Мільярдні збитки чи “фільчина грамота”: що показав фінансовий аудит Чернігова

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Колаж Суспільне Чернігів

Збитки на 2,3 мільярда гривень, 14 кримінальних проваджень і пропозиції зробити висновки щодо відповідності керівниками займаних посад. Такий результат фінансового аудиту Чернігівської міської громади 6 лютого оприлюднила Державна аудиторська служба України на своєму сайті. Цей аудит виконувач обов’язків міського голови Чернігова Олександр Ломако назвав "фільчиною грамотою", коментуючи його результати на загальноміській нараді 13 лютого. Які порушення інкримінують посадовцям Чернігівської міськради та що на це відповідають чиновники – читайте далі у матеріалі.

Що треба знати про аудит

У публікації на сайті Державної аудиторської служби України вказувалися лише суми втрат, недоліків та порушень, які були виявлені в ході аудиту, і кількість виявлених фактів порушень кримінального кодексу. Суспільне звернулося до служби з запитом про роз’яснення.

Пресслужба надала інформацію про результати цього аудиту на 20 сторінках.

Перевірку фінансів Чернігівської міської громади здійснювали фахівці управління Північного офісу Держаудитслужби у Чернігівській області. Перевіряли діяльність за період з 1 квітня 2021 року по 30 червня 2023 року на 11 об'єктах. Аудит, ревізії та збір інформації тривали з вересня 2023 року по січень 2024 року.

"Діяльність Чернігівської міської ради неефективна для громади та нанесла шкоду місту на 2,3 млрд грн", – пишуть аудитори.

Та пояснюють: 2,3 мільярда гривень – це загальна сума встановлених за результатами проведеного аудиту порушень та недоліків. Ті ж порушення, які призвели до втрат (вони не входять в попередню суму) складають 52,5 мільйона гривень. Ці втрати встановили за результатами ревізій, проведених в ході аудиту другої міської лікарні (2,5 млн грн) та “АТП-2528” (50 млн грн).

Загалом, перевіривши виконавчий комітет міськради, другу міську лікарню та КП "АТП-2528" знайшли порушень на 5,4 млн грн, 4,2 млн грн та понад 60 млн грн відповідно.

А от перевірити КП “Чернігівводоканал”, управління капітального будівництва та управління житлово-комунального господарства не вдалося через перешкоджання, про які заявили в Держаудитслужбі. За цими фактами правоохоронці відкрили 12 кримінальних проваджень.

Також державні аудитори повідомляють, що виявили:

  • схему розкрадання земель,
  • забудови на території природно-заповідного фонду,
  • договори з громадянами РФ,
  • незареєстровані земельні ділянки,
  • занепадаючі нежитлові приміщення вартістю понад 30 мільйонів гривень,
  • факти порушення законодавства посадовими особами міськради,
  • неефективне використання грошей громади у сфері громадського транспорту.

Загалом в ході контрольних заходів аудитори встановили 19 фактів порушення посадовими особами кримінального кодексу України, за цими фактами зареєстрували 14 кримінальних проваджень. З них 12 за перешкоджання проведенню перевірок. Ще по двох провадженнях, які відкриті 17 та 23 січня 2024 року, інформація не підлягає розголошенню.

Детальніше про те, що виявили під час аудиту, читайте далі.

Розкрадання земель у Чернігові

За даними Держаудитслужби, під час контрольних заходів у Чернігові виявили схему розкрадання земель, орієнтовна вартість яких становить 720 мільйонів гривень.

Міська рада виділяла земельні ділянки під будівництво багатоквартирних житлових будинків та об'єктів комерційного призначення комунальному підприємству "Чернігівбудінвест" та управлінню капітального будівництва міськради. Виділяла з подальшою передачею їм прав на постійне користування. Далі КП "Чернігівбудінвест" та управління комунального будівництва, вже як замовники будівництва, укладали договори з іншими підрядними організаціями. І в цих договорах передбачалось: що, після введення об'єктів в експлуатацію, всі права на них набуває саме забудовник, а не комунальне підприємство, управління чи громада, якій належить земельна ділянка.

Таким чином Чернігівська міська рада передала під забудову стороннім юридичним та фізичним особам 79 земельних ділянок комунальної власності загальною площею 55,8 гектара.

Через це на сьогодні Чернігів втратив можливість отримати додатковий дохід до бюджету у розмірі 12,8 мільйона гривень.

Новини України