Як і хто зберігає гроші, золоті злитки та коштовності, вилучені під час обшуків у підозрюваних в корупції чи хабарництві

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Під час обшуків у підозрюваних в корупції чи хабарництві готівку, цінності чи інші активи вилучають, якщо є підстави вважати, що вони можуть бути доказами у розслідуванні.

22 лютого 2024-го в ексочільника Чернігівської обласної ВЛК вилучили майже 1 млн доларів та 22 тисячі євро готівкою. 29 грудня 2023-го під час спроби дати хабаря 500 тисяч доларів затримали Ігоря Гринкевича — одного з підрядників Міноборони, а 15 травня того ж року — голову Верховного суду Всеволода Князєва, який намагався отримати хабар у 2,7 млн доларів. Ще 500 тисяч доларів у нього знайшли під час обшуку. На Рівненщині в листопаді 2023-го у місцевого депутата конфіскували 4 млн доларів, злитки золота та дорогоцінні монети. Суспільне розповідає, де зберігаються цінності, вилучені в рамках кримінальних проваджень, хто за них відповідає і за яких умов гроші йдуть в бюджет.

Як саме вилучають гроші та коштовності

Готівку, цінності чи інші активи вилучають, якщо є підстави вважати, що вони можуть бути доказами у розслідуванні. Протокол про це складає слідчий, прокурор чи інша уповноважена особа. Потім слідчий суддя виносить ухвалу і на цю готівку та майно накладають арешт. Весь процес регламентується Кримінально-процесуальним кодексом (КПК), постановою 1104 Кабміну та спеціальною інструкцією.

"Вилучені гроші та майно — це речові докази у справі. Їх арешт — тимчасова заборона користуватися ними. Утім, зазвичай арешт триває аж до оголошення вироку. Ним вирішують долю не тільки обвинуваченого, а й самих речових доказів у справі", — пояснює юрист Центру протидії корупції Роман Колюхов.

Новини України