Як розстріляли авто, в якому з окупованої Рогощі до Чернігова їхала суддя: встановили росіян, причетних до вбивства

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Житель села Рогощі Віктор Григорусь. ФОТО: Суспільне Чернігів

Дорогою з окупованого села назустріч Renault Duster їхала російська військова колона. Авто, де були шестеро людей, зупинилося на узбіччі, аби пропустити техніку. В цей час пролунали постріли.

Розстріляне авто, в якому їхали з окупованого села Рогощі до Чернігова суддя і ще п’ятеро людей. ФОТО: Поліція Чернігівської області"Ірина вже прийшла (а в неї було таке біле пальто) вся в крові й сказала, що сталася така трагедія",– згадує Віктор Григорусь.

Це сталося 3-го березня 2022 року, в селі Рогощі, на вулиці Космонавтів. В автомобіль з відстані 45 метрів випустили 11 куль з автомата. Водій та пасажирка загинули на місці, четверо пасажирів, що перебували на задньому сидінні авто, вижили, двоє з них отримали поранення. Про це розповіла речниця головного управління національної поліції в Чернігівській області Наталія Слабеняк. Поранення отримала 16-річна дівчина і 22-річний хлопець, син загиблої пасажирки Любові Харечко.

Місце, де розстріляли авто, в якому двоє людей із шести загинули. ФОТО: Суспільне Чернігів

Пенсіонер Валерій Харченко, який живе на вулиці, де розстріляли машину, розказує:

"Хтось їм зателефонував, що відкритий "зелений коридор" до Чернігова – вони вирішили їхати у Чернігів. І доїхали до Городища (історичне місце у селі Рогощі, вали, що за зупинкою громадського транспорту – ред.), а вони (росіяни – ред.) стояли на перехресті, на дорозі Хмільниця – Довжик, і стріляли", – пояснює Валерій Харченко.

Житель села Рогощі Валерій Харченко. ФОТО: Суспільне Чернігів

В село Рогощі дві родини, що перебували в автомобілі під час розстрілу, приїхали 24 лютого 2022 року. В їх будинку було холодно і їх прихистив у себе сусід Віктор Григорусь.

"Я зрозумів, що їм потрібно десь притулитися, бо вже стояли усюди блокпости на повернення в місто. Так і сталося. Я якраз зварив плов, ми тут сіли, поїли, а там в них холодно було, а в мене грубка топилася. Я бачив, що в них безвихідне положення, і все", – каже Віктор Григорусь.

В хаті Віктора дві родини прожили до 3 березня 2022 року. Це було шестеро людей: дві 16-річні дівчини, 22-річний хлопець, дві жінки й чоловік. Родини були кумами. Під час спроби виїхати з села загинув Олександр, він був за кермом автомобіля, а також Любов Харечко, яка була на пасажирському сидінні.

Житель села Рогощі Віктор Григорусь. ФОТО: Суспільне Чернігів"Я завів машину, приїхав туди, на місце, щоб не тягати покійних. Але я їх погрузив, а тоді почав розвертатися і загруз, то вже мусили тачкою і до часу ночі ми їх двох перевозили. В сараї ми їх поклали на сіно, вони там полежали: Люба в тачці була, а Сашу ми ніби зняли, я вже точно і не пам’ятаю", – згадує Віктор Григорусь події тієї доби.

Загибла Любов Харечко була суддею Чернігівського апеляційного суду, працювала понад 10 років, розглядала цивільні справи.

Суддя Чернігівського апеляційного суду Любов Харечко, яка загинула в розстріляному авто. ФОТО: Чернігівський апеляційний суд

Тетяна Лисенко, помічниця судді Любові Харечко з 2016 по 2022 рік, згадує:

" «Ідуть до неї в село за межі міста, у сторону Ріпок», – ось так вона мені казала. Казала, що не знає як буде вибиратися, і коли, але «їдемо туди, і думаємо, що там буде безпечніше»"

Тетяна Лисенко – помічниця судді Любові Харечко з 2016 по 2022 рік. ФОТО: Суспільне Чернігів

Світлана Акуленко, секретар судової палати з розгляду кримінальних справ, згадує Любов Харечко так:

"Весела, надійна, двоє діток у неї залишилось. Мені, коли повідомили, що вона загинула, то, вибачте, але я довго не могла стримати сліз (плаче – ред.) Я не могла навіть повірити, коли голова суду зателефонував і сказав, що вона загинула".

Світлана Акуленко – секретар судової палати з розгляду кримінальних справ. ФОТО: Суспільне Чернігів

Поховали Любов і Олександра на найближчому кладовищі, поблизу лісу, в селі Рогощі на наступний день після розстрілу.

"Тоді, на другий день, я пройшов по людям, попросив, щоб мені допомогли викопати яму. Люди всі пішли, викопали, ми їх поховали, а гробів, звичайно, не було: замотали в простині",– розповідає Віктор Григорусь.

Кладовище, де у березні 2022 року поховали загиблих, які були у розстріляному авто. ФОТО: Суспільне Чернігів

Валерій Харченко каже:

"Гроб не було з чого зробити, поклали у покривала і простирадла, завернули і, як мені казали, що їх ніби в одну могилу поклали. А потім вже в перших числах квітня, після окупації комісія тут була, забрали тоді і перепоховали"."Після закінчення приїхав брат, їх відкопали і забрали. Повезли на ексгумацію в Чернігів. Сашу ніби поховали у Щорсі. А Любу голова Апеляційного суду, дякувати йому, допоміг завезти на Рівненщину, – говорить Віктор Григорусь.

Поліцейські встановили російських військових, які можуть бути причетними до розстрілу автомобіля з цивільними. Це уродженець міста Тула Артем Терешонков і уродженець Тувинської республіки Владислав Донгак.

Артем Терешонков і Владислав Донгак, які можуть бути причетними до розстрілу автомобіля. ФОТО: Суспільне Чернігів

Їм заочно повідомили про підозру у порушенні законів і звичаїв війни поєднане з умисним вбивством вчиненою за попередньою змовою групою осіб.

"Це частина 2 статті 28 та частина 2 статті 438 Кримінального Кодексу України", – коментує речниця головного управління національної поліції в Чернігівській області Наталія Слабеняк.

Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до 15 років або довічно.

Новини України