Отримати статус людини з інвалідністю, як відомо, — непросто, адже весь процес може тривати від кількох місяців до кількох років. Спочатку слід консультуватися з сімейним лікарем, далі — за його направленням: аналізи, відвідини медичних спеціалістів, лікування, збір документів та довідок…
Для багатьох людей цей процес стає справжнім випробуванням. Постанова Кабміну запровадила з 1 січня цього року нову систему оцінювання повсякденного функціонування, яка замінила медико-соціальну експертизу. Оцінювання здійснюють експертні команди лікарів-практиків (ЕКОПФО) на базі закладів охорони здоров’я.
Колишні МСЕК мали ліквідувати, але Черкащина залишається єдиною областю в Україні, де обласна влада не змогла цього зробити, тому комунальний заклад "Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи" досі юридично існує і з обласного бюджету на це виділяється близько мільйону гривень щомісяця.
Проблемне питання?
Закриттю МСЕК передувала низка викриттів по всій державі, зокрема й на Черкащині. Розслідувачі виявили низку корупційних фактів, коли чиновники та посадовці отримували захмарні пенсії, зокрема й використовуючи статус особи з інвалідністю. Далі були рішення Президента України та Уряду.
Питання закриття такого закладу в області мали розглянути 20 грудня минулого року на 27-ій сесії Черкаської обласної ради. Однак сесія не відбулася через недостатню кількість зареєстрованих депутатів. Чергова спроба ухвалити важливе рішення відбулася 24 січня 2025 року, однак депутати не дійшли згоди як саме ліквідувати заклад. Розглянули два проєкти: перший — про його приєднання до обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики з переданням усіх архівів (проєкт напрацювали фахівці ОВА після низки зустрічей і консультацій з керівниками медзакладів). Другий — про приєднання закладу до обласної лікарні. Та жоден не набрав потрібної кількості голосів.
Спроба очільника ОВА Ігоря Табурця зібрати позачергову сесію із розгляду цього питання теж не увінчалась успіхом – не було кворуму серед депутатського корпусу. Підтримати позицію ОВА із цього питання були готові ті, хто це зробив на минулій сесії – фракції ВО "Батьківщина", "За Майбутнє", "Слуга народу". Депутати від фракції ВО "Черкащани" та "Європейської солідарності" майже у повному складі проігнорували сесію.
Саботаж чи кримінал?
Ряд депутатів облради підозрюють колег у саботажі.
Так, Вадим Гайович із фракції “За Майбутнє” зробив такі висновки:
"В обласній раді утворилась група депутатів, яких обʼєднало небажання віддавати документи МСЕК департаменту охорони здоровʼя. Видно, там ще ті таємниці в архіві МСЕК. Воно й не дивно, якщо третина всіх чиновників на Черкащині — інваліди". Депутати, які в нечесний протизаконний спосіб стали «інвалідами», а особливо «інвалідами війни», мають скласти мандати й спрямувати повну суму виплаченої державою пенсії на допомогу Збройним Силам. Маємо таки створити депутатську спеціальну комісію по аудиту… За результатами такого аудиту матеріали передаються до правоохоронних органів разом із документами МСЕК".
Інший депутат від “Слуги народу” Ігор Новицький так описав ситуацію:
"Частина політсил блокує це рішення. Чому? Бо їм невигідно зберегти архіви. Бо знають, чому Черкащина перша в країні за кількістю людей з інвалідністю! Я виступив із закликом: передати архіви МСЕК до публічних органів, де дані про осіб з інвалідністю будуть захищені та НЕ ЗНИКНУТЬ! Це дозволить також знайти тих, хто отримав інвалідність незаконно й притягнути до відповідальності".
Керівник фракції ВО "Батьківщина" Семен Радченко переконаний, що питання про ліквідацію обласної МСЕК, яке було у порядку денному, – це фактично про дотримання українського законодавства і виконання рішень РНБО, які стосувалися ліквідації МСЕК.
