Люди кажуть, що мали великі надії на Трампа, а тепер втратили їх і не розуміють, що очікує їх та їхніх дітей.
Чимало українців уже втратили надію на повернення додому / Фото Генштабу ЗСУ
Якщо у ймовірній мирній угоді з РФ будуть зафіксовані територіальні втрати України, як це бачать в адміністрації президента США Дональда Трампа, то багато українців, які втратили свої домівки, тікаючи від війни, матимуть мало шансів повернутися колись до них. Також чимало людей змушені будуть змиритися з тим, що їм і далі доведеться жити в окупації.
Видання The New York Times поспілкувалося з українцями, які проживали або проживають на територіях, що нині окуповані, і дізналося їхнє бачення свого майбутнього.
66-річна Олена Матвієнко з Маріуполя з гіркотою сприйняла припущення про те, що окуповані території доведеться передати Росії. Вона розповіла, що російська ракета зруйнувала її будинок, вбила її дочку та онуку. Та все ж жінка мріє повернутися додому.
Але, дізнавшись цього тижня позицію президента Трампа та його адміністрації про те, що Україні доведеться відмовитися від частини території в рамках мирної угоди, вона вжахнулася, що Маріуполь стане частиною Росії, пише видання.
Читайте також:
В Україні заборонили відправляти на ВЛК людей з інвалідністю
Міністр повідомив, коли українські чоловіки за кордоном зможуть отримати паспорти
Більшість українців впевнена, що справи в країні розвиваються у гірший бік, – опитування
“Якби в них забрали частину Америки, я б хотіла подивитися, як вони відреагують. Це все одно, що відірвати людині руку чи ногу, а потім сказати: нехай буде, як є”, – сказала Матвієнко.
50-річна журналістка Анна Мурликіна, яка втекла до Києва з Маріуполя у 2022 році, теж глибоко розчарована.
“Цей ланцюг заяв Трампа – це ланцюг принижень для таких, як я, людей, які вірили, що у світі є закон і справедливість. Коли ти живеш у світі, який руйнується під ногами, єдине, що тобі допомагає вижити, – це вірити в орієнтири, у цивілізовані демократичні країни, які дотримуються цінностей. Коли такі країни, як Сполучені Штати, перестають бути опорою, нема на що сподіватися”, – поділилася вона.
Є люди, які залишилися жити в окупації, але вони очікували, що це тимчасово, як-от жінка з Бердянська, яка відмовилася називати ім’я та прізвище. Вона запевнила, що не підтримувала російського вторгнення і що, як і інші, хто залишився, просто намагалася жити своїм життям.
Зараз її обурює те, що деякі люди в Україні називають зрадниками тих, хто залишився в окупації.
“Ми нікого не зраджували. Ми живемо на своїй землі, у своїх домівках і просто намагаємося вижити в тих обставинах, у яких опинилися”, – пояснила мешканка Бердянська.
64-річна Любов втекла з Мелітополя до Запоріжжя. Вона розповіла, що хвилюється за сина, який воює в ЗСУ.
“Це наївно, я знаю, але я дуже сподівалася на Трампа. Усі, кого я знаю, казали, що він такий непередбачуваний, можливо, він був тією людиною, яка зупинить війну. Я фантазувала, як повернуся додому в Мелітополь, очищу свій дім від цих виродків, тому що вони там зараз живуть. Я б посадила нові троянди, тому що там ніхто не дбає про сад, і, мабуть, багато квітів уже нема”, – розповіла Любов.
У матеріалі йдеться, що російські цивільні переїхали на деякі окуповані території, куди їх влада заманила дешевими іпотечними кредитами та покинутою власністю. Деякі брокери активно вербують російських покупців на набережну в таких містах, як Маріуполь і Крим.
Кримчанка анонімно розповіла виданню, що вона та її сусіди вже адаптувалися до російських установ. Жінка сказала, що залишилася у Криму, бо хотіла виховувати дітей на батьківщині, але вже втрачає надію на повернення Криму до України.
За її словами, багато людей перебувають у важкому емоційному стані через невизначеність. Вони не розуміють, що очікує їх і їхніх дітей.
Заяви представників адміністрації Трампа щодо майбутнього України
Як повідомляв раніше УНІАН, за словами спецпосланця США з питань України та Росії Кіта Келлога, територіальні втрати України можуть зафіксувати в угоді, але це не означатиме їх визнання.
Також міністр оборони Сполучених Штатів Піт Гегсет заявляв, що повернення території України до кордонів 2014 року зараз є “нереалістичним”, як і приєднання до НАТО.