На Поліссі розпочинається операція «Первоцвіт – 2024»

Про початок операції повідомила Державна екологічна інспекція Поліського округу.

За вікном ще непередбачуваний і примхливий лютий, а весна вже на порозі, отже, перші весняні квіти вже скоро наповнять ліс – підсніжники, проліски, крокуси, шафран, сон-трава, анемони, примула, горицвіт та інші.

Прикро, але дивовижні весняні квіти одночасно з’являються і на вулицях наших міст та сіл, на ринках та трасах у вигляді таких ніжних і таких недовговічних букетів.

Екологи нагадують: збирання первоцвітів дуже шкідливе для довкілля тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж ушкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини.

 Державна екологічна інспекція Поліського округу попереджає про відповідальність за знищення та продаж червонокнижних рослин, закликає громадян не купувати первоцвіт, адже це є порушенням законів України та правил торгівлі, відповідальність за яке несе не тільки продавець, а й покупець квітів.

Торгівля первоцвітами – це, перш за все, торгівля, яка заохочується виключно попитом. Тому важливим кроком у збереженні рідкісних видів рослин є відмова від їх купівлі.

Пам’ятаймо! Збираючи та продаючи первоцвіти, ми знищуємо їх, а купуючи – допомагаємо знищувати. Рідкісні весняні квіти краще не чіпати: вони красиві в природному середовищі. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто після вас прийде до лісу.

 Що загрожує правопорушникам:

ст. 88/1 Кодексу України про адміністративні правопорушення зазначено: «За незаконне придбання, збут та розповсюдження об’єктів рослинного світу» передбачено накладення штрафу від 510 до 1700 грн.

За ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від 1700 грн до 3655 грн з конфіскацією об’єктів рослинного світу (ч.2 ст.88/1 КУпАП).

За один екземпляр незаконно зірваної червонокнижної квітки передбачена відповідна компенсація за її знищення. Наприклад, черемша (цибуля ведмежа) – 62 грн, шафрани (крокуси) та підсніжники – від 49 до 62 грн (залежно від виду), сон-трава – від 37 до 62 грн (залежно від виду).

Інспекція застерігає: у період з кінця лютого до травня буде посилено державний контроль у галузі збереження рідкісних та червонокнижних рослин. Проводитимуть перевірки місць збору та збуту декоративних рослин, під час перевезення на автошляхах.

 

Джерело

Новини України