Міжнародна робоча група щодо екологічних наслідків війни презентувала екологічний договір для України

Зустріч із членами міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни, 9 лютого 2024 року. Фото: ОПУ

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 9 лютого, зустрівся із членами міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни, яку очолюють колишня віцепремʼєр-міністерка та міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем і керівник Офісу президента Андрій Єрмак.

Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.

Зеленський подякував експертам за роботу у важливому напрямі захисту довкілля, яке зазнало значної шкоди через повномасштабне вторгнення Росії. Зокрема, він відзначив розробку механізмів із подолання наслідків війни для навколишнього середовища.

Глава держави високо оцінив Екологічний договір для України, напрацьований міжнародною робочою групою, презентація якого відбувається сьогодні й акцентував, що цей документ важливий у контексті імплементації восьмого пункту української "формули миру", який стосується екологічної безпеки. Він додав, що положення договору стануть основою для подальших кроків у напрямі захисту навколишнього середовища.

"Як ви знаєте, ми готуємо перший саміт миру на основі нашої "формули миру" у Швейцарії, і питання екології – пункт восьмий. Я думаю, цей документ допоможе всім залученим країнам спільно з нами імплементувати трек із захисту та відновлення навколишнього середовища", – сказав Зеленський.

Співголова робочої групи, ексвіцепремʼєр-міністерка та міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем передала Зеленському Екологічний договір для України, який містить 50 рекомендацій.  На її переконання, ці рекомендації допоможуть Україні та її громадянам у правильному зборі та підготовці доказової бази для відкриття кримінальних проваджень і в майбутньому – в отриманні репарацій за завдану довкіллю шкоду, у правильному розмінуванні територій, в екологічному відновленні та відбудові країни, яка була б дружньою до навколишнього середовища.

"Міжнародна спільнота повинна розуміти потреби України, повинна розуміти, що треба буде профінансувати це й допомогти з експертизою та іншими речами. У тому, що стосується втілення, ми будемо радо допомагати з тим, щоб перетворити це на реальність", – сказала Вальстрем.

Керівник ОПУ Андрій Єрмак зі свого боку заявив, що напрацьований документ задає принципово новий стандарт у підходах до оцінки наслідків збройних конфліктів і стандарти оцінки впливу війни на екологію. Він додав, що ці рекомендації стануть основою для презентації на першому Глобальному саміті миру для всього світу дій у подібних ситуаціях, які дали б змогу оцінити збитки та отримати репарації за завдану довкіллю шкоду.

Вальстрем наголосила, що члени міжнародної робочої групи можуть бути адвокатами України у світі й показувати приклади того, що може бути зроблено для відновлення екології в майбутньому.

"Зараз немає жодних стандартів, щоб достовірно виміряти вплив війни на навколишнє середовище. Я щиро вірю, що юридичний аспект дуже важливий. Ви зможете показати приклад того, яким чином можна забезпечити справедливість і, сподіваюся, репарації, за ці злочини", — сказала вона.

З боку міжнародної робочої групи участь у зустрічі також узяли: віцепрезидентка Європарламенту Гайді Гаутала, комісар ЄС з питань довкілля, океанів та рибальства Віргініюс Сінкявічюс, колишній член парламенту Аландських островів Саймон Холмстрьом та член парламенту Швеції Ребекка ле Муан.

З української сторони до заходу долучилися: перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки Юлія Свириденко, міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, генпрокурор Андрій Костін, радники керівника Офісу президента Дарія Зарівна та Олександр Бевз.

Глобальний саміт миру на рівні лідерів держав має відбутися вже цього місяця, у лютому. Його проведуть у Швейцарії. Підготовка до саміту вже розпочалася, повідомляв 15 січня Зеленський.

У жовтні 2023 року міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець заявив, що за час повномасштабної війни Росія здійснила понад 2,5 тисячі злочинів проти довкілля України, а збитки, яких зазнала українська природа, сягають 55 мільярдів євро.

Що передбачає українська "формула миру"

11 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

"Формула миру" включає 10 пунктів:

  • Радіаційна та ядерна безпека.
  • Продовольча безпека.
  • Енергетична безпека.
  • Звільнення всіх полонених і депортованих.
  • Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  • Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  • Повернення справедливості.
  • Протидія екоциду.
  • Недопущення ескалації.
  • Фіксація закінчення війни.
  • Наприкінці грудня 2022 року глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського.

    Джерело

    Новини України