Найчисельніша родина в Україні: на Вінниччині лісівники розводять червонокнижних зубрів

За інформацією: Суспільне Вінниця.

Стадо червонокнижних зубрів на Вінниччині. Фото: Центрально-Західне міжрегіональне управління ЛМГ

На Вінниччині лісівники нарахували 117 європейських зубрів під час зимового обліку 2023 року. Це найчисельніша родина червонокнижних тварин в Україні. Їх у регіоні розводять з 1979 року.

Щорічний облік підтверджує, що кількість зубрів на Вінниччині зростає і вона є практично гендерно правильною. Так, у 2021 році зафіксовано 110 зубрів, у 2020 році — 107, а у 2019 році — 101. Про це повідомили у Центрально-Західному міжрегіональному управлінню ЛМГ.

"Чисельність основного стада залежить від умов та потреб тварин. Приміром, в особливо сильні морози, щоб зігрітися, все стадо збирається разом, залишаючи в центрі теляток. На збільшення чисельності тварин, крім природоохоронного статусу, впливає якісний догляд фахівців, охорона, забезпечення водопоєм, підгодівля тварин, здійснення усіх біотехнічних заходів. Звісно, є природні фактори — старіння зубрів, природна смертність, які теж щороку забирають кілька особин", — йдеться в повідомленні.

Фото: Центрально-Західне міжрегіональне управління ЛМГ

На жаль, минулого року під колесами автівок загинуло дві самки.

"Вся Україна була шокована трагедією, яка сталася 30 січня 2016 року біля села Требухи Літинського району нашої області, коли у ставку потонуло 15 зубрів. 29 вересня 2012 року в Уладівському лісництві ДП "Хмільницький лісгосп", в лісі, біля села Матяшівка, браконьєри-злочинці вбили маму-зубриху, яка тільки народила малюка. Зубриха не тікала, бо не могла залишити потомство. Після кількох поранень в шию тварину добивали прямими пострілами в голову", — розповідають в управлінні лісового та мисливського господарства.

Фото: Центрально-Західне міжрегіональне управління ЛМГ

Вінницьких зубрів відловлюють та переселяють в інші регіони України. За минулі роки 34 вінницьких зубри переїхало в різні куточки нашої країни — у мисливські угіддя Чернівецької, Львівської, Волинської, Івано-Франківської областей.

"Їх переселяють із метою збереження виду, для регулювання оптимальної щільності, яка на Вінниччині становить п’ять особин (при нормі три) на 1000 га угідь", — зазначають у повідомленні.

Що відомо

  • Зубр європейський – найбільша тварина в Європі. Через надмірне і неконтрольоване полювання на зубра впродовж XVII-XIX століть його існування опинилося під загрозою. У більшості країн Європи цей вид був знищений повністю. На сьогодні в Україні нараховується близько 400 особин зубра європейського.
  • Наказом Міністра Міндовкілля Руслана Стрільця в Україні затверджено "План дій щодо збереження та відтворення зубра в Україні". Документ розроблений спільно з громадськими екологічними організаціями та науковцями НАН України. Лісівники Вінниччини давно чекали такого документа, адже з 1979 року успішно розводять у лісах Вінницької області червонокнижного зубра.
  • Зубр також включений у Додаток III Бернської конвенції, до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського червоного списку, а також є одним з важливих видів для класифікації територій, пропонованих Євросоюзом у рамках мережі NATURA 2000.
Новини України