Медіарух закликає Раду не ухвалювати закон, який загрожує журналістам-розслідувачам

Верховна рада. ВРУ

Медійники та правозахисники закликають Верховну раду не голосувати за законопроєкт №10242 у його нинішній редакції, оскільки він несе значні загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.

Про це йдеться у заяві Медіаруху.

За словами медійників, оновлена редакція законопроєкту, пропонована для голосування, не усунула ризиків, на яких вони наголошували у попередній заяві від 2 грудня 2024 року.

"Законопроєкт посилює кримінальну відповідальність щодо несанкціонованого розповсюдження конфіденційної інформації. Під цим законодавець має на увазі розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів, або інших дій, що створюють можливість вільного доступу до такої інформації невизначеного кола осіб. Така дефініція міститься у примітці до статті 361 ККУ, і вона не зазнала жодних змін порівняно з текстом, що виносився на голосування два тижні тому", — йдеться у заяві.

Медійники вказують, що законотворці не врахували критичних зауважень щодо механізмів захисту для осіб, які розголошують конфіденційну інформацію в інтересах суспільства, зокрема журналістів та викривачів корупції.

Документ пропонує впровадити кримінальну відповідальність за розповсюдження закритих даних із реєстрів. Спершу мова йшла про 8 років ув'язнення, до другого читання зменшили до 5, але таке покарання "під час воєнного стану залишається непропорційним".

У Медіарусі наголосили, що такий законопроєкт суперечить принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів, закріпленим у міжнародних документах.

"Кримінальна відповідальність за розголошення конфіденційних відомостей з реєстрів має супроводжуватися створенням надійних механізмів захисту журналістів та викривачів корупції. Закликаємо народних депутатів не голосувати за законопроєкт №10242, а представників Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності до справжнього діалогу з представниками медійної спільноти з метою вдосконалення системи кримінального законодавства у цій сфері", — йдеться у заяві.

Джерело

Новини України