"Вже не вперше ігнорується розгляд цього питання. Не вперше зриваються і сесії облради, а відтак через чиїсь політичні ігри не голосуються важливі для громади рішення. І така діяльність, а вірніше бездіяльність, депутатів окремих фракцій стає серйозними викликами у роботі нашої обласної ради. А це вже питання про ефективність діяльності Черкаської обласної ради та довіру громадян до нас, депутатів, як їхніх представників".
У кінці грудня 2024 року із трибуни обласної ради про важливість ухвалення рішення про ліквідацію МСЕК зазначав депутат від фракції ВО "Черкащани" Олександр Воскобойнік.
Він закликав депутатів обласної ради не блокувати роботу сесії та підтримати прокт-рішення про ліквідацію МСЕК, який був винесений у порядок денний. Він передбачав приєднання скандальної структури до Черкаської обласної лікарні.
Отже, після трьох спроб ухвалити рішення політичні сили таким чином задекларували свою позицію із цього питання.
Депутатські фракції “За Майбутнє”, ВО “Батьківщина”, “Слуга народу” підтримують заклик очільника ОВА Ігоря Табурця приєднати МСЕК до обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики.
Фракції ВО “Черкащани” , “Європейська солідарність” та депутати, що були обрані від ОПЗЖ – підтримують приєднання МСЕК до Черкаської обласної лікарні.
Де пройти оцінювання
Разом з тим з 1 січня запрацювали експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Замість окремої організації МСЕК, де більшість лікарів фактично не займалися лікуванням пацієнтів, тепер оцінювання проводять команди лікарів-практиків.
— Це відбуватиметься на базі закладів, визначених обласною адміністрацією та погоджені з Міністерством охорони здоров’я, — повідомила на брифінгу в ОДА начальниця управління охорони здоров’я Черкаської ОВА Антоніна Уманець. — Людина разом з лікарем може обрати один із таких закладів, де є відповідна за профілем команда. Новий процес оцінювання повсякденного функціонування замінює медико-соціальну експертизу. Особисті дані як лікарів, так і пацієнтів залишаються прихованими до моменту оцінювання. Справи, які не встигла розглянути МСЕК, були оцифровані й передані в заклади, де працюють експертні команди.
В області створено 54 такі команди. Повідомила посадовиця й про проблему працевлаштування лікарів із МСЕКів. Ті з них (окрім керівного складу), хто відповідає критеріям та може займатися практикою, запрошені в заклади охорони здоров’я.
У 10 закладах охорони здоров’я Черкащини, що затверджені розпорядженням Черкаської обласної військової адміністрації, вже діють новостворені команди експертів. Зокрема в таких закладах:
- обласній лікарні;
- клінічному центрі онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги;
- обласному кардіологічному центрі;
- обласному протитуберкульозному диспансері;
- обласній психіатричній лікарні;
- Третій міській лікарні швидкої медичної допомоги;
- Смілянській міській лікарні;
- Звенигородській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування;
- Золотоніській багатопрофільній лікарні;
- Уманській центральній міській лікарні.
Старі документи МСЕК, видані до 1 січня 2025 року, залишаються чинними на весь термін дії таких документів. Справи, що не були розглянуті МСЕК до кінця 2024 року, будуть розглянуті експертними командами. При цьому людині повідомлять про дату та нову адресу, де відбудеться оцінювання. Тим, у кого інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки.
Розглянули десятки справ
Робити експертизу повсякденної життєдіяльності організму – не завжди легко. Таку думку висловив директор Клінічного центру онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Віктор Парамонов:
— Експерти мають правильно визначити — що людина може: чи вона після хвороби повернеться в соціум, на свою роботу. Також важливе питання — яким чином реабілітуватися, чи варто продовжити тимчасову непрацездатність, а не зразу отримувати статус інвалідності. Тобто зараз досить багато нових завдань, якими ми, лікарі, ніколи не займалися. В нашому центрі працює 130 лікарів і ніхто не мав цього досвіду. Готуватися почали раніше, вводили справи в електронну систему (з минулого року оцифрували майже 400 справ). Над цим постійно працювало 9 осіб. Ці справи зараз — першочергові, бо люди чекали з жовтня-листопада. Тут є й матеріальна складова — за визначенням групи інвалідності стоїть пенсійне забезпечення. Надходять справи й з інших областей, це дозволяє закон.
