Українські військовослужбовці біля російського кордону в Сумській області, 10 серпня 2024 року. REUTERS/Viacheslav Ratynskyi
1 серпня Росія, Німеччина та США провели наймасштабніший обмін заручників з часів Холодної війни. Одним з авторів перших варіантів його списку був Христо Грозєв — болгарський журналіст-розслідувач, який у 2023-му отримав "Оскар" за фільм про покійного російського опозиціонера Олексія Навального. Про обмін, нещодавні шпигунські розслідування, долю "вагнерівців" після Пригожина, операцію в Курській області та російську опозицію — Грозєв в інтервʼю Суспільному.
Про операцію в Курській області
Бої на Курщині. Які у вас враження від цих подій?
Атака стала несподіванкою для вищого керівництва Росії. І не лише для нього. Я розмовляв із представниками кількох західних країн. Їхньою першою реакцією було: це якась психооперація, яка має створити напругу серед росіян. Та вже після перших двох ночей ставлення змінилося. Тепер вони вважають, якщо є шанс закріпитися на позиціях, це може стати важелем для майбутніх переговорів.
Паралельно я спостерігаю як це відбивається на колах навколо Путіна. Загалом вони чекали, що російська армія буде продовжувати наступ до американських виборів, щоб тоді починати переговори з новим президентом чи президенткою США про замороження конфлікту, але на територіях, які завоювали. А зараз цей план втрачає сенс. Тому гадаю, це дуже дестабілізує Кремль. Ну і якщо українська армія продовжить рухатися, бачитимемо все більше хаосу у стратегії Росії.
Останніми днями так звані "Z-військкори" повідомляють, що у Курську область перекидають "вагнерівців" з Африки, зокрема з Малі. Що вам відомо про це?
Це виявилось психологологічною дезінформацією, аби продемонструвати, що готується бодай якійсь контрудар. Але спроба повернути тих, кого вони за останній рік відправили в Африку, буде, бо усе найкраще, що росіяни мають — вже на Донбасі.
Наскільки змінилась сама структура ПВК "Вагнер" після смерті Євгена Пригожина?
ПВК "Вагнер" у своїй початковій версії перестала існувати. Частина з них вирушила в Африку. Для війни в Україні створили батальйони, схожі на ПВК "Вагнер" за формою командування. Це єдине, що залишилося від успішної стратегії "вагнерівців". Якщо у стандартних військових частинах РФ висока вертикаль командування, де інформація передається через багато ступенів, тут це істотно простіше.
Журналіст видання The Insider Христо Грозєв в Нью-Йорку, США, 22 вересня 2022 року. Getty Images/Roy Rochlin