Крістіан Лінднер під час пленарного засідання нижньої палати парламенту Бундестагу, Берлін, Німеччина, 25 вересня 2024 року. REUTERS/Liesa Johannssen
Колишній міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер, якого напередодні звільнив канцлер Олаф Шольц, сказав, що його партія FDPFreie Demokratische Partei, "Вільна демократична партія" ніколи не вагалася щодо допомоги Україні та пропонувала передати далекобійні ракети "Таурус", на що Шольц так і не пішов.
Про це повідомляють Berliner Zeitung та Welt, цитуючи виступ Лінднера у партійному штабі в Берліні 7 листопада.
За свідченнями Ліндера, Олаф Шольц вимагав перерахувати Україні три мільярди євро як військову допомогу. Натомість Лінднер вказав на складну фінансову ситуацію і запропонував надати Україні те, чого вона найбільше потребує для протистояння РФ, а саме крилаті ракети "Таурус".
"Щодо України ми затято боролися [всередині коаліції]. Для вільних демократів (партія, до якої належить Лінднер — ред.) підтримка України ніколи не була під питанням. Інші завжди вагалися. Вільні демократи — ніколи. Ми також обговорювали це питання в коаліційному комітеті. Це були спільні зусилля німецького уряду на міжнародному рівні, щоб мобілізувати 50 мільярдів доларів на підтримку України. Це було схвалено всіма. До речі, цей план також був підкріплений гарантією на випадок зміни політики США. Вчора чинний федеральний канцлер запропонував виділити Україні ще три мільярди євро", — зазначив ексголова Мінфіну ФРН.
На його думку, 3 млрд євро не змінять ситуації, і в коаліційному комітеті він висловив свою позицію: якщо Німеччина хоче іншої, сильнішої підтримки України, то потрібно ухвалити рішення про надання Україні тих систем озброєння, які потрібні, зокрема "Таурус". Проте, додає Крістіан Лінднер, "готовності до цього не було".
У березні 2022 року посол України в Німеччині Андрій Мельник заявив в інтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung, що міністр фінансів Німеччини Крістіан Ліднер після початку повномасштабного вторгнення був проти постачання зброї в Україну та відключення Росії від системи SWIFT. Ліднер, за словами Мельника, вважав, що Україна впаде за декілька годин, і був готовий говорити з маріонетковим режимом, який би могла встановити Росія.
Міністерство фінансів Німеччини заперечило закиди українського диппредставника в коментарі Kyiv Independent.
Лінднер після свого звільнення закликав Шольца до ефективності: "Нашій країні потрібен уряд, який не тільки обіймає посаду, але й може діяти. Правильним для нашої країни був би негайний вотум довіри і нові вибори. У демократії ніхто не повинен боятися виборців".
Лінднер підкреслив, що FDP готова бути частиною тимчасового уряду. Також заявив, що він очолить партію на федеральних виборах 2025 року, якщо FDP сама того захоче.
Що відомо про відставку Лінднера з посади голови Мінфіну
6 листопада стало відомо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц вирішив звільнити міністра фінансів Крістіана Лінднера – лідера Вільної демократичної партії, яка входить до урядової коаліції. В урядовій коаліції точилася суперечка про економічну та фінансову політику.
Лінднер запропонував партнерам по коаліції погодитись на проведення в країні дострокових парламентських виборів на початку 2025 року. У такому разі, як пишуть ЗМІ, він був би готовий піти на ухвалення додаткового бюджету Німеччини на 2024 рік і залишитись у складі перехідного Кабінету міністрів до проведення парламентських виборів та формування нового федерального уряду Німеччини. У відповідь канцлер Олаф Шольц оголосив про звільнення Лінднера.
Після звільнення Лінднера двоє міністрів від FDP подали прохання про відставку президентові ФРН. Президент Франк-Вальтер Штайнмаєр повідомив, що задовольнить їх.
Без вільних демократів у коаліції нема більшості в Бундестазі. 15 січня 2025 року Шольц поставить питання про довіру уряду у парламенті.
Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр заявив, що розпад урядової коаліції не є кінцем світу, і висловив готовність розпустити Бундестаг, щоб розчистити шлях до позачергових парламентських виборів у Німеччині.
Reuters з посиланням на джерела в бюджетному комітеті Бундестагу повідомило, що Німеччина зможе надати Україні більшу частину з обіцяних раніше 4 мільярдів євро навіть, якщо бюджет на 2025 рік не буде ухвалено вчасно на тлі розпаду урядової коаліції.
Україна просила у Німеччини "Тауруси"
Наприкінці травня 2023 року Україна звернулася до уряду Німеччини з проханням надати крилаті ракети Taurus із дальністю дії до 500 кілометрів.
Відповідне звернення було зроблено на тлі рішення Британії та Франції поставити Україні далекобійні ракети Storm Shadow і SCALP.
Депутат Бундестагу від Соціал-демократичної партії канцлера Німеччини Олафа Шольца Андреас Шварц 7 серпня закликав надати Україні далекобійні крилаті ракети Taurus.
Голова оборонного комітету німецького Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Циммерман виступила проти обмеження дальності крилатих ракет Taurus як умови передання їх Україні. 22 лютого Бундестаг рекомендував передати Україні далекобійні ракети. Але канцлер Шольц відмовився постачати це озброєння для Києва.
Доповнено о 19:58. Додано свідчення посла Мельника, що Лінднер був проти постачання зброї Києву, а також спростування від Мінфіну ФРН.