За інформацією: Суспільне Чернівці.
Фото: БО “Право на захист”
У Чернівецькій області у 2023 році діяло 42 організації, які допомагали вимушеним переселенцям з продуктовими наборами, засобами гігієни, надавали психологічну, юридичну та грошову допомогу. У 2024 році їх залишилось 18. Частина міжнародних партнерів та іноземних організацій переїхала в центральну, східну та південну частину України, інші — виснажились та не мають таких бюджетів, як на початку повномасштабного вторгнення.
Про це Суспільному повідомила директорка обласного департаменту соціальної політики Ольга Ходоба.
Які організації залишили Буковину та чому
У 2024 році однією з організацій, що закрила свій офіс у Чернівецькій області, є "Action Against Hunger", вона допомагала з продуктами та надавала грошову підтримку. За словами Ходоби, гуманітарна організація перебралась у центральну частину України. Також в області закрились проєкти, що пов'язані із психосоціальною підтримкою людей, більшість з них переїхали у східні регіони.
"Ми завжди наголошуємо, коли зустрічаємось з донорами, що коли ми зменшуємо тут допомогу, то внутрішньо переміщені особи переміщуються навпаки в зону активних бойових дій, в центральну частину країни, там де безпекова ситуація не є з найкращих. І що тим самим ми змушуємо людей покидати безпечні території й рухатись туди, де небезпека є більшою", — розповіла Ходоба.
Іспанська благодійна організація "Remar S.O.S", яка від початку повномасштабного вторгнення працювала у Чернівцях, годувала безплатними сніданками та обідами не тільки вимушених переселенців, а й літніх людей, сімей з дітьми та безхатченків, планує змінити напрямок. На початку вторгнення організація могла забезпечити тих, хто потребував, приблизно двома тисячами порцій сніданків та обідів на день.
Скільки в області ВПО й хто надалі не отримуватиме допомоги
На Буковині офіційно зареєстровано 80 тисяч вимушених переселенців. З них понад 3000 тисячі — люди з інвалідністю, понад 12 тисяч пенсіонерів та понад 25 тисяч дітей. Це ті вразливі категорії, на які будуть акцентувати донори та міжнародні партнери.
За словами Ходоби, більшість організацій не мають таких фінансових ресурсів, які були у минулих роках. Тому охопити допомогою усі категорії ВПО неможливо. Для працездатних переселенців у обласному центрі зайнятості пропонують грантові програми для створення власного бізнесу або ж допомагають з пошуком роботи. Також є домовленості з міжнародною організацією "ACTED", яка пропонує мінігранти для жінок та чоловіків зі статусом вимушених переселенців.
Які напрямки допомоги зникли
З 2024 року вимушеним переселенцям на Буковині більше не надають допомогу з продуктовими наборами. Також немає тих, хто надає пакунки із засобами гігієни. Цей напрямок більшість міжнародних організацій закрили.
Хто допомагає вимушеним переселенцям надалі
Продовжують діяти фонди "Рокада", "Право на захист", вони надають безоплатну правову допомогу ВПО, шукачам захисту, біженцям та особам без громадянства. Також фонд "Благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез" допомагає вразливим категоріям, зокрема особам з інвалідністю, пацієнтам геріатричних пансіонатів. "СОС Дитячі містечка" та "Save the Children" також продовжують працювати в області, вони допомагають з психологічною підтримкою дітей та працюють з освітніми закладами. Організація "HelpАge" надає соціальну та гуманітарну допомогу літнім людям.
Чи є куди евакуюватись
Станом на березень 2024 року вільних місць для поселення у місті Чернівці немає. Втім по області є 74 місць тимчасового проживання для ВПО, що розраховані на понад чотири тисячі ліжок. Серед них вільних понад тисяча. Це як місця на підселення, так і окремо відремонтовані корпуси з окремими кімнатами.
"У 2023 було завершили ремонт на шести місцях компактного проживання і наразі якщо буде така необхідність щодо переселення, наприклад, або там де є негідні умови проживання, то у нас є така можливість поселити людей", — розповідає Ходоба.
Знайти місце прихистку та кількість вільних ліжок, тип та фото самого помешкання, можна завдяки інтерактивній карті.
Інтерактивна карта, де можна знайти місця для тимчасового поселення ВПО. Суспільне Чернівці
За словами Ходоби, вільних місць у громадах області є достатньо, тому Буковина готова приймати й евакуаційні потяги. Втім більшість переселенців не хочуть заселятись у маленьких громадах чи містах через брак робочих місяць.
"Також ми прийняли майже 500 переселенців у наших установах соціального захисту, й вони зараз перебувають на утриманні нашого обласного бюджету, тобто ми говоримо про 15 евакуйованих інституцій. Це психоневрологічні будинки-інтернати, геріатричний пансіонат. Тому, якщо це стосується саме таких спеціалізованих закладів, у нас немає уже немає ні вільних місць, ні фінансових ресурсів. Виключно, якщо вони розглядають питання релокації, як, наприклад, Попаснянський будинок-інтернат, то це можливо, тому що громади дійсно на це погоджуються", — каже Ходоба.
Куди можна звернутись по допомогу з проживанням
- Для координації допомоги переселенцям на Буковині цілодобово працює кол-центр. Ви можете звернутись за номером 0 800 33 50 47. Вам допоможуть знайти безплатне житло та отримати необхідну консультацію з різних побутових питань.
- Інтерактивна карта також вміщує і контакти керівників прихистків, ви можете напряму домовитись про місце для проживання.
- Також житло також можна знайти на сайті — Прихисток
- І можна скористатись сервісом пошуку безплатного житла для переселенців у безпечних містах нашої держави та за кордоном — Dopomagai.org.