Президент США Дональд Трамп виступає в Овальному кабінеті Білого дому у Вашингтоні, округ Колумбія, у середу, 26 березня 2025 року. Getty Images/Francis Chung
Президент США Дональд Трамп вважає, що Володимир Путін затягує переговори.
Про це написала журналістка Fox News у Білому домі Джекі Генріх.
"Джерело, обізнане з перебігом обговорень, повідомило FOX, що президент Дональд Трамп розчарований позицією Володимира Путіна і вважає, що Росія навмисно затягує комплексні переговори про припинення вогню", — написала вона.
За словами джерела, у Білому домі обговорюється можливий "план дій". Зокрема, йдеться про посилення контролю за дотриманням санкцій, який нині оцінюється лише на "3 з 10 можливих балів" за неформальною шкалою.
Однією з потенційних цілей для посиленого тиску є так званий "тіньовий флот" РФ — судна, які транспортують нафту в обхід санкцій, зокрема через Балтійське море.
"Мені сказали, що наразі застосування санкцій є низьким – неофіційно оцінюється приблизно на "рівні 3 з 10" – і заборона російського "тіньового флоту", який перевозить незаконну нафту через Балтійське море, буде легкою мішенню для тиску", — повідомила Джекі Генріх.
FOX повідомляє, що більшість цього флоту вже під санкціями, а близько 70% нелегальних нафтових продажів Росії здійснюється саме завдяки його використанню.
Що відомо про санкції проти "тіньового флоту" РФ
16 грудня 2024 року Євросоюз запровадив 15-й пакет санкцій проти Росії. Зокрема, ще 52 судна з російського "тіньового флоту" були покарані забороною на доступ до портів і певних послуг. Також пакет містить обмеження проти 54 фізичних і 30 юридичних осіб — зокрема проти двох високопоставлених чиновників із Китаю.
10 січня 2025 року США запровадили санкції проти понад 30 російських нафтосервісних компаній серед яких "Газпром Нафта", "Сургутнафтогаз", "Інгосстрах", "Альфастрахування" та "Радкомфлот".
До санкційних списків також потрапили 184 танкери, серед яких 63 судна компанії "Совкомфлот" і кораблі "тіньового флоту", які транспортували російську нафту. Кілька суден, що потрапили під санкції, перевозили не лише російську нафту, але й підсанкційну іранську нафту.
24 лютого Рада ЄС схвалила 16-й пакет санкцій проти Росії. За словами Каллас, цей новий раунд санкцій націлений не лише на російський тіньовий флот, а й на тих, хто підтримує роботу небезпечних нафтових танкерів, контролерів відеоігор, які використовуються для керування дронами, банки, які використовуються для обходу санкцій, і пропагандистські засоби, які використовуються для поширення брехні.