Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та міністерка закордонних справ Малаві Ненсі Тембо у Лілонгве, Малаві, 5 серпня 2024 року. Пресслужба МЗС України
Українське міністерство закордонних справ задоволене результатами африканського турне міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, який під час переговорів заручився однозначною підтримкою державного суверенітету та територіальної цілісності України.
Про це повідомив речник МЗС Георгій Тихий, передає кореспондентка Суспільного.
Тихий нагадав, що минулого тижня Дмитро Кулеба здійснив четверте дипломатичне турне країнами Африки. Цього разу він відвідав південь та південний схід континенту — це Малаві, Замбія та Маврикій. Всі три країни міністр відвідав вперше.
Як відзначив Тихий, африканські співрозмовники запевнили у готовності розвивати політичний діалог з Україною, яка може багато чого їм запропонувати.
“Ми бачили інтерес у африканських країн до цілої низки речей, які Україна може запропонувати. Тобто це взаємовигідна співпраця. Наприклад, міністр повідомив у Малаві і Замбії про рішення президента України надати їм допомогу в рамках ініціативи “Зерно з України”. Обидві країни дуже серйозно потерпають від посухи, від змін клімату”, — сказав Тихий.
За його словами, Україна має величезний потенціал і досвід у сільському господарстві, в тому числі — високотехнологічному сільському господарстві.
“На переговорах лунало, що ми готові ділитися цим досвідом. Я думаю, що ви побачите невдовзі практичні кроки на втілення цих планів з цими африканськими країнами.
Також йдеться про співпрацю у сфері енергетичної безпеки. Як розповів Тихий, у Замбії через посуху є проблеми з гідроелектростанціями, там теж є відключення світла. Україна готова ділитися досвідом, як розбудовувати енергетичну систему, як посилювати енергетичну безпеку.
“З Маврикієм взагалі окрема історія, там ідеться про інвестиції. Ми запросили делегацію маврикійських бізнесів відвідати Україну”, — сказав Тихий.
Загалом, за словами Тихого, у порівнянні з 2022 роком Україна подвоїла кількість посольств в Африці. Він відзначив, що ця увага до Африки приносить конкретні результати для України. Йдеться про підтримку українських ініціатив в рамках міжнародних організацій і кількість країн Африки, які взяли участь у Саміті Миру.
“Минулого тижня Дмитро Кулеба провів 7 переговорів в Африці. Глава МЗС уклав в Африці три нові угоди — це меморандуми про політичні консультації з МЗС Маврикія, Замбії, а також угоду про безвіз з Маврикієм. Крім того, Дмитро Кулеба домовився про укладення ще 2-х угод з Маврикієм, це угоди про взаємне просування та захист інвестицій і угода про уникнення подвійного оподаткування”, — сказав Тихий.
Він додав, що Маврикій буде не лише важливим партнером для України, але й зможе відігравати суттєву роль у виході України на африканські ринки і поглиблення економічних зв'язків з країнами Африки. Тобто йдеться про те, що може бути тристороння співпраця, коли Україна розвиватиме торговельно-економічну співпрацю з іншою країною Африки, де Маврикій виступить гарантом інвестицій.
Тихий відзначив, що важливими темами нинішнього африканського турне були продовольча безпека, розвиток співпраці в сільському господарстві, цифровізації, енергетична безпека і просуванні Формули миру.
Розрив дипвідносин з Малі та Нігером не вплине на розвиток відносин з іншими країнами Африки
Речник МЗС також наголосив, що припинення дипломатичних відносин з Україною не матимуть суттєвого впливу на розвиток відносин України з іншими країнами Африки. За його словами, українській стороні шкода, що дві ці країни ухвалили свої рішення “поспішно, недалекоглядно і не надавши суттєвих доказів і не вивчивши причини інциденту на півночі Малі”.
“Ми всі прекрасно розуміємо, зв'язки цих країн з Росією, на скільки вони від Росії залежні. Ясно, що ці рішення ухвалювалися не лише цими країнами, якнайменше. Ці два рішення не матимуть суттєвого впливу на розвиток відносин України з країнами Африки”, — сказав Тихий.