Зараз у центрі працює 4 команди, всього 18 лікарів, які занесені в держреєстр, як оцінювачі. Їх кількість зростатиме та відбуватиметься ротація, адже ця робота забирає досить багато часу в лікарів клінічної практики.
— В один день команда розглядає одинадцять справ. Приблизно 30 хвилин іде на справу. Буває, що електронна система зависає, доводиться працювати до пізнього вечора. Ми б хотіли, щоб вона працювала більш досконало, адже не всі пацієнти можуть чекати. Та результати роботи є. Розглянули вже десятки справ. Є пацієнти, яких повернули на повне дообстеження (за рахунок закладу). Є також справи, які повертаємо назад — коли є некоректні речі, неповний комплект документів чи знаходимо протиріччя. Для цих пацієнтів розгляд справи буде довшим. Закон вимагає, щоб результат роботи експертної команди був надісланий пацієнту в зручній для нього формі. Також маємо відправити результат тим, хто скерував до нас справу.
Передбачені зміни до законодавства, яке має протягом 2025 року унормувати всі права то обов’язки лікарів і пацієнтів у цій царині. Працюватимуть і моніторингові групи, які перевірятимуть роботу експертних груп в тім числі й на Черкащині.
Не лише пенсія
Одним із інструментів підтримки людей з інвалідністю є Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Фахівці обласного відділення пильно стежать за змінами, що відбуваються в цій галузі.
За словами його очільниці Ольги Хоменко, кількість людей з інвалідністю збільшується. Це об’єктивний процес, зважаючи на війну. Інвалідами все частіше стають молоді люди — ветерани, військовослужбовці. Якщо нинішнім експертним групам вдасться скоротити час, який люди витрачають на проходження експертизи, це стане найкращим результатом нинішньої реформи. Допомогти тут має й цифровізація — завдяки вдосконаленню єдиної інформаційної системи можна буде чіткіше й оперативніше надавати допомогу засобами реабілітації, враховувати ступінь мобільності людини. Такими засобами, до речі, забезпечено всіх, хто торік звертався до відділення Фонду (загалом близько 19 тисяч засобів реабілітації).
У минулому році Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до спеціального фонду держбюджету спрямовано понад 8 мільйонів гривень адміністративно-господарських санкцій. Ці кошти сплачено роботодавцями, які не виконали норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Ці суми використовуються відділенням Фонду на надання безповоротної фінансової допомоги особам з інвалідністю, зокрема й на отримання освіти, професійної підготовки, спеціальності.
Статистика — про людей з інвалідністю
За словами посадовців, в Україні — понад 3 мільйони людей з інвалідністю. За даними головного управління статистики в області у 2024 році на Черкащині їх налічувалося 146,8 тис. осіб. Кількість таких людей щорічно зростає: у 2020 році їх було 126 тисяч; у 2021-му — 131,2 тисячі; у 2022-му — 136 тисяч, у 2023 році — 140,6 тисячі.
98,5 тис. черкащан щомісяця отримували пенсію по інвалідності, її середній розмір торік становив 4404 грн. Серед осіб з інвалідністю 5 тис. дітей до 18 років.
У 2023 році в області функціонувало 14 будинків-інтернатів для людей похилого віку та осіб з інвалідністю на 2490 місць.
Розподіл осіб з інвалідністю за групами:
6,9% — І група;
53,1% — ІІ група;
36,6% — ІІІ група;
3,4% — діти до 18 років.
Серед найпоширеніших причин інвалідності осіб з уперше визнаною інвалідністю — хвороби системи кровообігу (25,1 %); новоутворення (19,5 %); хвороби кістково-м’язової системи і сполучної тканини (16,5 %); травми, отруєння та наслідки дії зовнішніх чинників (11,9 %).
Підготував Роман НАЗАРЕНКО