Як Генрі Форд хотів збудувати Америку у джунглях, але його мрія розбилася

У двобої цивілізації і природи перемогла природа.

На тлі місцевого життя досі видніються занедбані руїни мрії Форда / скриншот

Амазонські тропічні ліси Бразилії здавна були джерелом натхнення для новаторських рішень. Одним із найцінніших комерційно привабливих природних ресурсів регіону став каучук. У свій час він спричинив глобальну “каучукову лихоманку”, за яку довелося заплатити високу людську ціну, пише IFLScience.

У 1920-х роках бразильські каучукові дерева привернули увагу автомобільного магната Генрі Форда. І в нього виникла ідея придбати в Амазонії величезну ділянку та збудувати там місто, де виробляли б потрібну для шин його автомобілів гуму, щоб не платити шалені гроші за каучук з Азії. 

Так у тропічних джунглях у бразильському штаті Пара народилася Фордландія. Це місто мало стати втіленням американського ідеалу серед Амазонії – з великими будівлями, лікарнею, розважальним центром. Також воно повинно було забезпечувати робочі місця й підтримувати виробництво шин для автомобілів Форда. 

Фордландія займала територію, майже вдвічі більшу за штат Делавер, і розташовувалась уздовж річки Тапажос – однієї з головних приток Амазонки. Місто було збудоване на височині, що дозволяло уникати підтоплень у сезон дощів, але це також означало й те, що в сухий сезон кораблі з будматеріалами ледве могли туди дістатися.

Читайте також:

В Україні червонокнижні риби опинилися під загрозою: іхтіологиня попередила про катастрофу

Орнітолог пояснив, чому не треба рятувати травмованих лелеченят

Пустеля Сахара почала “зеленіти”: NASA спостерігає за загадковим явищем

Тисячі робітників вручну розчищали мільйони акрів землі, де мали рости рівні ряди каучукових дерев. Однак, як зазначив президент і співзасновник The Intercept Brasil Ендрю Фішман, ніхто до того часу не намагався робити щось подібне – і на це була вагома причина. У плані Форда повністю ігнорувалися знання, якими на той час володіло місцеве населення: монокультури не виживають в Амазонії.

“Форд, переконаний у перевазі своєї американської рішучості, цінностей і технологій, вважав, що виконує божу справу – підкорюючи джунглі і приносячи цивілізацію та економічний прогрес тим, кого він бачив як відсталих мешканців лісу. Але відсутність таких каучукових плантацій в Амазонії не була наслідком невігластва. Навпаки: місцеві знали, що шкідники і хвороби блискавично поширюються між деревами, висадженими надто щільно”, – пише Фішман. 

Без біорізноманіття, яке могло б захистити каучуконосні дерева, плантація зазнала повного краху – її вразили гниль і нашестя гусені. Тим часом працівникам довелося боротися із хворобами, недоїданням, важкими умовами праці та укусами змій і кажанів. 

До того ж під час розчищання землі спалахнула одна з найбільших штучних пожеж, які коли-небудь знала Амазонія. Це був ще один удар по довкіллю, спричинений невдалою спробою Форда перенести Америку у тропічні ліси.

Зрештою, Форд жодного разу не відвідав місто, яке носило його ім’я, і весь експеримент було визнано провальним. При цьому збитки на сьогодні дорівнювали б приблизно 350 мільйонам доларів. 

Ліс почав повертати собі територію вже невдовзі після згортання проєкту, але Фордландія не зникла повністю. У перші десятиліття після цього в містечку проживало менше як 100 людей, нині ж його населення становить близько 2-3 тисяч осіб. 

А тим часом на тлі місцевого життя досі видніються занедбані руїни мрії Форда – крихке нагадування про те, що сила Амазонії полягає в її біорізноманітті.

Раніше УНІАН розповідав, що у Мексиці  в південно-східному штаті Кампече під пологом джунглів випадково знайшли загублене місто майя. Археологи виявили прихований комплекс, який назвали Валеріана, за допомогою лазерної зйомки, яка картографує структури, поховані під рослинністю. Фахівці вважають, що він поступається за щільністю тільки Калакмулю – найбільшому поселенню майя в Латинській Америці.

Джерело

Новини України