Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні, прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо, високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас та прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс, Лапландія, Фінляндія, 22 грудня 2024 року. Getty Images/ANTTI AIMO-KOIVISTO
На саміті "Північ-Південь", який відбувся в місті Інарі (Фінляндія), лідери країн ЄС заявили про необхідність збільшення інвестицій у безпеку для протидії постійній загрозі з боку Росії. У зустрічі взяли участь представники як північних, так і південних країн Європи.
Про це пише Euronews.
Високий представник ЄС Кая Каллас під час пресконференції наголосила, що оборона залишається ключовим елементом запобігання війнам.
"Ми повинні вкладати у критично важливі можливості, щоб забезпечити безпеку. Росія є прямою загрозою для Європи, але об'єднавшись, ми зможемо ефективно вирішити ці виклики", — зазначила Каллас.
Дані звіту Європейського оборонного агентства свідчать, що у 2023 році витрати на оборону досягли рекордних 279 мільярдів євро. Це на 10% більше, ніж у попередньому році, і дев’ятий рік поспіль, коли ці витрати зростають. Найвищі показники зафіксовані в країнах, що межують із Росією та Білоруссю: Польща (3,3% бюджету), Естонія (3%) та Латвія (2,9%).
Обговорювалася також майбутня політика обраного президента США Дональда Трампа, чия інавгурація запланована на січень 2025 року. У передвиборчій кампанії Трамп закликав до переговорів із Росією, що викликало занепокоєння щодо можливої зміни курсу США стосовно України.
Втім, представники адміністрації Трампа запевнили, що постачання військової техніки Україні продовжиться. Новообраний президент планує закликати союзників по НАТО збільшити оборонні витрати до 5% ВВП.
Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні підкреслила, що підтримка України є критично важливою для забезпечення миру в регіоні.
"Ми працюємо заради миру, але розуміємо: щоб досягти цього, ми не можемо залишити Україну напризволяще", — сказала вона.
Мелоні додала, що остаточні наміри адміністрації Трампа щодо України стануть зрозумілими після його інавгурації.
Саміт у Лапландії підтвердив необхідність єдиної політики оборони в ЄС та збільшення інвестицій у безпеку. Лідери закликали до співпраці між усіма членами ЄС, щоб протидіяти новим викликам у сфері безпеки, особливо в умовах постійної загрози з боку Росії.