Капітолій США у Вашингтоні освітлений ввечері, 9 лютого 2024 року. AP/J. Scott Applewhite
Двопартійні лідери Гельсінської комісії США закликають президента Джо Байдена надати дозвіл союзнику по НАТО Польщі на розширення своєї протиповітряної оборони в небі України, щоб збивати російські ракети під виглядом самооборони.
Про це йдеться у листі, з яким ознайомилося видання The Hill.
Лист підписаний членами Палати представників США республіканцем Джо Вілсоном і демократом Стівом Коеном. Обоє просять американського лідера Байдена "надати Польщі повноваження перехоплювати і нейтралізувати ракети над Україною, особливо ті, що загрожують вторгненням у польський повітряний простір".
"Попри постійну ескалацію Росією гібридної війни – порушення повітряного простору, напади на об'єкти критичної інфраструктури і спроби дестабілізувати демократичні інститути – ми не зважилися рішуче протистояти цим загрозам, дозволивши Росії вести війну проти Альянсу з мінімальними наслідками", – пишуть Вілсон і Коен.
За їхніми словами, в цьому контексті прохання Польщі перехоплювати та знищувати ракети над Україною є "необхідним і невідкладним як механізм підтримки України і гарантія захисту переднього краю кордонів НАТО".
У вересні 2024 року Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський в інтерв'ю Radio 4 BBC заявив, на його думку, Польща має право збивати російські ракети в українському повітряному просторі, якщо становлять загрозу для українських атомних електростанцій.
Що відомо про російські "шахеди" у Латвії, Польщі та Румунії
Президент Латвії Едгарс Рінкевичс повідомив, що 7 вересня у Резекненському районі на сході Латвії упав російський військовий безпілотник. За даними Міноборони Латвії, російський дрон залетів у повітряний простір з Білорусі. Збройні сили спостерігали за його рухом і визначили місце падіння.
8 вересня група ударних безпілотників російської армії, яка атакувала Україну порушила повітряний простір Румунії. Наступного дня румунське Міноборони заявило, що пошукові групи знайшли фрагменти російського безпілотника біля села Периправа в повіті Тулча. Елементи відправили на експертизу.
Це не вперше за час повномасштабного вторгнення, коли армія РФ порушує повітряний простір країни члена НАТО. Російські цілі вже помічали у Польщі, Латвії та Молдові.