Як відучити кота дряпати меблі: ветеринарка поділилася порадами

Ніколи не карайте кота за подряпини, це не допоможе і лише викличе занепокоєння у пухнастика.

Ветеринарка поділилася порадами, як відучити кота дерти меблі / фото pixabay.com

Коли коти дряпають меблі, килими та інші особисті речі, це часто називають “неналежною” поведінкою, яку потрібно виправляти. Однак дряпання – це абсолютно нормальна поведінка для котів; це те, на що вони запрограмовані генетично.

Кращим терміном для позначення дряпання речей по дому може бути “небажана” поведінка, пише ветеринар Ханна Харт у своєму матеріалі на сайті PetMD. Небажане дряпання найкраще вирішити, надавши коту більш підходящий вихід для вираження цієї інстинктивної поведінки.

Чому коти дряпають меблі?

Як і будь-яка нормальна поведінка котів, дряпання коріниться в інстинктивній поведінці, яка дозволяла попередникам сучасних домашніх котів виживати і процвітати в дикій природі.

Коти починають дряпатися вже у віці 8 тижнів. Дряпання поверхонь дозволяє котам мітити свою територію як за допомогою візуального сигналу у вигляді розірваного матеріалу, так і за допомогою хімічного сигналу у вигляді феромону, що виділяється з пахучих залоз на лапах. Цей феромон містить інформацію про здоров’я, стать і статус розмноження кота, яку можуть виявити інші коти.

Коти також дряпаються, щоб загострити кігті, видаляючи старий матеріал на зовнішній поверхні нігтя і оголюючи нову, гостру частину нігтя під ним. Гострі кігті дозволяють котам бути ефективними мисливцями і захищатися від загроз.

Крім того, дряпання дозволяє коту повністю витягнутися і зняти м’язову напругу. Під час дряпання в мозку вивільняються заспокійливі хімічні речовини, які допомагають котам подолати почуття тривоги та перезбудження.

У дикій природі територіальна дряпальна поведінка найчастіше проявляється у вигляді дряпання по вертикальних стовбурах дерев. Таким чином, візуальний сигнал відірваної кори знаходиться на рівні очей, а хімічний сигнал феромону з пахучих залоз – на рівні носа для інших котів.

У домашніх котів ця перевага вертикальних поверхонь означає, що підлокітники диванів і ніжки дерев’яних меблів без лаку можуть бути поширеними мішенями для територіального дряпання. Тканина на підлокітниках диванів легко рветься, а нелакована деревина може легко розколюватися при подряпинах. Саме тому коти тяжіють до цих матеріалів.

Як зупинити котів від дряпання диванів та інших меблів

Насамперед, необхідно запропонувати відповідні альтернативи, яким ви зможете привчити кота віддавати перевагу. Хорошим інструментом для цього є когтеточки для кігтів. Вони повинні бути достатньо високими, щоб ваш кіт міг повністю витягнутися, і мати міцну основу, щоб не перекидатися, лякаючи або травмуючи його.

1. Знайдіть правильний матеріал для кігтеточки

Кожна кішка надає перевагу різним матеріалам для когтеточки, тому уважно спостерігайте за поведінкою кота, коли він дряпає меблі, щоб знайти підказки. Можливо, вам доведеться поекспериментувати з різними матеріалами, щоб визначити, чому віддає перевагу ваш кіт – оббивній тканині, сизалевій мотузці, килиму, дереву або картону.

Кут і положення когтеточки також може знадобитися відрегулювати відповідно до потреб вашого кота.

2. Розмістіть кігтеточку в потрібних місцях

Після того, як ви визначите, якому матеріалу ваша кішка віддає перевагу, розмістіть кігтеточку біля її улюблених меблів у місці, де вона та члени сім’ї проводять багато часу. Коти – соціальні істоти, тому вони вважають за краще, щоб їхні ресурси, такі як їжа, вода, лоток і предмети для збагачення, такі як іграшки та точилки для кігтів, були розміщені дещо ближче до інших членів родини. Не ховайте точилку для кігтів у затишному куточку будинку, якщо хочете, щоб кіт нею користувався.

3. Навчіть кота користуватися кігтеточкою

Після того, як кігтеточки встановлені, допоможіть коту почати використовувати їх замість меблів. Може бути корисно змоделювати поведінку кота під час дряпання, проводячи кігтями по кігтеточці.

Спробуйте посипати котячу м’яту на стовпчик або давати коту цінні ласощі чи похвалу – що завгодно, що найбільше мотивує кота – кожного разу, коли він використовує когтеточку замість ваших меблів.

