеціалістів. Тож для чого зменшувати можливість розвиватися й обмежувати спеціальності" — каже Роман Марцінків.

Після виступів депутатів почалося голосування. Звернення підтримав 31 депутат.

Новини України