Конфлікт через водойму у селі Токарівка на Вінниччині: місцеві жителі скаржаться на працівників коледжу

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Ставок у селі Токарівка Жмеринського району на Вінниччині/Суспільне Вінниця

Вона переконана, що водойму використовують комерційно — виловлюють та продають рибу. Першого грудня 2023 року Суспільне зняло відео, як за дамбою ставу вісім людей стягували сітку з рибою. Виловлювали її сачком, розкладали по мисках, зважували та зсипали до вантажівки.

Місцевий житель Валерій Стахов, який свого часу працював на водоймі рибоводом, зазначив, що ці люди не місцеві.

"Тут дев'яносто шість гектарів плеса, самого плеса. А всього рахується сто тринадцять гектарів. Його припускали, його не можна спускати. Це водойма для поливу. Звертаємось, але це нічого не дає — рибу виловили до самого дна", — сказав Валерій Стахов.

Ставок у селі Токарівка Жмеринського району на Вінниччині/Суспільне Вінниця

Нещодавно, за словами Олени Даніловської, упорядники пішли на компроміс – позначили місце, де місцеві можуть посидіти з вудкою.

"Місце для риболовлі на плитах — не можна зійти, ні вийти з них. Дідусь, якому 80 років, який ледве ходить, не зможе туди підійти. Вони самі встановили тут ці правила рибальства, — зазначає Олена Даніловська. – Ми хочемо людського відношення до людей, до наших військових. Щоб не забороняли ловити місцевим рибу".

Що кажуть у коледжі

Що роблять із рибою, яку виловлюють у Токарівці, Суспільне запитало у директора Чернятинського коледжу Павла Довганя. Спілкуватися на камеру він не захотів та надав відповідь у письмовій формі.

Відповідь директора Чернятинського коледжу Павла Довганя. Фото: Суспільне Вінниця

Що кажуть правозахисники

Юрист Віталій Покровський розповідає, що громада зверталася до екоінспекцій, поліції, прокуратури, адміністрацій області та району, проте чітких відповідей, що роблять із рибою зі ставка та чи можуть місцеві користуватись водоймою, не отримали.

"Отримано відповідь від Державного агентства водних ресурсів, де вказано, що басейни управління водних ресурсів річки Південний Буг вважають, що представники Чернятинського коледжу неправомірно забороняють місцевим мешканцям загальне водокористування, оскільки не мають належно оформлених документів на право оренди водосховища, — розповів Віталій Покровський.

Отримано відповідь Держекоінспекції, Вінницького рибоохоронного патруля, Северинівської територіальної громади. Вони відповіли, що вони не мають інформації про обмеження для спортивного чи любительського рибальства".

Фото: Суспільне Вінниця

Віталій Покровський каже, що екоінспекція не може провести позачергову перевірку. На це під час воєнного стану наклали мораторій. У Жмеринському відділку поліції після звернень мешканців села розпочали кримінальне провадження, розповів Суспільному заступник начальника Жмеринського райвідділу поліції Анатолій Рощепа.

"У 2022-му році до районного відділу поліції звернулися мешканці села Токарівка щодо, на їх думку, неправомірного вилову риби на водосховищі у селі Токарівка. За даним фактом було розпочато кримінальне провадження, яке наразі розслідується за статтями 249 ч. 1 Кримінального кодексу України, 197-1, ч. 1 ККУ. У 2023-му долучений ще один епізод за статтею 364-ою ч. 1 ККУ, тобто зловживання владою або службовим становищем, службовими особами Чернятинського фахового коледжу, – пояснив Анатолій Рощепа.

Фото: Суспільне Вінниця

Наразі у даному провадженні триває досудове розслідування, призначені експертизи, запрошені документи. За фактом незаконного вилову риби та незаконного зайняття земельної ділянки".

Доступ до водойми для місцевих має бути, каже юристка Мар’яна Слізяк. Якщо жителям Токарівки забороняють користуватись ставом — варто звертатись до суду.

"Земельні ділянки, які розташовані навколо водного об'єкта, є окремою категорією земель і входять до земель водного фонду. Такі земельні ділянки можуть надавати в користування юридичним особам, зокрема закладам освіти, проте воно не повинно обмежувати доступ громадян до такої водойми. Якщо таке обмеження відбувається, то таке користування може бути припинено на підставі рішення суду", — говорить Мар’яна Слізяк.

Зібрати докази відповідні, звернутись до суду, встановити осіб, які використовують земельну ділянку не за цільовим призначенням".

Фото: Суспільне Вінниця

Суспільне надіслало інформаційні запити до Чернятинського коледжу, Вінницької обласної військової адміністрації та Жмеринської районної адміністрації. На момент публікації цього матеріалу відповідь отримали лише від директора коледжу у Чернятині Павла Довганя.

В обласній військовій адміністрації та Жмеринській районній – відповіді Суспільному поки не надали.

Новини України