Вишукуючи екзотичні курорти закордоном варто спочатку озирнутися на своє. Довго шукати незвичне місце для активного відпочинку не доведеться. Природа й обставини подарували Черкащині чимало локацій, де перехоплює подих від побачених див. Одними з таких є кар’єри. Скелясті береги та блакитна вода та байки, якими окутані деякі з цих місць, роблять їх «магнітами» для туристів. Про найпопулярніші «голубі озера» пише cherkasy.name.
Малосмілянський кар’єр неподалік Черкас
Село Мала Смілянка, о розташоване за майже сорок кілометрів від Черкас, стало притягувати любителів відпочинку на воді й навіть екстриму через популярність кар’єру. Славиться він на всю Україну блакиттю води. Є дві версії походження цього дива природи. У першій припускають, що теперішній кар’єр був кратером вулкана, що вивергав лаву за часів мезозою. Він був діючим, а деякі дослідники підтверджують вулканічні процеси на території Смілянщини. Як доказ цьому наводять результати досліджень порід, в яких знайшли вулканічну породу з вмістом сірки та фосфору.
Друга версія розповідає про інший час «народження» кар’єру – 1950-ті роки. тоді у цьому місці видобували камінь, проте його там було не так багато, як очікувалось. Виробництво граніту згорнули, а заглибину затопили. Так з’явився Малосмілянський кар’єр. З часом місце поросло деревами та кущами. Це зробило місце мальовничішим та комфортнішим для відпочинку.
Найглибша точка кар’єру – 80 метрів, але це не межа. Дослідники фіксують щорічне підняття рівня води на 6 сантиметрів. Відчайдухи полюбляють стрибати у воду з пагорбів, проте це небезпечна розвага. Інша справа – покупатися та позасмагати. Місцеві кажуть, вода тут цілюща. З організованих екстремальних розваг тут пропонують дайвінг та скелелазіння.
Кар’єр в Березняках
Другим за популярністю є Березняківський кар’єр. Місцеві розповідають, його розробили ще за часів царської влади. Колись у вже закинутому кар’єрі видобували граніт, що мав домішки пегматитових глин. Вже у 20-х роках минулого століття його затопили. Глибина кар’єру не дає воді прогрітися настільки, щоб застоятися та «зацвісти».
У 70-х це місце офіційно стало пам’яткою природи, частиною природничо-заповідного фонду. Купатися можна, є навіть пологий захід у воду. Але славиться це місце страшними байками про затоплену габаритну техніку і навіть небіжчиків. Звідси народилася іще одна – про сомів, вагою в 100 кілограмів. Ясна річ, доказів цьому не знайшлося.
Максимальна глибина кар’єру – до 60 метрів. Пам’ятка площею в 4 гектари розташована на березі річки Тясмин. До речі, через річку проходить підвісний міст – ті, хто любить полоскотати нерви, може скористатися цим бонусом й спробувати перейти на інший берег.
Пляківський кар’єр
За 18 кілометрів від міста Сміла існує іще одна туристична «перлина». Менший за попередні два кар’єри в Пляківці особливий своєю нещадністю до любителів пологих спусків до води. Тут, зі слів відпочивальників, одразу зустрічає глибина. Місцями видніються залишки кам’яних порід, якими не так вже й легко зайти у воду.
Знаходиться ця водойма поблизу річки Кам’януватка. Розміри кар’єру менші в порівнянні з Березняківським та Малосмілянським. Проте вода така ж прозора. Тут доступний відпочинок в наметах, місцеві задля розваги закріпили «тарзанку». Місце також оточене зеленню, що робить кар’єр закритим від зайвих очей. Машиною тут не стати, тому приїжджих людей мало, як наслідок – сміття також. Ідеальне місце для усамітненого відпочинку. Дістатися до усіх трьох кар’єрів можна також автобусом або потягом.