Зморщене, пожовкле листя або неприємний запах субстрату говорять про те, що орхідею треба терміново рятувати.
За належного догляду орхідея цвістиме роками / колаж УНІАН, фото – Pixabay.com, ua.depositphotos.com
Орхідеї – красиві і популярні кімнатні рослини, але вони також вважаються дуже вибагливими. У відповідних умовах орхідея може процвітати роками, але якщо ви неправильно оціните її потреби в освітленні та поливі, це призведе до її загибелі. Однак є кілька ефективних способів повернути вмираючу орхідею до життя, пише портал Martha Stewart.
Ознаки того, що орхідею потрібно реанімувати
“Ґрунтова суміш, яка використовується для вашої орхідеї, може пахнути, що означає бактеріальну або грибкову проблему”, – говорить Лінда Ланджело, фахівець із садівництва в Університеті штату Колорадо.
Також зверніть увагу на візуальні ознаки того, що ваша орхідея почувається погано. Так, пожовтіння листя може вказувати на надмірний полив, а зморщене листя – на недостатній полив. Червоне або фіолетове листя часто є ознакою сонячного опіку. Якщо ваша орхідея страждає від грибкової, бактеріальної проблеми або комах, ви можете помітити плями на листках, втрату листя або зів’ялі бутони, каже Ланджело.
Як врятувати орхідею
Є кілька способів реанімувати вмираючу орхідею, але вам потрібно визначити, що викликає стрес у рослини, щоб врятувати її.
Відрегулюйте графік поливу
Надмірний або недостатній полив орхідеї може викликати стрес у рослини. “Як правило, якщо листя починає виглядати м’яким і зморшкуватим, орхідея трохи пересохла. Якщо воно жовтіє і опадає, орхідея трохи перелита”, – каже Джастін Хенкок, садівник у Costa Farms.
Обріжте коріння
Періодично перевіряйте коріння орхідеї та обрізайте будь-яке мертве, зморщене або вмираюче коріння, каже Ланджело. Якщо коріння має ознаки кореневої гнилі або інших грибкових проблем, обріжте коріння і пересадіть рослину. “Пересадка після видалення будь-якого з цих типів коренів запобігає подальшому поширенню кореневої гнилі та гнилі корони”, – говорить Ланджело.
Пересадка в правильний час
Ніколи не пересаджуйте орхідею, коли вона цвіте – завжди чекайте, поки квіти не зів’януть. На відміну від багатьох кімнатних рослин, орхідеї не потрібно пересаджувати, щоб запобігти застряганню коренів. Будучи епіфітами, ці рослини зазвичай виштовхують коріння вгору і назовні з ґрунтової суміші, каже Хенкок. Пересаджуйте орхідею, коли ґрунтова суміш починає розкладатися і стає занадто щільною.
Замочіть орхідею
Перевіряйте коріння орхідеї кожні пару тижнів, щоб запобігти зневодненню. Якщо орхідея висохла, замочіть її у воді приблизно на 10 хвилин, щоб допомогти регідратувати суміш і коріння, каже Хенкок.
Забезпечте більше сонячного світла
Якщо листя або квіти вашої орхідеї виглядають зів’ялими, спробуйте дати їй більше сонячного світла. “Більш яскраве місце – природне, штучне або поєднання обох типів світла – може допомогти рослині як для росту, так і для цвітіння”, каже Хенкок.
Забезпечте відповідну температуру
Орхідеї віддають перевагу температурі близько 18-23 градусів, з більш прохолодними умовами вночі. “Надмірний холод або спека можуть перешкодити новому зростанню”, – каже Ланджело.
Підтримуйте високу вологість
Підтримка належного рівня вологості для вашої орхідеї запобіжить її занадто швидкому висиханню. “Залежно від виду орхідеї рівень вологості може становити від 50 до 90 відсотків”, – каже Ланджело. “Phalaenopsis потребує 50 відсотків вологості. Інша популярна орхідея, Cattleyas, буде добре себе почувати при вологості від 50 до 80 відсотків”. Якщо вашій орхідеї потрібне підвищення вологості, помістіть над нею ковпак або піддон з водою під горщик.
Визначте й обробіть шкідників
“Шкідники, такі як щитівки або борошнисті червці, висмоктують енергію з вашої орхідеї”, – каже Хенкок. Деякі поширені шкідники, які можуть вражати вашу орхідею, включають довгоносиків, мокриць, ногохвісток, равликів, щитівок, трипсів, борошнистих червців і павутинних кліщів. Не існує універсального рішення для боротьби із зараженням шкідниками, тому спочатку визначте тип шкідника, щоб знайти правильне лікування.
Моніторинг захворювань
Тютюнова мозаїка і бактеріальна плямистість листя – дві поширені проблеми орхідей. “Вірус тютюнової мозаїки передається від інших рослин поблизу, кліщів, нематод, попелиць і трипсів”, – каже Ланджело. Плямистість листя – це бактеріальне захворювання, яке проявляється у вигляді коричневих плям із жовтими краями.
Дезінфекція секаторів, очищення горщиків перед пересадкою і правильний полив можуть допомогти запобігти деяким із цих проблем. Як і у випадку зі шкідниками, вирішення проблеми лікування будь-якої хвороби рослини починається з її правильного визначення, каже Ланджело.
Раніше садівниця порадила поливати орхідею розчином кориці для боротьби з інфекціями та буйного цвітіння.