Екологи докладають зусиль, аби відновити Великий Луг і унікальні заплавні ліси.
Територію швидко почала заселяти верба / фото – ДСНС
Після теракту на греблі Каховської ГЕС, який у червні 2023 року влаштували російські окупанти, на спустошеній місцевості виріс вербний ліс. Про це РБК-Україна розповів академік НАН, еколог і геоботанік Яків Дідух, який брав участь в експедиціях до Каховського водосховища після його знищення.
За його словами, спочатку були побоювання щодо пилових бур, але цього не сталося – територію швидко почала заселяти верба. Рослини активно проросли, адже теракт стався в червні – саме в період дозрівання насіння верби. За словами науковця, якби це трапилося восени або взимку, такого розростання не було б.
“Восени 2023-го верба досягала вже 2 метрів, це рекордний показник. А на 1 кв. м було до 25 пагонів. Деревця там добре росли, бо мули були багаті на поживні речовини. Восени 2024-го ці верби вже сягали 5 метрів”, – сказав Дідух.
Він також розповів, що вербові ліси ростуть дуже швидко – за 20 років може сформуватися повноцінний масив. Проте якщо територію знову вирішать затопити, це завдасть значної шкоди. Раніше такі ліси були знищені майже повсюди, в Європі їх охороняють як рідкісні екосистеми.
“Але якщо захочуть затопити цю територію, то знищення дерев принесе великої шкоди. Вербові ліси кругом були знищені, в Європі їх охороняють. І якщо вдасться відновити той ліс, то це буде найбільший в Європі вербовий масив”, – пояснив вчений.
Він додав, що екологічна цінність такого лісу дуже висока – за даними зоологів, тут можуть мешкати до 60 видів птахів, а також близько 450 видів комах, серед яких є дуже рідкісні.
Екологи нині докладають зусиль, аби на цих землях відновити Великий Луг і унікальні заплавні ліси з верби. Хоч вони вже не будуть такими, як раніше, адже в ці зони вже проникає багато чужорідних (адвентивних) видів рослин.
Читайте також:
Українські полярники поділилися, як морський леопард висунув їм територіальні претензії
Життя у прямому ефірі: дослідники показали, як мешкає сім’я лелек на Полтавщині (відео)
“Вивчає” геокосмос: українські полярники показали дивовижне пташеня (фото)
Також є побоювання, що внаслідок екологічної катастрофи, яку спричинив підрив дамби, могли зникнути рідкісні перлинні волошки, які зростали на піщаних наносах. Однак через відсутність доступу до території перевірити це неможливо. Якщо піски знову відкриються, є шанс, що ці рослини відновляться.
У Каховське водосховище прибуває вода – що відомо
Як писав УНІАН, у ніч на 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської ГЕС. Це спричинило масштабну техногенну катастрофу – штучна повінь затопила десятки населених пунктів на правому та лівому берегах Дніпра. Загинули люди, водою було зірвано тисячі тонн ґрунту разом зі всіма живими істотами та рослинами, розмило АЗС, хімічні склади, скотомогильники, вигрібні ями тощо. Брудні прісні потоки потрапили до акваторії Чорного моря.
У 2024 року еколог Вадим Манюк розповів, що у спустошене водосховище почала прибувати вода. Це сталося через те, що пішов спуск тої води, яка назбиралася в верхів’ях Дніпра під час зими. Вода прибула по річищу Дніпра та розлилася. Такого не було 65 років. За словами еколога, це дуже позитивний процес – щоб плавні Великого Лугу відродилися, потрібна весняна повінь. Якщо цього не буде – плавні деградують.