4. Тримайте кота подалі від меблів

Необхідно також м’яко відучити кота від того, щоб повертатися до дряпання меблів. Один з методів перенаправлення – встановити біля меблів аерозольні балончики з датчиком руху. Ці балончики видають шиплячий звук, коли кіт наближається. Це може допомогти перервати дряпання меблів, якщо звук не надто тривалий і не надто гучний.

Тривалі або занадто гучні звуки можуть посилити страх і занепокоєння у котів, що є контрпродуктивним для заохочення бажаної поведінки дряпання. Мета – швидко припинити небажану поведінку, привернути увагу кота до нової когтеточки та заохотити його за її використання.

Ось деякі інші засоби для відлякування котів:

  • Нанесіть на меблі спреї на основі цитрусових. Більшість котів не люблять запах цитрусових.
  • Наклейте на меблі двосторонню липку стрічку. Дряпання по стрічці неприємне для котів, але не болюче.
  • Накривайте меблі ковдрами або поліетиленовими плівками.

Також використовуйте ферментні засоби для чищення з нейтралізацією запаху на улюблених меблях вашого кота, адже котів тягне подряпати ті місця, де вони раніше відклали феромони своїх нюхових залоз.

5. Заспокойте тривогу вашого кота

Коли кіт дряпає меблі надмірно часто, це може свідчити про його занепокоєння. Цю проблему можна вирішити за допомогою заспокійливих добавок. Не давайте котам версії цих ліків, призначені для людей; вам потрібен ветеринар, який випише їх вашому коту.

6. Дайте вашому коту багато активностей, що збагачують його організм

Забезпечення достатньої кількості розваг для тривожного або нудьгуючого кота також може допомогти зменшити надмірне дряпання. Це може включати купівлю котячих дерев, на які кіт може лазити, встановлення сидінь біля вікон, щоб кіт міг спостерігати за дикою природою, збільшення часу інтерактивних ігор з котом, навчання кота ходити на повідку з шлейкою, щоб кіт міг проводити деякий час на свіжому повітрі.

7. Робота зі спеціалістом з поведінки котів

Співпраця з сертифікованим прикладним спеціалістом з поведінки тварин або сертифікованим ветеринарним біхевіористом може підвищити шанси на успіх у зменшенні надмірного дряпання. Потреба вашого кота дряпатися не зникне повністю, але її можна контролювати до більш бажаного рівня, застосовуючи ці ліки, добавки та методи модифікації поведінки під наглядом і керівництвом ветеринарного фахівця.

Читайте також:

Чому кіт нявкає по ночах: спеціалістка назвала поширені причини

Чи вміють кішки ревнувати до інших пухнастиків і дітей: експерт розкрила правду

8 рудих порід котів, які стануть чудовими домашніми улюбленцями

Що не можна робити, коли ваш кіт дряпає меблі та килимові покриття

Існує цілий ряд речей, яких не слід робити, намагаючись запобігти дряпанню меблів і килимових покриттів вашим котом.

Не видаляйте кігті

Видалення кігтів і першої кісточки пальця – надзвичайно болюча процедура і один з найбільш радикальних і шкідливих способів запобігти пошкодженню меблів і килимових покриттів.

Подряпини – це нормальна поведінка котів. Видалення кігтів не змінює бажання кота дряпатися. Замість цього, це лише викликає розчарування, оскільки кішка не може виконувати вкорінену в ній активність. Нездатність виразити цю нормальну поведінку належним чином може призвести до того, що кіт стане тривожним і агресивним – аж до того, що він почне кусатися.

Не карайте кота

Ніколи не карайте кота за подряпини. Це включає в себе гучний і тривалий крик, обприскування водою з пульверизатора, кидання речей в кота або поруч з ним.

Методи покарання викликають занепокоєння, підвищують ймовірність агресії, заснованої на страху, і змушують кота чекати, поки вас не буде вдома, щоб продовжити дряпатися в небажаному місці.

Кішка не дізнається, що дряпати меблі та килимові покриття недоречно, а навпаки, що вона повинна уникати вас, коли дряпає ці місця. Методи покарання також загрожують зв’язку, який ви маєте з вашим котом.

Не змушуйте кота використовувати кігтеточку

Зрештою, не слід фізично примушувати кота використовувати нову когтеточку, наприклад, класти його лапи на неї і водити кігтями по матеріалу. Так само, як і ми, коти, яких хапають або піддають фізичному контакту проти їхньої волі, сприймають це як загрозу своїй безпеці та виживанню. Коли ви ініціюєте небажаний фізичний контакт з котиком, він може відреагувати тривогою, страхом або агресією. Це також ставить під загрозу ваш зв’язок з котом.

Джерело

Новини України