На Одещині знайшли рідкісну квітку: що про неї відомо

Колись ботанічний раритет зростав по степових схилах Тузлівських лиманів, але востаннє його там бачили кілька десятиліть тому.

Колхікум анкарський починає квітнути вже з останніх чисел грудня / колаж УНІАН, фото Юлії Веселової

В Одеській області просто на дорозі знайшли рідкісну червонокнижну квітку колхікум анкарський, яка росте лише в Причорномор’ї та вирішили переселити її до Національного природного парку “Тузлівські лимани”.

“Дуже багато у нас в Причорномор’ї зростає цікавих, незвичайних рослин, яких не зустріти в інших місцях України. Наприклад, як в казці про дванадцять місяців, є “підсніжник”, який квітує на Новий рік. Зветься він пізньоцвіт анкарський, або колхікум анкарський. Як видно з назви, квітують пізньоцвіти набагато пізніше за інші схожі рослини (наприклад, крокуси), аж восени, але пізньоцвіт анкарський квітує ще пізніше, настільки, що його можна назвати першоцвітом”, – розповіли співробітники заповідника.

За словами фахівчині Олени Бронскової, всі чотири види пізньоцвітів, що зростають в Україні, дуже рідкісні та занесені до Червоної книги, але колхікум анкарський починає квітнути вже з останніх чисел грудня, продовжує протягом січня-лютого і закінчує в середині березня.

Пояснюється, що колись цей ботанічний раритет зростав по степових схилах Тузлівських лиманів, але востаннє його там бачили кілька десятиліть тому, та в списку флори НПП “Тузлівські лимани” він має статус “зниклий”. Припускається, що через розорювання залишків степів та викопування ця рослина була знищена до офіційного утворення національного парку. У повідомленні йдеться:

“На щастя, приблизно в 30 км від Тузлівських лиманів на знівечених лісорозведенням степових схилах, пізньоцвіту анкарському вдалося вижити. І у науковців парку народилася ідея пересадити частину рослин, щоб відновити рідкісний вид там, де він колись зростав і де надалі він буде в безпеці”. 

За уточненням Бронскової, для потрібно було отримати дозвіл офіційного дозволу Міністерства захисту довкілля, тим паче, що в місці, де планувалося вилучати рослини, вони зростали на польовій дорозі і їм загрожувало знищення. У липні працівники заповідника в присутності представників Держекоінспекції виїхали на місце зростання пізньоцвіту й отримали 100 бульбоцибулин, які тепер висадять на узбережжя Тузлівських лиманів. Як сподіваються науковці, таким чином вони  започаткують нові покоління цієї непересічної рослини.

Новини екології

Як писав УНІАН, в районі Чорнобильської атомної електростанції зафіксували червонокнижного жука красотіла пахучого. За словами дослідників, туруни – одні з найбільших комах українських лісів, однак побачити їх – велика удача, бо більшість цих хижаків ведуть потайний, переважно нічний спосіб життя. Красеня побачили під час обстеження соснових насаджень – у вечірньому світлі його блискуче тіло переливалося золотаво-зеленими й синіми барвами. Водночас красунчик у разі небезпеки виділяє рідину з різким неприємним запахом та може боляче вкусити.

Джерело

Новини України