На протестах у Бангладеші загинули близько 100 людей. Що там відбувається

Зіткнення протестувальників з Прикордонною службою Бангладеш і поліцією біля будівлі державного телебачення, Дакка, Бангладеш, 19 липня 2024 року. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Під час протестів у Бангладеші загинули щонайменше сто людей. Люди мітингують, бо їм здається несправедливим закон, за яким третина робочих місць у державному секторі відведена родичам ветеранів війни з Пактистаном.

Про події в країні пишуть ВВС, Al Jazeera та Reuters.

Причина мітингів

У Бангладеші вже кілька тижнів тривали мирні студентські протести проти квот на робочі місця в держструктурах. 5 червня Верховний суд Бангладешу ухвалив відновити квоту (скасовану 2018 року), за якою 30% місць у державному секторі буде зарезервована для родичів ветеранів війни за незалежність від Пакистану в 1971 році.

Мітингарі вважають це несправедливим. Вони вказують на дискримінаційність системи і вимагають набирати працівників на роботу за реальними заслугами.

Це все відбувається на тлі безробіття в Бангладеші. Близько 18 млн молоді в країні шукають роботу. Випускники університетів стикаються з вищим рівнем безробіття, ніж їхні менш освічені однолітки.

Натовп мітингарів б’є поліцейського в районі Рампура в Дацці, Бангладеш, 18 липня 2024 року. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Наростання протестів

Соціологи кажуть, що гнів проти уряду та керівної партії в країні накопичувався довго. Раніше владі закидали придушення інакомислення, контроль ЗМІ, а за останні 15 років зникли 80 людей. Мітинг з червня розповсюдився з університету в Дацці на інші заклади та міста.

Уряд запровадив комендантську годину, відключив Інтернет і обмежив телефонні послуги. 21 та 22 липня оголошено "державними вихідними" — працюватимуть тільки екстрені служби. Уряд пішов на такі заходи, аби зупинити протести.

Влада заявила, що близько 300 поліцейських отримали поранення, звинувачуючи протестувальників у пошкодженні громадського майна та насильстві, а опозицію — в підбурюванні.

За даними Reuters, 19 липня до лікарні Дакки привезли 27 тіл, а загальна кількість загиблих зросла до 114 людей.

Поліція затримує чоловіка в Університеті Дакки, Бангладеш, 17 липня 2024 року. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Члени Прикордонної служби Бангладеш (BGB) і поліція намагаються контролювати протестувальників, Дакка, Бангладеш, 19 липня 2024 року. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Проміжні результати

Міністр юстиції Бангладешу Анісул Хук заявив, що уряд відкритий для обговорення.

"Уряд звертався до студентів, що протестують. Коли є розумні аргументи, ми готові вислухати", — сказав міністр у коментарі BBC.

Апеляція штату до Верховного суду призупинила відновлення квоти на місяць до слухання 7 серпня.

"Зростання кількості загиблих є приголомшливим доказом абсолютної нетерпимості, яку демонструє влада Бангладешу до протестів й інакомислення», — сказав заступник регіонального директора Amnesty International у справах Південної Азії Бабу Рам Пант.

Джерело

Новини України