Єврокомісія представила план відмови від російських енергоносіїв

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила оборонний пакет ЄС з метою збільшення витрат на оборону, 4 березня 2025 року. Х/Урсула фон дер Ляєн

Європейська Комісія (ЄК) представила "дорожню мапу" поступової відмови від російської нафти, газу та ядерної енергії з ринків Євросоюзу.

Про це йдеться в опублікованому документі.

Він є частиною масштабної стратегії REPowerEU, мета якої — зменшити енергетичну залежність від Росії та прискорити зелений перехід у Європі. Згідно з планом, до кінця 2025 року країни ЄС мають припинити укладати нові контракти на постачання російського газу, а до 2027-го — розірвати чинні довгострокові угоди.

"Енергетична зброя більше не має місця в Європі. Ми повинні зробити нашу енергосистему стійкою, незалежною та екологічною", — йдеться у заяві Єврокомісії.

Що передбачає документ:

  • Газ: повне припинення імпорту до 2027 року, заборона нових угод з 2025 року.
  • Ядерна енергетика: поетапна відмова від російського палива та технологій у співпраці з США та іншими партнерами.
  • Прозорість: компанії зобов’яжуть оприлюднювати умови контрактів з російськими постачальниками.
  • Альтернативи: збільшення імпорту LNG зі США, Катару, Норвегії та Африки, інвестиції в інфраструктуру.
  • Відновлювана енергетика: зростання частки до 45% до 2030 року, активне впровадження теплових насосів, сонячних панелей і вітрової енергетики.

Документ також враховує можливі труднощі окремих країн-членів ЄС, зокрема Угорщини та Словаччини, які історично залежать від російських постачань. Для них передбачені додаткові перехідні механізми та фінансова підтримка.

Єврокомісія розглядає можливість застосування механізмів форс-мажору або «істотної зміни обставин» для перегляду довгострокових контрактів з «Газпромом». На реалізацію плану REPowerEU планується спрямувати близько 210 мільярдів євро з фонду відновлення, торгівлі викидами та інших джерел.

Стратегія REPowerEU була вперше представлена у 2022 році після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Її мета — зробити Європу енергетично незалежною, зосередивши увагу на безпеці постачань, кліматичній нейтральності та технологічному суверенітеті.

Що відомо про обмеження щодо російського газу

22 грудня 2022 року Євросоюз офіційно встановив граничну ціну на газ на рівні 180 євро за мегават-годину.

З 1 січня 2023 року Велика Британія повністю припинила імпорт російського скрапленого газу.

У жовтні 2023 року стало відомо, що Литва з листопада введе заборону на будь-який імпорт, завантаження та дегазацію російського скрапленого природного газу (СПГ).

У квітні 2023-го повідомлялось, що Нідерланди планують припинити імпорт російського скрапленого газу.

Експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук в ефірі Суспільного пояснив, що Встановлена Євросоюзом гранична ціна на природний газ націлена на те, щоби контролювати ціну скрапленого газу, який буде надходити на європейський ринок через LNG-термінали.

Джерело

Новини України