“Документ став рівноправним”: Зеленський про економічну угоду зі США

Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції в Києві, Україна, 17 квітня 2025 року. Getty Images/Andrew Kravchenko/Bloomberg

Президент України Володимир Зеленський заявив, що угода зі Сполученими Штатами стала "сильнішою" та "рівноправною".

Про це він сказав під час вечірнього звернення 28 квітня.

Зеленський зазначив, що представники України в перемовинах зі США поінформували його щодо угоди про економічне партнерство.

"Документ став значно сильнішим, рівноправним і може стати вигідним для обох наших народів. І для України, і для Америки", — зазначив президент.

Також Зеленський повідомив, що наразі триває підготовка до зустрічей і переговорів з міжнародними партнерами. За його словами, Україна братиме участь у самітах.

"Пріоритет, очевидний, ППО. Безпека для наших людей. Підтримка для України. Підтримка для дипломатії", — сказав Зеленський додавши, що ці кроки мають на меті позбавити Росію можливості затягувати війну.

Угода про корисні копалини

27 березня джерела Суспільного, ознайомлені із ходом перемовин щодо угоди, повідомили, що США надіслали Україні свою пропозицію детального документа про корисні копалини. За словами нашого співрозмовника у цьому драфті американська сторона зробила "кілька кроків назад" у порівнянні з рамковою угодою, яка була погоджена обома сторонами раніше.

Нардеп і заступник голови податкового комітету Верховної ради Ярослав Железняк отримав текст угоди зі своїх джерел та повідомив, що цей варіант, на його погляд, є невигідним для України.

За його словами, угода передбачає створення органу управління фонду з п’яти осіб, де троє представників США матимуть право вето. Пропозиція поширюється і на українську нафту та газ. Внеском Вашингтона у реалізацію угоди вважається допомога, надана Києву з 2022 року.

Раніше Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський хоче відмовитися від угоди щодо корисних копалин. Він пригрозив "проблемами" у разі відмови у підписанні документа.

28 березня Зеленський підтвердив отримання проєкту угоди та заявив, що Україна не визнаватиме боргом військову допомогу США, як у ній було запропоновано. Також він сказав, що угода зі США не буде підписана, якщо загрожуватиме вступу в ЄС. Згідно з оприлюдненим текстом проєкту угоди, яку опублікувало видання Bloomberg, компанії зі США отримають першочергове право на всі майбутні інвестиції у сфері природних ресурсів.

31 березня джерело Суспільного в ОПУ повідомило, що Україна та США провели першу тривалу розмову щодо драфту угоди про копалини, яку запропонувала американська сторона.

Джерело

Новини України