Ілон Маск. Getty Images/Justin Sullivan
Технологічний магнат і союзник Трампа Ілон Маск у неділю, 2 лютого, заявив, що Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) настав час припинити існування.
"USAID — це злочинна організація. Час їй померти", — написав Маск на платформі X (колишньому Twitter).
Як пише Politico, це ще один сигнал про те, що адміністрація Дональда Трампа планує ліквідувати або кардинально реорганізувати агентство, яке працює вже 64 роки.
Допис Ілона Маска з’явилися на тлі бурхливих подій навколо USAID. Ймовірне об’єднання агентства з Державним департаментом тепер виглядає як уже затверджений план.
Республіканець Браян Маст (Флорида) заявив у неділю в ефірі CBS, що USAID, ймовірно, буде переведене під безпосереднє керівництво держсекретаря Марко Рубіо. Він наголосив, що працює разом із Рубіо, аби «забезпечити належний контроль над цими агентствами».
"Лише 10–30% коштів, які проходять через USAID, фактично використовуються на допомогу", — заявив Маст.
Офіційний акаунт USAID у X було видалено в суботу, а сайт агентства відключено. Десятки співробітників USAID відсторонено від роботи.
Департамент урядової ефективності (DOGE), створений адміністрацією Дональда Трампа та очолюваний Ілоном Маском, отримало доступ до засекречених систем USAID.
За інформацією CNN та Associated Press, у ніч із суботи на неділю двоє високопоставлених співробітників служби безпеки USAID намагалися заблокувати доступ персоналу DOGE до внутрішніх мереж агентства.
Проте, за словами джерел у Конгресі, DOGE врешті отримало значний рівень доступу.
"Вони увійшли до декількох захищених приміщень, включно з Офісом безпеки та Виконавчим секретаріатом", — сказав один зі співробітників Сенату.
Він також зазначив, що DOGE намагалися отримати доступ до Офісу генерального інспектора USAID, але поки незрозуміло, чи їм це вдалося.
Після цього інциденту двох старших посадовців служби безпеки USAID було відсторонено, як і багатьох співробітників законодавчого відділу агентства.
Маск, DOGE і USAID поки не надали офіційних коментарів.
Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер заявив, що президент не має повноважень самостійно позбавити агентство автономії.
Акаунт демократів у Комітеті із закордонних справ Палати представників написав у X написав: "Спроба DOGE силоміць проникнути в засекречені системи є частиною ширшого плану зі знищення зовнішньої допомоги США та її м’якої сили".
Навіть деякі республіканці висловили занепокоєння.
Республіканка Янг Кім (Каліфорнія) написала в X, що реформа USAID має відбуватися обережно, щоб не підірвати авторитет Америки за кордоном.
Будь-яка серйозна реформа USAID потребуватиме схвалення Конгресу.
Проте Трамп може просто оголосити про реорганізацію без офіційного указу, що ускладнить юридичну ситуацію.
"Демократи ведуть переговори з республіканцями, щоб залучити їх до обговорення цього питання", — повідомило джерело в Сенаті.
Наслідки ліквідації USAID
Колишні співробітники USAID та гуманітарні організації попереджають, що скорочення ролі агентства може зашкодити національним інтересам США.
Якщо USAID зникне, Китай та інші конкуренти Вашингтона можуть заповнити вакуум у країнах, що розвиваються.
Адміністрація Трампа вже заморозила більшість зовнішньої допомоги, що призвело до масових скорочень персоналу в гуманітарних організаціях.
Ця ситуація вплинула на мільйони людей по всьому світу, які отримували харчову допомогу, медичну підтримку, освітні програми та кліматичні ініціативи від USAID.
Державний департамент завжди впливав на політику USAID, проте агентство мало велику автономію.