З настанням весни бджолярі готують пасіки до нового сезону. Відновлення вуликів, огляд бджолиних сімей та оновлення рамок – це лише частина заходів, які необхідно виконати для забезпечення здоров’я бджіл, успішної роботи пасіки. Важливо дотримуватися вимог законодавства, що передбачає проходження клінічного огляду та лабораторних досліджень для своєчасного оновлення ветеринарно-санітарних паспортів пасік.
Пані Настя мешкає в Черкасах, бджільництвом займається на пенсії. З «Прочерком» вона поділилася, що близько 42 років тримали з чоловіком пасіку, та два роки тому коханого не стало.
– Після смерті чоловіка пасіку продали, лишилося трохи бджіл. Я відразу думала продати все, але коли до мене прилетів рій, не втрималася. Захотілося знову повернутись до цього, та тепер тільки для душі. Ми з кумом мали спільну компанію, він і досі пасічникує – вже 45 років.
З чоловіком щовесни стежили за станом вуликів, за здоров’ям бджолиних сімей.
– Після зими бралися до роботи, готувалися до нового сезону: чистили вулики, оглядали бджолосім’ї, дивились, хто як перезимував. Молодим давали нові, біленькі рамочки. Якщо говорити про цей період, що триває, здавали на аналіз бджолиний підмор. Слава Богу, результати завжди були хороші.
Пан Олександр має пасіку в Холодному Яру. Розповідає, що його дід та батько також тримали бджіл. Після одруження тесть передав йому два вулики. Олександр поступово розширив пасіку і почав активно займатися бджільництвом з 2012 року.
– Пасіка невелика, для себе. Продаю мед родичам, знайомим, колегам. Я з Холодного Яру, з Мельників, тому й вулики в мене там, в екологічно чистій місцевості. Працюю в Черкасах і часто їжджу в Мельники, можна сказати, я пасічник вихідного дня. Влітку маю велику відпустку, тоді і з’являється час для улюбленою справи.
Необхідні засоби від хвороб комах чоловік купує в ветеринарних аптеках. Взимку обробляє бджолосім’ї біпіном для зниження популяції кліщів, покращення здоров’я бджіл.
Кожен пасічник зобов’язаний дотримуватися вимог Закону України «Про бджільництво» та Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва».
Відповідно до зазначених нормативних актів, пасічник має щороку до 15 травня звернутися до державної лікарні ветеринарної медицини за місцем реєстрації пасіки для оновлення відомостей у ветеринарно-санітарному паспорті пасіки. Це передбачає клінічний огляд бджолосімей, відбір зразків для планових лабораторних досліджень тощо.
Про це «Прочерку» повідомила прессекретар головного управління ветеринарної медицини в Черкаській області Альона Притула.
Перелік установ, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби області, доступний за посиланням: https://surl.li/kdjbda
Кампанія з моніторингу хвороб бджіл стартує на початку весни.
За словами начальниці Черкаської районної державної лікарні ветеринарної медицини Ганни Соловей, їм вже вдалося дослідити 567 проб на паразитарні хвороби, такі як нозематоз, акарапідоз, вароатоз (дані за перший квартал 2025 року). Бактеріологічні дослідження стартують пізніше, коли у вуликах розвиватимуться нові бджоли (кінець травня – червень).
– Якщо людина захоче продавати мед на ринку або переміщати пасіку, їй потрібно пройти лабораторні дослідження та епізоотичне обстеження. Після цього ми надаємо ветеринарні документи, які будуть дійсні протягом року. Щороку спеціалісти у визначену дату виїжджають до територіальних громад. Просимо повідомити всіх пасічників про проведення клінічного огляду, – сказала Ганна Соловей.
Для перевірки стану здоров’я бджолиних сімей, наявності хвороб і паразитів потрібен підмор – тіла померлих медоносних бджіл. Бджолиний підмор краще збирати для аналізу, коли комахи завершують зимівлю і починають активізуватися. Це зазвичай відбувається на початку весни: температура підвищується, пасічник проводить огляд вуликів, пояснила фахівчиня.
Без належного догляду вони ослабнуть, не зможуть продукувати мед. В результаті, бджолина сім’я не витримає і загине, підсумувала Ганна Соловей.
Юлія Капуш