Огляд пацієнта у лікаря. УНІАН
Станом на вечір 1 січня у ході реформи медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) експертним командам передали понад 40 тисяч справ, розгляд яких затримали у МСЕК. Ці справи розглянуть у першому кварталі 2025 року. Запущено електронну систему й оцифровано понад 30 тисяч справ.
Про це у четвер, 2 січня, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Глава уряду нагадав, що з 1 січня МСЕК припинили свою діяльність. На зміну їм запроваджується оцінювання повсякденного функціонування особи, яке проводять експертні команди з лікарів-практиків у багатопрофільних лікарнях. Оцінювання може бути очне, заочне, дистанційне або за місцем перебування чи лікування. Вся інформація буде фіксуватися в електронній системі.
За словами Шмигаля, вже визначено 291 заклад охорони здоров’я, де сформовано понад 1476 експертних команд із понад 5000 лікарів-практиків.
Президент України Володимир Зеленський 30 грудня підписав закон про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) з 1 січня 2025 року.
19 грудня український парламент ухвалив в цілому законопроєкт №12178 про ліквідацію МСЕК з початку 2025 року.
Що відомо про реформу МСЕК
Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців.
МОЗ України розпочало перевірки обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, прийнятих під час воєнного стану. Станом на 22 жовтня було переглянуто понад 90 тисяч справ і розпочато співпрацю з правоохоронними органами, що призвело до затримань і вручення підозр.
В результаті, звільнено керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, інших пов'язаних інститутів і співробітників, які відповідали за цей напрям.
Генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності.
28 жовтня Кабінет міністрів дозволив МОЗ покласти права та обов'язки Центральної МСЕК на Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.
29 жовтня Верховна Рада ухвалила в цілому закон про вдосконалення МСЕК. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.
Як працювали МСЕКи до кінця 2024 року
Медико-соціальні експертні комісії завершували свої справи. Міністерство охорони здоров'я України та Кабмін постановою № 1338 від 15 листопада 2024 року визначили, що МСЕКи мали приймати документи до 25 грудня 2024 року.
Після цієї дати медико-експертні справи (документи) мали зацифровувати та надалі почати передавати для експертних команд при визначених медичних закладах в областях.