Якою була вулиця Поштова у Чернівцях сто років тому

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Перше фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці, друге: з архіву Edward Turkiewicz

Сто років тому частина вулиці Поштової у Чернівцях мала інший вигляд — з одного боку вулиці з семи будівель вціліла одна. Це будівля колишнього готелю “Золотий лев”. Водночас приміщення пошти, яке звели 135 років тому, досі використовують за призначенням. Суспільне Чернівці зібрало історичні фото будинків на вулиці Поштовій та порівняло з теперішнім виглядом.

Будівлю колишнього готелю "Золотий Лев" звели у 1910 році на місці старого двоповерхового однойменного готелю. На фасаді досі зберігся барельєф лева, що завмер навстоячки. У радянський час деякі приміщення цієї будівлі передали в користування університету, інша частина приміщень — квартири. Про це на Суспільному розповів екскурсовод Ярослав Адамчук.

Перше фото: з архіву Edward Turkiewicz, фото 1923 року, друге: Суспільне Чернівці

Відразу за цією будівлею був готель Ґоттліб. Його збудували в 1907 році та зруйнували у 1941 році.

Фото з архіву Edward Turkiewicz

За цим готелем була будівля біржі.

"Були підпалені ці будинки радянською владою в 1941 році, перед приходом румунсько-німецьких військ", — розповідає Адамчук.

На цьому фото 1920-1924 років ліворуч видно частину колишнього готелю "Золотий лев", далі — готель Ґоттліб, ще далі — біржа, споруджена в 1904-1905 роках та зруйнована в 1941 році. Праворуч — будівля, де тепер сквер з пам'ятником Шевченку:

Фото з архіву Edward Turkiewicz

Будівля спаленої біржі, фото 1941 року. Фото з архіву Edward Turkiewicz

Вид на вулицю Поштову у липні 1941 році: ліворуч — колишній готель "Золотий лев", далі спалений готель Ґоттліб, наступна спалена будівля — біржа. Праворуч — руїни трьох спалених будівель, тепер тут сквер з пам'ятником Шевченко.

Фото з архіву Edward Turkiewicz

Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Частина будинків на вулиці Поштовій збудована у 1950-х роках, розповідає Адамчук. “Один чернівчанин розповідав мені, що коли він був маленьким, на вулиці Поштовій був купол з цирком, який використовували до того моменту, поки не побудували житлові будинки”, — розповідає Адамчук.

Праворуч — цирк, фото кінця 1940-х – початку 1950-х років. Фото з архіву Edward Turkiewicz

Фото з архіву Edward Turkiewicz

Будівлю поштамту звели у 1889 році. Загалом пошта на Буковині почала розвиватися з приходом Австрійської імперії на Буковину у 1774 році. На той час все доставлялось кіньми — телеграфів та електроенергії не було.

"Але не тільки у цьому полягала функція пошти. У поштового товариства були кімнати для гостей та підготовлене місце для утримування коней. Можна було замінити коней на інших чи взяти в оренду транспорт. Це теж надавалось разом з поштовими послугами", — розповідає Адамчук.

Становище пошти дуже змінилось після 1866 року, коли збудували залізницю до Чернівців і почав курсувати потяг. Поступово поштовий зв’язок Буковини ще більше розвивається і це призводить до того, що у 1889 році збудували головний поштам.

Фото з архіву Edward Turkiewicz

Коли поштамт звели, перший поверх займали каси видачі вантажу, а другий та третій — поштові офіси, приміщення для зберігання та електричний телеграф, який з’явився після того, як в 1896 побудували у Чернівцях електростанцію.

Перед входом збереглись оригінальні ліхтарі з кінця ХІХ століття, розповідає Адамчук.

Фото: Ольга Галіцина / Суспільне Чернівці

Будинок спроєктував архітектор Фрідріх Зец, який служив на той час у місті. Він проєктував будівлі поштового зв’язку по Австрії — загалом створив їх 26, в тому числі одну з них у Чернівцях, розповідає Адамчук.

На рівні другого поверху будівлі в аркових нішах розміщені дві статуї античних богів. Це посланець богів Гермес із сувоєм у руках та богиня Афіна — покровителька ремесел. Ці статуї тут невипадкові, адже будівлю проєктували для розміщення тут фінансової дирекції та крайовий вузол зв'язку.

Фото: Суспільне Чернівці

Новини України