За інформацією: Суспільне Івано-Франківськ.
Сапер Дмитро на позивний Джаггер. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
До великої війни Джаггер працював інженером-будівельником у Рівному. Електронікою чоловік займався на рівні хобі. На початку вторгнення РФ в Україну він вступив до 104 окремої бригади. Згодом перевівся у Франківську тероборону, і в ній своє захоплення застосував на фронті.
Військовослужбовець 102 бригади Дмитро на позивний Джаггер. Фото: з архіву Джаггера
"Для мене почалося все з пультів для дистанційного підриву. До нас приїжджали проводити навчання, привезли повноцінний американський набір, який використовують військові НАТО. Мене це зацікавило. Така штука коштує грошей, тож дешевше зібрати самому", — розповідає сапер.
Пульти для дистанційного підриву, які змайстрував сапер Джаггер. Фото: з архіву Джаггера
Пульти Джаггер створював упродовж чотирьох місяців. Майструвати почав у січні 2023 року, але через інтенсивність боїв мав обмаль часу.
Робочий стіл саперів. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Якщо скласти весь той час докупи, то фактично я над ними працював два тижні. Зрозумів, що в цьому є потреба, бо ми так само знешкоджуємо авіабомби, які впали й не розірвалися. А так — закладаєш заряд і на відстані понад 1 кілометр підриваєш", — пояснює військовий.
Сапери знешкоджують й російські авіабомби, які не здетонували. Фото: з архіву Джаггера
Джаггер знайшов однодумців. З його слів, зараз у саперно-інженерному взводі кожен щось лагодить та конструює. Щотижня до них приїжджає по декілька коробок із запчастинами до винаходів.
Щотижня сапери отримують пакунки із запчастинами до винаходів. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Нічого суперсекретного чи надзвичайного. Звичайні деталі для побутової техніки. Щось знаходимо на місцях, а щось постачає наш стратегічний партнер — вічний AliExpress", — говорить сапер.
Поки розмовляємо з Джаггером, під'їжджає авто. До "лабораторії" заходять двоє військових з купою коробок різних розмірів. Всередині, очевидно, запчастини. Один з бійців, зачувши тему нашої розмови, жартує: "Ні, це від "Укроборонпрому".
Сапери Турок та Джаггер. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
Знайомимося. Той, що жартував, — старший сапер взводу Володимир Константинопольський на псевдо Турок. Чоловік — родом з Рівного. Свій позивний обрав не лише через етнічне походження (прадід Володимира був турецьким військовим), а й через любов до рок-музики.
Сапер на позивний Турок (2rock) з жартівливою емблемою свого взводу, стилізованою під логотип метал-гурту “Metallica”. Фото: Діана Яців/Суспільне
Турок 20 років працював директором компанії, яка виготовляла візуальну рекламу, а крайні два роки перед повномасштабним вторгненням робив надгробки. 24 лютого 2022 року він пішов добровольцем у військкомат. Спершу служив у Рівненській ТрО, але через деякий час вирішив перевестися у підрозділ, який вже виконував завдання у зоні бойових дій. Так Володимир Константинопольський і потрапив у саперно-інженерний взвод 102 бригади.
Сапер 102 окремої бригади на позивний Турок. Фото: АрміяInform
Саперський металошукач для Володимира — не новий інструмент. У цивільному житті він використовував цей пристрій для пошуку старовинних монет та інших артефактів. На фронті хобі стало роботою.
На фронті хобі сапера на псевдо Турок перетворилося на його роботу. Фото: АрміяInform
Військовий, який разом із військовим на позивний Турком привіз посилки, назвався командиром інженерно-саперного взводу. Його позивний — Махно, бо чоловік родом із Запорізької області. Він каже: там, де народився, зараз проходять "найкрутіші бойові дії".
Сапери на позивний Махно і Турок. Фото: Суспільне Івано-Франківськ
"Ідеї генеруються щодня. Я тут радше і як організатор, і виконавець робіт. Коли Володя щось придумає, намагаюся це втілити. Все-таки — інженер-механік за освітою", — пояснює Махно.