“Місток між українцями за кордоном та вдома” — і не лише: навіщо Україні інститут множинного громадянства

Фото ілюстративне. Getty Images/Sergei Gapon

У листопаді, презентуючи "План внутрішньої стійкості" президент Зеленський наголосив: Україна потребує інституту множинного громадянства. За місяць, 17 грудня, Верховна Рада прийняла в першому читанні відповідний законопроєкт. Що в ньому та як він має працювати — пояснює Суспільне.

Що таке інститут множинного громадянства

Взагалі ця ідея не нова. Ще у 2019 році Володимир Зеленський подавав відповідний законопроєкт, але для його впровадження треба було переглянути деякі закони та положення Конституції. Зокрема, статтю 4, згідно з якою в Україні діє єдине громадянство. Врешті, тоді питання законності змін передали на розгляд Конституційному суду. Відповідь від нього досі не прийшла.

До обговорення повернулися за два роки з новим законопроєктом №6368, але його так і не розглянули — невдовзі почалось повномасштабне вторгнення. У серпні цього року Зеленський подав чергову пропозицію парламенту — законопроєкт №11269. Він містить юридичне визнання та умови для отримання множинного громадянства.

Серед них, зокрема, дозвіл лишати українське громадянство тим, хто бере шлюб з іноземцями, через що автоматично стає громадянином іншої держави. Також на отримання українського паспорта зможуть претендувати іноземці, якщо їхні родичі походили з історичних українських земель. А також деякі з іноземців, хто проходив військову службу за контрактом у ЗСУ, Державній спеціальній службі транспорту, Нацгвардії або одружені з такою людиною чи є її дитиною (перелік країн, для громадян яких ця опція буде доступною, поки що уточнюється).

Крім того, для іноземців деяких країн діятиме опція спрощеного порядку набуття громадянства — однак чіткого переліку цих країн у нинішній редакції законопроєкту немає.

Також законопроєкт передбачає обмеження. Наприклад, заборонено мати одночасно паспорти України та країни-агресорки або "держави, яка не визнає територіальну цілісність і суверенітет України". А ще документ уточнює підстави для втрати українського громадянства: приміром, якщо людина добровільно отримала паспорт держави-агресорки або служила у ворожому війську.

У законопроєкті також згадуються й умови для набуття українського громадянства. Серед них — знання основ Конституції, історії України, володіння державною мовою. Рішення про те, чи приймати іноземця чи особу без громадянства в українське, ухвалює президент (як і рішення позбавити людину українського громадянства).

Джерело

Новини України