Перша віцепрем’єрка — міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр економіки США Скотт Бессент після підписання угоди, Вашингтон, США, 30 квітня 2025 року. Мінекономіки України
Майбутній спільний Фонд України і США, передбачений угодою про надра, буде створений з метою інвестицій у проєкти з видобування і переробки корисних копалин.
Про це на засіданні комітету з питань міжнародної політики сказала перша віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко.
Міністерка прокоментувала, що як представниця уряду була уповноважена підписати одну міжурядову угоду і пояснила, чому на фото міністр фінансів США Скотт Бессент тримає дві угоди, а вона одну.
"Бесент тримає в руках англійську версію угоди і українську версію угоди. Я тримаю українську версію угоди", — сказала Свириденко.
Вона також заявила, що угода про обмежене партнерство не є частиною угоди про копалини чи її додатком.
"Це окрема угода, яка не може виходити за межі міжурядової угоди. Вона має відповідати Конституції і законам України і деталізовувати цю міжурядову угоду і не суперечити їй в жодній частині", — сказала міністерка.
Щодо геологорозвідки, то за словами Свириденко, спільник Фонд ніяким чином "не регулює, не регламентує видобуток корисних копалин.
"Це має бути окрема бюджетна програма, подана і ініційована Міністерством. Цей фонд створений з метою інвестицій, а якраз може інвестувати у всі проєкти, пов'язані і з видобуванням, і з переробкою корисних копалин, все, що пов'язано з видобутком нафти і газу. І це конкретно і прямо вказано в тексті угоди", — сказала вона.
Заступник міністра економіки — торговий представник України Тарас Качка повідомив, що угода безстрокова і це дозволить реалізовувати "супер довгострокові інвестиційні проєкти" на користь української економіки.
"Тому це в наших інтересах, щоб вона діяла безстроково. Це не означає, що ця угода не може бути припинена відповідно до Закону про міжнародні договори України та інших процедур", — сказав урядовець.
Щодо узгодження угоди про надра з Конституцією і стратегічною метою інтеграції до Європейського Союзу, то за словами Качки, на засіданні комітету європейської євроатлантичної інтеграції було схвалено рішення, що цей документ "не суперечить зобов'язанням перед ЄС".
Що відомо про підписання угоди про надра
У ніч на 1 травня Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин й вона стосується 57 мінералів. Вона встановлює політичні параметри співпраці. Водночас чимало деталей будуть прописані у наступній, "технічній угоді".
Американський президент Дональд Трамп заявив, що підписання угоди про надра, "захистить" інвестиції США та фінансову допомогу, яку Вашингтон надає Києву. На його думку, угода "можливо" сприятиме припиненню війни РФ проти України. Держсекретар США Марко Рубіо також назвав угоду "кроком до припинення війни".
Президент Володимир Зеленський заявив, що угода про економічне партнерство між країнами, це "практичний результат" перемовин з Трампом у Ватикані.
Після підписання угоди видання Kyiv Post з посиланням на джерела повідомило, що адміністрація Трампа схвалила експорт зброї до України на щонайменше 50 мільйонів доларів.